Paříž 2024: Nejpropracovanější digitální olympijské hry v historii s obrovskými výzvami a rostoucími náklady
foto: Pixabay/ilustrativní
Další ročník olympijských her se blíží a Paříž se chystá na digitálně nejsložitější hry v historii. Společnost Atos připravuje klíčové IT systémy s pomocí reálných dat z předchozích her a kvalifikačních závodů. Přípravy na obří sportovní klání zahrnují také řešení ekonomických výzev s rozpočtem rostoucím na 4,9 miliardy eur. Zabezpečení kyberbezpečnosti bude jedním z nejnáročnějších úkolů.
33. ročník olympijských her se bude konat příští rok od 26. července do 11. srpna v Paříži, informuje server Olympijský tým. Termín se tedy pomalu blíží a spolu s ním dávno začaly i přípravy. Kromě velkého sportovního nadšení přináší organizace tohoto obrovského sportovního klání také spoustu ekonomických a letos i technologických výzev.
Společnost Atos, která má na starosti klíčové IT systémy, v článku pro lednové vydání magazínu Czech Industry prozradila, že tyto hry mají být digitálně nejsložitějšími vůbec.
„Hry v Paříži 2024 budou digitálně nejpropracovanější hry v historii. Během této kritické testovací fáze vynakládají maximum naše IT týmy, olympijští kolegové a jejich technologičtí partneři. Příští rok očekáváme masivní zátěž systému. Proto je testujeme s neustále se zvyšujícími objemy dat, abychom měli jistotu, že na naše služby je spolehnutí,“ prohlásil pro časopis Czech Industry Patrik Adiba, Senior Executive Vice-President a Head of Major Events ve společnosti Atos.
Základem testování systémů jsou reálná data z předchozích ročníků her a od příštího měsíce se začnou zahrnovat také data z kvalifikačních závodů. Na zajištění technologického průběhu v současné době pracuje více než 60 odborníků a příprava vypadá podobně jako u sportovců. Všichni testují s maximálním nasazením, aby na hrách byli schopni podat 100% výkon.
Pro olympijské hry jsou klíčové dva základní systémy. Olympic Management System se bude využívat při akreditaci a na zajištění harmonogramu soutěží, zatímco Olympic Difusion Systém bude v reálném čase vyhlašovat a komentovat výsledky. Složitost obou procesů je vzhledem k velikosti akce obrovská. Data se budou přenášet milionům fanoušků po celém světě.
Nicméně technologická stránka není jedinou výzvou při organizaci tak obrovské akce jako jsou olympijské hry. Rozpočet neustále roste a prozatím jsou odhadovány náklady ve výši téměř 4,9 miliardy eur, uvádí server Sport.cz. To je v přepočtu zhruba 107 miliard korun. Velkou roli ve finální částce bude hrát také inflace. Například zajištění kyberbezpečnosti her vyjde na 320 milionů eur, tedy 8 miliard korun. Jednou z nejdražších položek budou slavnostní ceremoniály při zahájení a ukončení olympijských a paralympijských her.