Petr Dufek: Průmysl je v mírném mínusu

07. 06. 2024
Petr Dufek: Průmysl je v mírném mínusu
foto: Creditas / se svolením/Petr Dufek

KOMENTÁŘ: Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně mírně vzrostla, meziročně byla nižší o 0,4 procenta. S ohledem na situaci je to vlastně docela dobrý výsledek. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že za poklesem stojí především odstávky v energetice, a nikoliv další propad výroby v důsledku slabé poptávky.

Zpracovatelský průmysl byl tentokrát v plusu, a to jak v meziměsíčním, tak i meziročním srovnání. Dokonce i bez přispění automotive, který doposud vlastně držel výsledky našeho největšího odvětví nad vodou.

Daří se především ve výrobě elektroniky, nábytku, potravin a nápojů.

Výsledky průmyslu za poslední měsíc vypadají nadějně, otázkou je, nakolik jde o nový trend a nakolik jen o výkyv. Minimálně indexy nákupních manažerů zatím jasnou změnu k lepšímu nenaznačují.

Nadějně vypadají dnes zveřejněné nové zakázky, tedy především pro automobilový průmysl, protože v dalších velkých oborech jsou i nadále spíše slabší.

Autorem komentáře je Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas. Text nebyl redakčně krácen. Ekonom reagoval na čtvrteční oznámení ČSÚ, že průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně klesla o 0,4 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,6 procenta a hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Podrobnosti nabízí statistici ZDE.

vložil: Redakce DV

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn