Petro-yuan proti Petro-dolaru, jak to doopravdy vypadá?
foto: Pixabay/ilustrativní
Čína po jednání se Saúdskou Arábií propaguje myšlenku obchodu s petrolejem v jejich měně yuan. Podle některých odborníků je již téměř jisté, že dojde k výrazné změně na mezinárodní scéně, jiní říkají, že se jedná spíše o povedenou kampaň Číny postavené na vzdušných zámcích. Je tedy reálné, aby petro-yuan nahradil petro-dolar?
Internet byl zaplaven množstvím zpráv o budoucnosti petro-yuanu. Jeho nástup a porážka amerického petro-dolaru se zdála nevyhnutelná. Po prosincovém setkání čínského prezidenta Xi Jinpinga s králem Saúdské Arábie oba národy vychvalovaly skvělé arabsko-čínské vztahy. Ve všech ohledech prý dochází ke spolupráci na výborné úrovni. Nicméně oficiální prohlášení k nástupu yuanu jako nové měny petroleje nebylo ani naznačeno. Toto téma se jednoduše vůbec nezmínilo, uvádí server Bloomberg. Zmírnění vlivu dolaru tedy zatím nevypadá příliš reálně.
Na druhou stranu několik odborníků se vyjádřilo i úplně opačně. „Je naivní si myslet, že se Čína nepokusí kontrolovat cenu ropy a že by nechtěla provádět obchod v měně, kterou kontroluje,". řekl pro server Markets Insider Viktor Katona, hlavní analytik ropného trhu ve společnosti Kpler. Podle jeho názoru už samotná válka na Ukrajině pasovala Rusko na čistě asijskou zemi a zapříčinila velký přesun směrem k většímu použití yuanu. Vliv má už jen velké množství rusko-čínských obchodů, čím dál tím více prováděných právě v této měně. V článku se také poukazuje na podepsání smlouvy mezi zeměmi na více než 30 miliard dolarů.
Svůj názor zveřejnil také maďarský ekonom a analytik pro Credit Suisse Zoltan Pozsar, který publikoval server Oilprice.com. Pozsar poukazuje na fakt, že 40% olejových rezerv v OPEC+ patří Rusku, Iránu a Venezuele. Tyto země jsou podle něj zainteresované v tom, aby omezily dosah dolaru. Nadto Čína je největším dovozcem ropy na světě. To vše svědčí o reálnosti nástupu petro-yuanu.
Psali jsme
Boj proti vlivu cizí moci bude od 16. února 2023 koordinovat národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. Rozhodla o tom vláda na svém jednání dne…
Autor článku na serveru Bloomerg novinář Javier Blas oproti tomu poukazuje na fakt, že SA má své měny vázané právě na dolar. Proto jejich neustálý přítok přímo potřebují. Úspory uložené na dolarových účtech jsou jedním z hlavních argumentů pro skeptiky. „Při nedávné cestě do regionu jsem neslyšel jediného úředníka, který by vážně hovořil o přípravách na zavedení nové měny. Odpovědi znějí asi takto: Co z toho budeme mít? Zelené bankovky jsou volně směnitelné, yuan ne; dolar je likvidní, yuan ne,“ píše Blas v článku. Podle jeho slov, pokud se zeptáte kdekoliv v Abú Zabí, Rijádu nebo Kuvajtu, odpověď bude vždy stejná. Petrodolar zůstává.
Blas také nadhodil další případný problém petro-yuanu. Pokud by se povolil obchod v čínské měně, co brání tomu zavést petro-jen nebo petro-won? K tomu všichni pozorují, jak se Čína snaží manipulovat na vlastním trhu s cenami komodit jako je bavlna, uhlí nebo obilí a rizikovost takového opatření pro SA se najednou rapidně zvýší.
Nic zatím tedy není jasné. Argumentů, proč můžeme petro-yuan s jistotou očekávat, nebo naopak s jistotou neočekávat je hned několik. Ekonomické názory se na budoucí vývoj různí. Třeba nás všechny ještě konečný výsledek překvapí.