Pohovor s brigádníky se zvrtnul. Personalistka po pár odpovědích vzteky rozbila okno

06. 07. 2024
Pohovor s brigádníky se zvrtnul. Personalistka po pár odpovědích vzteky rozbila okno
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Mládež, ilustrační foto

Bývalá spolužačka reportérky Deníku Vektor, národohospodářka a psycholožka v jedné osobě, se naší redakci svěřila se zážitky z pohovorů. Ty absolvovala ještě v květnu jako personalistka na zemědělské farmě na Vysočině, kde sháněli letní posily pro sběr jahod a další pomocné práce.

Zájemců se přihlásilo pět. Nenastoupil ovšem ani jeden. Důvody jsou prý pro starší generaci nepochopitelné, pro tu mladší naopak absolutně osvojené, jak naší redakci řekla Dana K.

„Nepředstavujte si družstvo jako ve Slušovicích. Na Vysočině jde o menší farmu mého kamaráda o sedmi zaměstnancích. Většina ale v tomto oboru dělá od vyučení. Protože jim nestačí síly a Ukrajinky, které dříve dojížděly, pochopitelně nemohou, neboť zůstaly na Ukrajině, podali si tam inzerát na brigádu za 160 korun na hodinu,“ svěřila se nám Dana K.

Odhad účasti prý tipovali na dvacítku mladých. Nakonec se smířili s pěti reakcemi. Že nenastoupí ani jeden, neodhadoval vůbec nikdo.

„Seděla jsem u pohovorů kvůli své aprobaci, ale už to nikdy nezopakuji. Dokonce jsem se vyklonila z okna, a jak jsem to v sobě dusila, loktem jsem rozbila jednu tabulku,“ přibližuje.

Co všechno se na pohovorech odehrálo, nám popsala velice stručně.

Já chci mobil!

„Mobil, mobil, mobil,“ řekla.

Družstvo totiž brigádníkům zakazuje používat telefony v pracovní době. Důvody jsou dva: bezpečnost práce a píle.

„Jejich zkušenosti hovoří o tom, že když se poslední roky dva mladí brigádníci někde zasekli, určitě se spolu nemuchlovali, ale byli třeba hodinu na mobilu. Všech pět přítomných nechtělo vědět plat, ranní nástupy, zajímalo je jen jedno, jestli mohou mít mobil v práci. Když se na to zeptal pátý kluk, šla jsem se k oknu vydýchat s výsledkem, jaký jsem popsala,“ konstatovala psycholožka.

Ze všech pohovorů dále vyplynulo, že na brigádu dospívající mládež poslali rodiče, že mladým lidem na penězích nezáleželo a bylo jim jedno i to, co by měli dělat.

„Jeden řekl, že když zaspí, přijde až další den. Bylo to úplně tragikomické. Ptala jsem se jich všech, kolik času na mobilu denně tráví. Takže řeknu, že nejnižší počet hodin byl pět,“ uzavřela Dana K. pro Deník Vektor.

Z přehledu pracovních agentur vyplynulo, že průměrná hodinová mzda brigádníka je letos 148 korun. Vyšší odměny jsou především v řetězcích (až 180 korun), nižší na České poště (144 korun) nebo v McDonald´s (138 korun).

vložil: Hana Suchá

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn