Privilegovaní kandidáti a zaujatost médií aneb proč se neúčastnil Hilšer debaty
foto: Printscreen TV Nova/Prezidenští kandidáti
Prezidentské volby přinesly i spoustu debat, kdy v mnohých případech byly kandidáti děleni na favorizované, tedy Petra Pavla, Andreje Babiše (ANO) a Danuši Nerudovou a na zbylé kandidáty, jímž byla věnována samostatná debata. Některé možná překvapil odchod kandidáta Marka Hilšera z debaty na TV Nova, jejíž koncept označil za neférovou. A například kandidát na post prezidenta Pavel Fischer byl z konceptu rozčarován a takovéto dělení podle něj ukazuje zaujatost médií.
„Z diskuse „privilegovaných“ kandidátů na TV Nova jsem rozčarován. Petr Pavel i Danuše Nerudová stále něco vysvětlovali, pohybovali se v minulosti nebo mluvili obecně. Andrej Babiš je svým svěžím populismem systematicky válcoval. A když došlo na politické zkušenosti, a to i zahraniční, Pavel ani Nerudová neměli co říct. Dalo se to předpokládat, bohužel. Citelně chyběl hlas člověka s přímou politickou zkušeností, který by Babišovi oponoval. Tato diskuse Andreji Babišovi výrazně pomohla v jeho tažení na Hrad. Ti, kdo prosadili dělení kandidátů v diskusích podle preferencí, si mohou blahopřát – umožnili Babišovi v nejdůležitější diskusi prezidentské volby lehce převálcovat oba solidní, ale politicky naprosto nezkušené kandidáty,“ zveřejnil na svém Facebooku Pavel Fischer. Ještě před zveřejněním dodatku se tohoto chytl Fischerův oponent Andrej Babiš, který na Twitteru poděkoval za podporu. „Děkuji, pane senátore, vážím si toho. Tím víc, že jsme soupeři,“ uvedl Babiš.
Takovéto vytržení z kontextu se samozřejmě Fischerovi nelíbilo. Na Facebooku tak doplnil krátký dodatek, ve kterém uvedl, že je a vždycky bude odpůrcem chaotické a populistické politiky Andreje Babiše, a že vystupoval proti nekalým záměrům jeho vlády aktivně v Parlamentu a díky tomu s ním má své zkušenosti. Na Twitteru v reakci na Babišovo poděkování vyjádřil svůj nesouhlas s misinterpretací vlastního výroku. „Děsím se představy, že byste se stal prezidentem. Proto proti Vám kandiduji. Ve druhém kole, pokud nepostoupím, proti Vám podpořím kohokoli,“ uvedl.
Ani výrok Pavla Fischera nezůstal bez vyjádření. „Mám Pavla Fischera rád, ale tohle mě mrzí. Navíc to není pravda. Nerudová i Pavel diskutovali na úrovni předpokládané u hlavy státu, Babiš jájínkovsky tlachal a často lhal na úrovni hospodské debaty. Termín “svěží populismus” je asi tak případný, jako “svěží zápach”,“ nesouhlasil Miroslav Kalousek, což s sebou přineslo další vlnu nesouhlasu. Například předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil reagoval, že sice souhlasí, že to Fischer mohl a také měl napsat jinak. „Ale máme zákonné limity výdajů na volební kampaň. I proto se privilegizace 3 kandidátů médii může stát rozhodujícím faktorem pro volební výsledek“ nesouhlasil a projevil také svůj názor, že to není fér a tolerance od osobnosti, jakou je bývalý ministr financí, ho překvapuje.
Kvůli zmíněné zaujatosti médií a neférovosti již na začátku čtvrteční prezidentské debaty na TV Nova odešel Marek Hilšer, který při svém odchodu zanechal na pultíku svůj zarámovaný portrét. „Prezident musí umět hrát férovou hru a musí se umět postavit proti nepravostem. Kdybych z TV Nova neodešel, potvrzoval bych a souhlasil s tím, s čím nesouhlasí mnozí obyvatelé České republiky: a to jsou nerovné podmínky,“ odůvodnil své kroky a přiložil k tomu záznam z debaty.