Problém nedostatku bytů v Anglii se nelepší
foto: Pixabay/Ilustrativní
Velká poptávka a malá nabídka vedle velké řady historických faktorů vedli k obrovskému nárůstu cen nemovitostí ve Spojeném Království. Podle studie zde v současné době chybí v porovnání se zeměmi kontinentu přes 4 miliony bytů. Kde byl počátek tohoto problému?
Bytová politika Velké Británie se nepovedla. Podle nové studie Centre for Cities v porovnání s ostatními evropskými zeměmi má Británie deficit přibližně 4,3 miliony bytů. Průměrný dům navíc stojí přes desetinásobek průměrného platu. Obsazenost dostupného bydlení je téměř stoprocentní a prostor na nájemníka se s každým rokem zmenšuje.
A jak se Anglie do této situace dostala? Počátek se podle studie datuje již k roku 1947. Po představení Town and Country Planning Act 1947 (Zákon o městském a krajinném plánování) se míra bytové výstavby snížila o více než třetinu. Míra růstu klesla z 2% ročně na 1,2%. Právě zde můžeme hledat počátky bytové krize. Tímto zákonem se totiž značně ztížilo plánování. Od tohoto okamžiku lze pozorovat zvyšování cen nemovitostí a snižování dostupnosti bydlení.
"Tento výzkum ukazuje, že politika plánování ve Spojeném království již téměř tři čtvrtě století brzdí ekonomiku, brzdí růst a prohlubuje krizi bydlení, která zemi sužuje již několik desetiletí. Velké problémy vyžadují velká řešení, a pokud chce vláda odstranit zaostávání v oblasti nepostavených domů, musí nejprve provést reformu plánování. Pokud se jí to nepodaří, bude to jen nadále omezovat potenciál výstavby domů v Anglii a bránit milionům lidí v přístupu k nemovitostem,“ vyjádřil se na toto téma Andrew Carter, výkonný ředitel Centre for Cities.
Podle této studie by dostavení chybějících bytů mělo trvat alespoň půl století, i pokud by vláda dodržela současný plán výstavby 300 tisíc domů ročně.
Psali jsme
Růst hrubé přidané hodnoty nefinančních podniků zpomalil a klesla i jejich míra investic. Domácnostem se nadále reálně propadaly příjmy a klesla…
Celková historie však začíná již po druhé světové válce, kdy bylo postaveno mnoho sociálních bytů a vyklidily se slumy. Během vlády premiérky Margaret Thatcherové se tyto byty nabídly k odkoupení jejich obyvatelům. Podle některých levicových názorů i tento bod přispěl ke zhoršení celé situace S postupem času se stavělo méně a méně. K tomu se přidala krize v roce 2008, zpřísnění vládních regulací, současná rostoucí inflace. Jednoduše řečeno obrovská poptávka a nedostatečná nabídka vedly k obrovskému nárůstu cen. Momentálně ovšem lehce poklesly, což nabízí možnost, že se opatření vlády ubírají správným směrem.
BBC News dokonce uvádí, že podle výzkumu provedeném na Herriot-Watt University v roce 2019 přibližně 3,6 milionu lidí bydlelo v přelidněných domech, 2,5 milionu si nemohlo dovolit platit nájem nebo hypotéku, 2,5 milionu žilo v domácnostech, ze kterých se nedokáží odstěhovat (s rodiči, s ex-partnerem atd.) a 400 tisíc lidí bylo bez domova či v ohrožení ztráty domova (do této skupiny patří lidé, kteří bydlí v domovech pro bezdomovce, u kamarádů na gauči nebo dočasných ubytovnách). Ze sociálního hlediska čelí Británie obrovskému problému.