Proč oslepla seriálová Esmeralda? Tomuto onemocnění se nevyhnete
foto: Se svolením Očního centra Praha/Obrázek vpravo ukazuje, jak vidí pacient s pokročilým šedým zákalem
Vzpomenete si ještě na Esmeraldu ze slavné mexické telenovely? Ráda nosila oblečení zelené barvy a měla nádherné světlé, doslova uhrančivé oči, jejichž jedinou vadou bylo, že na ně neviděla. Chudá slepá dívka, která vyrostla v bídné chatrči, však měla mimořádné štěstí. Nejenže se zamilovala do okouzlujícího boháče a on do ní, ale také podstoupila operaci, při níž jí byl zrak zázračně navrácen.
Podle náznaků v ději zřejmě trpěla šedým zákalem, který v případě neléčení skutečně může vést až ke ztrátě zraku. Ale pozor: Nepleťte si ho se zákalem zeleným, který ve skutečnosti bývá mnohem nebezpečnější! Šedému zákalu se s postupujícím věkem nevyhne nikdo z nás. Ale neléčený zelený zákal může vést k definitivnímu oslepnutí. Trpět jím Esmeralda, i v telenovele by měla smůlu. V každém případě je třeba nepodceňovat prevenci. Moderní medicína dokáže zrak uchránit.
Šedý vs. zelený zákal
Onemocnění očí jsou častou příčinou zhoršení zraku, zejména s přibývajícím věkem. Mezi nejznámější oční onemocnění patří šedý zákal a zelený zákal, lidé si je ale často pletou. Ačkoli se mohou zdát podobné kvůli tomu, že obě onemocnění nesou v názvu slovo „zákal“ a ovlivňují zrak, liší se jak příčinou, tak průběhem a léčbou.
Šedý zákal, odborně zvaný katarakta, je oční onemocnění, při kterém dochází ke zakalení oční čočky. Normální čočka je čirá a dovoluje světlu procházet do oka, což nám umožňuje jasně vidět. Při šedém zákalu se však čočka stává mléčnou. To způsobuje zhoršení zraku a člověk má pocit, jako by viděl přes mlhu. Příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo.
Přirozený projev stárnutí jako vrásky
Katarakta je většinou spojena s věkem a je přirozeným procesem stárnutí oka. Existují však i jiné příčiny, jako je například úraz oka, jiné onemocnění, nezdravý životní styl či užívání některých léků.
„Šedý zákal lze odstranit pouze chirurgicky odstraněním zakalené lidské čočky a jejím nahrazením umělou nitrooční čočkou. Žádná další léčba neexistuje, pouze operace, a pokud by pacient operaci nepodstoupil, postupně oslepne,“ vysvětluje Andrea Janeková, vedoucí lékařka centra kataraktové, refrakční a vitreoretinální chirurgie Očního centra Praha. „Operace šedého zákalu se v současné době provádí ambulantně a je jedním z nejčastějších a nejbezpečnějších chirurgických zákroků,“ dodává.
Jak probíhá vyšetření?
Také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve své tiskové zprávě uvádí, že v neexistuje žádná účinná léčba, která by mohla předejít vzniku nebo vyléčit již vzniklý šedý zákal. Jedinou možností je operace šedého zákalu (katarakty) a náhrada zakalené čočky za umělou čočku.
V případě projevů naznačujících vznik šedého zákalu by měl pacient podle doporučení VZP neprodleně navštívit očního lékaře, který s ním nejdříve projde jeho aktuální zdravotní stav (zdravotní obtíže) a osobní anamnézu (zrakové vady, absolvované operace a úrazy očí, přidružená onemocnění, užívané léky atd.), stejně tak je důležitá i anamnéza rodinná, sociální a pracovní. Následně oftalmolog provede komplexní oční vyšetření pro přesné zjištění a určení diagnózy.
Oční vyšetření je komplexní a jeho součástí jsou různé testy očí a jejich okolí, během kterých oftalmolog zjišťuje zdravotní stav. Součástí vyšetření je např. měření zrakové ostrosti a refrakčních vad, měření nitroočního tlaku (oční tonometrie), vyšetření zorného pole pomocí tzv. perimetru, vyšetření barvocitu, rohovky, sítnice (očního pozadí) a okolí oka, eventuálně i další testy.
Kdy je operace zdarma?
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je operace katarakty hrazena na základě indikace očního lékaře. Primární indikací je porucha zrakových funkcí a subjektivní potíže pacienta v důsledku zákalu čočky, který může způsobit i slepotu.
Operace oka, kdy je pacientovi implantována umělá čočka, probíhá ambulantně. Veškerá vyšetření a operaci je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tzn. u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
Glaukom sami nepostřehnete, ale při neléčení vede k definitivní slepotě
Zelený zákal, odborně nazývaný glaukom, je onemocnění, při kterém dochází k postupné degeneraci a odumírání zrakového nervu. Toto onemocnění je zákeřné v tom, že v raném stadiu obvykle nemá žádné zjevné příznaky, ale postupně může vést až k úplné ztrátě zraku.
Nejdříve dochází k malým výpadkům v zorném poli, které pacient ani nemusí pozorovat. Později jsou ztráty vidění rozsáhlejší. Pacient přichází o periferní vidění a při neléčeném glaukomu vidí nakonec tunelově, jako by se díval skrze tenkou trubičku.
Zhoršování zraku lze léčbou zpomalit. Důležité je přijít včas!
Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. Mezi další rizikové faktory patří věk nad 40 let, avšak nejčastěji se glaukom vyskytuje u osob starších 65 let. Riziko zvyšuje také genetická dispozice (dědičnost) a jiná onemocnění, jako jsou cukrovka, migrény či stres.
„Glaukom bohužel nelze zcela vyléčit. Jednou vzniklé poškození zrakového nervu a změny zorného pole nelze obnovit, díky vhodně zvolené léčbě je ale možné zpomalit zhoršování stavu a zachovat zrakové funkce. Léčba glaukomu spočívá především ve snížení nitroočního tlaku. Kromě nastavení konzervativní terapie pomocí očních kapek existuje i laserová a chirurgická léčba glaukomu. Cílem této léčby je usnadnění odtoku nitrooční tekutiny, a tím snížení nitroočního tlaku,“ vysvětluje Janeková.
Pomůže skoncovat s kouřením, zdravá strava a pohyb
Podle VZP je základem léčby glaukomu farmakoterapie, během které ošetřující lékař pacientovi předepisuje léky – nejčastěji oční kapky na snížení nitroočního tlaku. Pokud konzervativní typ léčby nebyl dostatečný a pacientův zdravotní stav to vyžaduje, může být pacient indikován oftalmologem k laserovému výkonu, případně k chirurgickému zákroku (klasické operaci).
Součástí léčby glaukomu je také léčba přidružených onemocnění. Lékař pacientovi doporučí úpravu životního stylu (např. stop kouření, zdravější stravu, vhodnou pohybovou aktivitu).
Kdo to platí?
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je však nutné provést je ve smluvních zdravotnických zařízeních.
„Osoby starší 65 let, zejména ženy, by měly pravidelně absolvovat vyšetření nitroočního tlaku, protože glaukom se u nich vyskytuje nejčastěji. Rizikové skupiny zahrnují také osoby s cukrovkou, nízkým krevním tlakem, vadami zraku, a ty, jejichž rodiny byly postiženy zeleným zákalem. Prevenci by však měl brát v potaz každý, bez ohledu na věk. Rizikové osoby a jedinci nad 45 let by měli podstupovat preventivní vyšetření alespoň jednou ročně, ostatní pak aspoň jednou za dva až tři roky,“ radí Jana Juhászová, primářka očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
„Rozhodně nejde spoléhat na to, že nástup onemocnění rozpoznáme podle příznaků,“ přidává se Hana Došková, primářka oddělení nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Pravidelná oční vyšetření s měřením nitroočního tlaku tak zůstávají nejlepší cestou k prevenci nebo včasné diagnóze glaukomu.
Zdroj: Oční centrum Praha, VZP, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně