Prodej Synthesie a Explosie do rukou největší české zbrojovky by vedl k posílení kapacity výroby střelných prachů

31. 05. 2023
Prodej Synthesie a Explosie do rukou největší české zbrojovky by vedl k posílení kapacity výroby střelných prachů
foto: Explosia /Ilustrativní

Rozhovor s finančním ředitelem Czechoslovak Group (CSG), největší společností obranného průmyslu v České republice, publikovaný nedávno v Hospodářských novinách, zaznamenal ohlas ve veřejném prostoru. Ředitel Petr Formánek v rozhovoru zdůraznil důležitost nedávné akvizice italské zbrojovky Fiocchi a vytvoření nové divize zaměřené na výrobu munice. Vyvstala s tím otázka zájmu skupiny o pardubické podniky Explosia a Synthesia. Je totiž evidentní, že kapacita výroby výbušnin a střelivin v Evropě je nedostatečná.

Je potřeba se podívat na několik argumentačních rovin. Obranný průmysl díky válce na Ukrajině musí plnit několik úkolů. Jednak se jedná o dodávání techniky a munice pro podporu bránících se zemí, která je rychle spotřebovávána. Dále musí posilovat vlastní obranyschopnost, obnovu a budování zásob, které by umožnily efektivní nasazení ozbrojených sil v případě nutnosti či v rámci režimu odstrašení. To jasně podtrhuje důležitost rozšíření výrobních kapacit výbušnin a střelivin v Evropě, přičemž pardubické podniky Synthesia a Explosia hrají v tomto ohledu významnou roli. Potřebnost tohoto kroku pak podtrhují také nedostatečné kapacity výroby výbušnin a střelivin v Evropě.

Finanční ředitel v rozhovoru pro Hospodářské noviny uznává důležitost začlenění dalších výrobců komponent. "Můžu určitě potvrdit, že pracujeme na vertikální integraci v rámci divize CSG vyrábějící munici. V omezené míře máme výrobu prachu. Je možné také začlenění dalších výrobců komponent klíčových pro výrobu prachu," potvrzuje v rozhovoru zájem skupiny o obě zmíněné společnosti.

Nehledě na to, že u státní společnosti Explosia spadá výkon vlastnických práv pod Ministerstvo obchodu a průmyslu. Jako státní tak má podnik jisté rezervy, které by soukromý vlastník mohl vykompenzovat. Stát si tak chce udržet pod svojí kontrolovu výrobce střelného prachu patrně z hlediska bezpečnosti.

Pokud by ale přešly společnosti Synthesie a Explosie pod největší českou zbrojovku, dalo by se očekávat výrazné navýšení produkce. Ve finále by z toho těžil i stát. Na soukromé subjekty v tomto oboru beztak často spoléhá. Právě soukromé společnosti jsou efektivní a přizpůsobivé v rámci adaptace na významné projekty.

Chemička Synthesia zase patří do holdingu Agrofert, a z hlediska produkce střelivin a výbušnin je důležitá především její divize zaměřená na výrobu dnes velmi nedostatkové nitrocelulózy.

Tagy

▼-1.06%
1 den
▲+0.59%
1 týden
▲+3.87%
1 měsíc
▲+30.5%
1 rok
Akcioměr 32.41%
info
▲+1.5
1 den
▼-2.64
1 týden
▼-0.68
1 měsíc
▼-33.08
1 rok
Index stresu 36.14
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn