Prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků schváleno Sněmovnou
foto: Pixabay/Ilustrativní
Sněmovna schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina. Díky tomu si budou moci uprchlíci z Ukrajiny prodloužit dočasnou ochranu v České republice o jeden rok, tedy o konce března roku 2024. Takováto dočasná ochrana poskytuje běženci přístup na trh práce, k veřejnému zdravotnímu pojištění či ke vzdělání.
Takzvaný vízový štítek dostanou ti Ukrajinci, kteří si budou chtít dočasnou ochranu prodloužit a do konce března se k tomu elektronicky zaregistrují. Bude jim vydán termín k osobní návštěvě příslušného pracoviště Ministerstva vnitra, kde štítek dostanou. „Pokud cizinec neprovede registraci v určeném termínu, případně se po registraci do konce září 2023 nedostaví k vyznačení vízového štítku, pak mu dočasná ochrana zanikne,“ uvádí důvodová zpráva podle webu Seznam Zprávy.
Novela zákona má ale usnadnit postup i pro takový případ, kdy by nastala další uprchlická krize a noví žadatelé o víza by zahltili pracoviště vnitra. V takovém případě by mohla vláda rozhodnout o tom, že by k prodloužení stačila pouhá elektronická registrace a to bez osobní návštěvy.
Došlo ale i ke kritice. Například poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová upozornila, že se o ročním prodloužení dočasné ochrany rozhodlo na evropské úrovni již v říjnu. Vláda však návrh projednala až nyní. „Kritika není o tom, že nechceme pomoci ukrajinským uprchlíkům, je to přesně naopak,“ oponoval šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle jeho vyjádření se snížil počet žadatelů o humanitární dávku. Nejvíce jich bylo v květnu tohoto roku, a to 237 655. Nyní toto číslo kleslo na 81 743. 115 tisíc běženců si tak v České republice našlo práci, přičemž 80 procent z nich, dle ministrových slov, pracuje na běžný pracovní poměr či na dohody.
Součástí novely je dále například snazší získání kvalifikace v oboru psychologie, či úprava pravidel pro zápisy ukrajinských dětí k předškolnímu vzdělávání a povinné školní docházce. Novela také zjednoduší postup k vyřazení dítěte z mateřské školy. Ty se totiž často vracejí s rodiči zpět na Ukrajinu a při neinformování zařízení tak dochází ke zbytečnému blokování potřebného místa.