Respiračních infekcí přibývá, je čas na očkování proti covidu-19 i chřipce
foto: Pixabay/Jste nemocní? Zůstaňte v posteli
Nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI) v ČR ve 41. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla úrovně 1320 na 100 000 obyvatel, což představuje nárůst o více než 8 % oproti minulému týdnu. Vzestup nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách a ve většině regionů.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) proto prostřednictvím své tiskové mluvčí Štěpánky Čechové připomíná důležitost ochrany očkováním proti covidu-19 i proti chřipce. Právě teď je vhodný čas, obě vakcíny lze podat i v jeden den.
Nejvíc nemocných je na Moravě
Od 1. září 2024 podstoupilo očkování proti chřipce přes 268 tisíc osob a proti covid-19 přes 95 tisíc osob. V obou případech je nejvyšší zájem o očkování mezi osobami vyššího věku.
„Vzestup nemocnosti souvisí s ochlazením, pobytem v uzavřených prostorách a kolektivech a také s vyšším výskytem covidu-19. Počty nemocných ale stále ještě odpovídají situaci obvyklé pro dané roční období. Nejvyšší počty infikovaných akutními respiračními infekcemi (ARI) jsou aktuálně hlášeny z Olomouckého a Jihomoravského kraje, ale mezi jednotlivými regiony nejsou významné rozdíly. Vidíme také výrazný, více než 83 procentní mezitýdenní nárůst nemocnosti u chřipce podobných infekcí (ILI) u seniorů nad 65 let,“ komentuje vývoj Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Zvažte i vakcínu proti pneumokokovým onemocněním
Rychlý mezitýdenní nárůst infikovaných mezi 65letými a staršími podtrhuje vnímavost seniorů vůči těmto respiračním infekcím a zdůrazňuje potřebu ochrany očkováním.
„V současnosti je ideální čas na očkování zejména proti chřipce a covidu-19. Vakcíny proti oběma infekcím mohou lékaři aplikovat i v jediný den, každou do jiné paže. Očkování chrání proti těžkému průběhu nemoci a může znamenat i rozdíl mezi zdravím a celoživotními následky. Zvážit by lidé měli i vakcínu proti pneumokokovým onemocněním,“ upozorňuje Barbora Macková, hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu.
„S ohledem na šíření respiračních infekcí, kterých bude v tomto období dále přibývat, připomínám také dodržování základních hygienických pravidel, jako je mytí či dezinfekce rukou, ohleduplnost. Tedy mám-li příznaky respiračního onemocnění, snažím se vyvarovat kolektivu dalších osob. Chraňme před infekcí sebe i své blízké,“ doplňuje Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZČR.
Zdroje: SZÚ, MZČR