Royal Navy testuje futuristický DragonFire: obrana proti dronům s náklady do 300 Kč
foto: Royal Navy / Public domain/Laserové dělo na lodi britského námořnictva (ilustrační foto)
Britská armáda provedla úspěšné testy revolučního laserového děla DragonFire, které dokáže s přesností zasáhnout vzdušné cíle na kilometry daleko. Tento laserový systém, do něhož Anglie investovala téměř 100 milionů liber, má potenciál změnit podobu moderního válčení a konkurovat drahým PVO.
Dne 19. ledna 2024 britská vláda na svých webových stránkách oznámila úspěšné dokončení další fáze testů nového laserového systému protivzdušné obrany označeného jako DragonFire. Tento výzkum a testování vede laboratoř obranné vědy a technologie (Defence Science and Technology Laboratory - Dstl), která spadá pod britské ministerstvo obrany. Laboratoř má na starost odborný výzkum a analýzu vojenských technologií, pomáhá s výběrem dodavatelů a veřejných zakázek pro britskou armádu a rovněž vysílá odborníky na pomocné mise, kde britská armáda operuje. Systém vznikl na základě spolupráce mezi společnostmi MBDA, Leonardo UK and QinetiQ.
Testy nové zbraně, která má v budoucnu potenciál nahradit množství často velmi nákladné protivzdušné obrany, byly zaměřeny na schopnost technologie DragonFire přesně zacílit a zneškodnit letící dron i na vzdálenost několik set metrů. Právě bezpilotní systémy se kvůli zkušenosti s konfliktem v Náhorním Karabachu, na Ukrajině nebo také na různých místech na Blízkém východě v soubojích s Hútii nebo teroristickými organizacemi podporovanými Íránem, ukazují jako čím dál větší hrozba pro těžší a především mnohem dražší vojenskou techniku. Schopnost ničit UAV se tedy ukazuje jako klíčový prvek budoucích vojenských operací všech moderních armád světa.
DragonFire: Technologie s extrémní přesností a dlouhým dosahem
Systém DragonFire je první laserově řízenou energetickou zbraní Spojeného království navrženou speciálně pro zneškodnění většiny vzdušných hrozeb na velké vzdálenosti. Toto laserové dělo dokáže zasáhnout cíl na kilometry daleko a má tak vysokou přesnost, že dokáže zacílit objekt o velikosti librové mince (zhruba pětikorunová mince) na vzdálenost jednoho kilometru. Testy proběhly na vojenské střelnici na skotském souostroví Hebridy. Přestože zatím nebyly zveřejněny podrobnosti o technologiích, na základě kterých DragonFire funguje, jasné je, že tento systém přináší novou úroveň sofistikace do vojenského arzenálu Spojeného království. Vysoká přesnost zbraně by měla umožnit efektivní eliminaci dronů a jiných hrozeb při minimálním riziku pro vojáky.
DragonFire jako vlaštovka laserové technologie
Jedním z hlavních benefitů laserových zbraní, jako je DragonFire, jsou kromě přesnosti jejich relativně nízké provozní výdaje. Zatímco vývoj tohoto systému stál přes 100 milionů liber, což odpovídá zhruba 2,9 miliardy Kč, jednorázový výboj trvající deset sekund, který by měl bez problémů být schopen zneškodnit UAV, stojí jen asi 10 liber (přibližně 290 Kč). Tato cenová efektivita je klíčová, jelikož náklady na tradiční obranné raketové systémy jsou vysoké a většinou se pohybují v řádech tisíců až milionů dolarů. Právě nízké náklady na provoz činí laserovou technologii ekonomičtějším řešením.
Podle britského ministra obrany Granta Schappa by mohl DragonFire způsobit revoluci v obranných systémech, a to právě díky své schopnosti reagovat rychle a efektivně na různé vzdušné hrozby. Britské námořnictvo navíc v polovině dubna 2024 uvedlo, že bude technologie součástí vybavení armády již do tří let. Blíže však již nespecifikovalo, o jaká plavidla se bude jednat. Systém tak pravděpodobně doplní PVO plavidel jako Sea Viper nebo Sea Ceptor, které vešly ve známost především kvůli střetům s hútíjskými drony v oblasti Rudého moře a Adénského zálivu.
Laserová děla ve světovém kontextu: kromě DragonFire také LaWs nebo IronBeam
Spojené království není jedinou zemí, která investuje do vývoje laserových zbraní. Spojené státy a Izrael mají své vlastní programy laserových obranných systémů. Námořnictvo USA testuje laserový systém AN/SEQ-3 (známý také jako XN-1 LaWS) od roku 2014 a izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems vyvinula systém IronBeam s dosahem sedmi kilometrů, který je určen pro eliminaci UAV, raket krátkého doletu a minometných pum. Izraelská armáda (IDF) v roce 2023 ohlásila úspěšné testy systému Iron Beam proti raketám Hamásu, přičemž do plného provozu by se měl systém dostat v roce 2025. Tento mezinárodní zájem o laserové technologie potvrzuje, že laserové systémy budou hrát stále větší roli v budoucích vojenských operacích.
Laserová technologie má před sebou slibnou budoucnost. Systémy, jako je DragonFire, IronBeam nebo LaWS přinášejí pro vojenské operace klíčové výhody, včetně snížení nákladů a schopnosti okamžitě reagovat na vzdušné hrozby. Investice Spojeného království a dalších států do laserových systémů odrážejí současné trendy a snahu modernizovat protivzdušnou obranu. Vláda Velká Británie plánuje nadále financovat a rozvíjet DragonFire, aby tento systém mohl být v budoucnu plně nasazen do ostrých vojenských operací, jako je tomu nyní u plavidel Royal Navy v oblasti Rudého moře.
Laserové zbraně jsou tak jasným důsledkem globálního trendu různých armád světa, které se snaží vyřešit problém spojený s levnými, ale nebezpečnými UAV. Jedinou nevýhodu, které do budoucna systémy mohou přinášet, je přímá závislost na velkém množství elektrické energie, která nemusí být dobře dostupná na všech místech a potenciálích bojištích světa. Dosud však nebylo přímo popsáno, na jakém principu laserová děla fungují a jeho vývojáři s tímto nedostatkem pravděpodobně jistě alespoň v jisté podobě počítají. Nezbývá než počkat, jakým způsobem bude tato futuristická technologie v budoucnu zavedena a zda se osvědčí.
Autor: Ponte Ponte