Putinovi hořkne kaviár, cena vzrostla o 90 %
foto: cottonbro studio / Pexels/Kaviár, jehož cena se v Rusku zvýšila o téměř 90 %
Válka na Ukrajině způsobila v Rusku výrazný růst cen potravin. Obyčejní Rusové čelí rostoucím nákladům na základní potraviny, což zhoršuje jejich životní úroveň. Někteří musí bojovat s chudobou.
Když se před třemi lety svět pomalu začínal dostávat z pandemie Covidu-19, na scénu přišel válečný konflikt. Ruská ekonomika je nastavena na válečný režim a veškeré finanční toky se soustředí především do rozvoje zbraní a jejich produkce. Právě tato orientace na válku však jde ruku v ruce se zanedbáváním jiných průmyslů v čele s potravinářstvím. Ceny potravin se od začátku války na Ukrajině rapidně zvýšily a někteří obyvatelé Ruska se pomalu blíží k hranici chudoby. Ani strádání vlastního obyvatelstva však „ruskou vojenskou mašinu" rozhodně nezastaví a ceny určitě porostou dál.
Psali jsme
KOMENTÁŘ: Rusko je v očích velké většiny světa stále mocností z dob studené války, které se všichni bojí. Možná je ale na čase dát pryč z očí…
Vysoké ceny ruských potravin
Pokud se zaměříme jen na základní potraviny jako například chléb, mléko, máslo nebo ryby, při bližším pohledu na vývoj cen je ihned jasné, že v rámci války skokově vzrostly. Klasický pšeničný chléb, který je základ v podstatě každé domácnosti, stál ještě na jaře 2024 přibližně 73 rublů (zhruba 20 Kč), ale podle informací ruské protivládní stránky Ceny sevodňa za něj nyní ruští občané zaplatí už 94,6 rublů, což je zhruba 26 korun. Cena chleba za rok se tedy zvýšila o přibližně 30 %. Rozdíl sice zvlášť pro nás Evropany není tolik velký, ale jak se říká: „Korunka ke korunce“. Zvýšená cena této základní potraviny se tak rozhodně promítne do rozpočtu každé domácnosti.
Zvyšující cenu je možné pozorovat také v případě mléka. Zde se však jedná už o dost podstatnější rozdíl. Začátkem února jste dle CS za 900 mililitrů mléka zaplatili v přepočtu 25 korun. Dnes za stejné mléko zaplatíte skoro 40 korun, což znamená nárůst o téměř 60 % za rok. Co si budeme nalhávat, 15 korun už udělá velký rozdíl. O více než 60 % vzrostla však také cena produktů z mléka včetně másla. Před začátkem války jste kilo másla v Rusku zakoupili za asi 280 Kč, ale dnes už se musíte plácnout přes kapsu. Za jeden kilogram totiž dáte zhruba 450 Kč, což už je opravdu nemalá částka.
Podobně jsou však na tom se zvýšenou cenou také ryby a produkty, které se k nim vážou včetně kaviáru. Zatímco cena čerstcých ryb se od roku 2022 zvýšila téměř o 70 % z přibližně 200 Kč na zhruba 337 Kč, ke znatelnějšímu navýšení došlo u červeného kaviáru. Cena této pochoutky totiž za rok stoupla o téměř 90 % z přibližně 199 Kč za 100 g na asi 370 Kč. Podobné zdražení zaznamenal také olivový olej. Jak uvádí CS, cena narostla o neuvěřitelných 87,86 %. Před třemi lety byste za litr olivového oleje dali zrhuba 400 Kč, ale dnes vás v Rusku vyjde na neuvěřitelných 740 korun.
Dají se zvládnout rostoucí životní náklady v Rusku?
Zvyšování cen potravin jsme zažili i v Evropě, avšak to bylo alespoň částečně vykompenzováno zvyšováním platům. Stejná situace však nenastala v Rusku. Průměrná mzda je totiž v Rusku dle stránky Numbeo jen 15 300 korun. Když se podíváme na průměrný nájem bytu s ložnicí mimo centrum, zaplatíme za něj necelých 7 000 korun. Jen po zaplacení nájmu tak běžnému ruskému občanovi z jeho výplaty zbývá jen něco okolo 8 000 Kč, což je opravdu málo pro náklady na život rodiny. V takovéto situaci si tak už rozmyslíte, zda si koupíte mléko za 40 Kč nebo olivový olej za 700 Kč.
Průměrná mzda je samozřejmě jedna věc, ale spousta lidí dosáhne pouze na minimální mzdu. Ta byla v Rusku začátkem roku sice dle Acsour navýšena, ale jen velmi nepatrně z přibližně 5 200 Kč na 6 100 Kč. Už teď lze vidět, že lidé s minimální mzdou v Rusku spíše přežívají než žijí. S minimální mzdou si navíc člověk rozhodně sám za sebe nemůže dovolit vlastní bydlení, nemluvě však o dalších poplatcích a potřebných věcech, jako jsou právě potraviny nebo také energie. Cenu za ruskou nekončící agresi vůči svému sousedovi tak jasně zaplatí především obyčejní lidé, kteří se v některých případech sotva uživí.