Rusko s Německem válcují všechny. Zbytek Evropy je s výdaji na obranu daleko za nimi
foto: Alexego01/ Goodfon /Americký tank M1A2 Abrams na Havaji
Válka na Ukrajině, konflikty na Blízkém východě i pnutí v Asii nutí státy po celém světě zvyšovat svoje výdaje na obranu. Londýnský IISS ve své nedávné zprávě konstatuje navýšení rozpočtů států po celém světě, mezi kterými rozhodně dominuje Rusko. Co na to USA a Evropa?
Konflikty posledních několika let na Ukrajině, Blízkém východě, ale také pnutí v dalších oblastech světa zásadním způsobem a velmi překotně mění zavedené způsoby války. V oblasti obrany a vojenské techniky došlo k prudkému zvýšení vývoje nových technologií a na tento trend reagovalo množství vlád po celém světě zvyšováním výdajů na bezpečnost a plněním svých zbraňových skladů. Válka na Ukrajině jasně ukázala na budoucnost bezpilotních sebevražedných i FPV UAV a především stoupla také důležitost investic do protivzdušné obrany.
Podle zprávy International Institute for Strategic Studies (IISS) The Military Balance 2025, která je vydávána již několik let pravidelně na začátku každého roku, je možné vysledovat hned několik důležitých trendů v oblasti bezpečnosti, které oproti minulým rokům znamenají jasnou změnu kurzu. Konflikt na Ukrajině donutil evropské státy a členy NATO k přehodnocení přístupu k vojenskému vyzbrojování a vysoká urgentní poptávka spojená s dlouhými termíny dodání zbraní jasně ukázala na to, že vlastně státy nejsou příliš dobře připraveny na případný konflikt. Nejdůležitějším důsledkem celosvětového pnutí však rozhodně bylo zvýšení rozpočtů na obranu.
Růst rozpočtů na obranu ukazuje na jasný trend
Podle dostupných informací IISS stouply za rok 2024 výdaje na obranu celosvětově o 200 miliard dolarů, z 2,24 bilionů za rok 2024 na 2,46 bilionů dolarů za minulý rok. V souvislosti s tím také celosvětově vzrostly výdaje na obranu v porovnání k HDP. Zatímco v roce 2022 se průměrné výdaje všech zemí světa blížily 1,59 %, o dva roky později v roce 2024 již poměr k HDP činil v průměru 1,94 %. Růst výdajů na obranu byl logicky zaznamenán především u USA, Ruska, Ukrajiny, evropských států NATO, ale také Číny, Japonska, Jižní Koreje nebo Izraele, ale čísla napříč státy se od sebe významně liší.
Nejvyšší nárůst výdajů byl u Ruska, které během minulého roku navýšilo peníze na obranu o více než 33 % ze 109 miliard na 145,9 miliard dolarů. Na pomyslné pozici v nejvyšších světových výdajích na obranu však i nadále zůstávají Spojené státy, jejichž výdaje stouply z 916 miliard na 968 miliard. Ve srovnání s Ruskem se však jednalo o nárůst o pouhých 5,68 %. Z Evropských států došlo k razantnímu navýšení rozpočtu na obranu především u Německa a to dokonce až o téměř 30 % z 66,8 miliard na 86 miliard dolarů. K nárůstu o několik miliard došlo také v případě Francie, Japonska nebo Izraele, kde se zvedl rozpočet na obranu z 27,5 miliard na 33,7 miliard dolarů. (Pozn. red.: Pro porovnání výdajů z roku 2023 byla použita data Statista a IISS)

Svým rozpočtem na obranu překvapilo Polsko
Mezi patnáct největších celosvětových rozpočtů na obranu se však nově zařadil také náš severní soused, Polsko, především kvůli pnutí na východní hranici s Běloruskem. Celkově však evropské státy ve svém součtu navýšili oproti předcházejícímu roku dle IISS své rozpočty o 11,7 % oproti minulému roku a více než 50 % při porovnání s rokem 2014. Podle informací IISS mělo dojít k navýšení rozpočtu na obranu až o 7,4 % také v případě Číny, avšak tyto informace nejde vzhledem k jejich povaze prokazatelně potvrdit nebo vyvrátit. Experti z AEI však hovoří o tom, že reálné armádní výdaje Číny jsou až trojnásobné. Nárůst rozpočtu na obranu tak lze vzhledem k omezeným zprávám rozhodně očekávat také v případě Íránu nebo Severní Koreje.
Psali jsme
V mezinárodním srovnání armádních výdajů jednotlivých států se zdá, že největší konkurenti USA, Čína a Rusko, jsou za Spojenými státy významně…
S celosvětovým zvýšením výdajů na techniku šel ruku v ruce také boom startupů snažících se přijít na co nejefektivnější způsob výroby potřebné vojenské techniky. Nejen startupy jako americký výrobce dronů Andurill, ale také velké společnosti jako Pratt & Whitney nebo Rolls-Royce začaly používat nové technologie, mezi nimiž je i využítání 3D tisku, ke zrychlení efektivity své výroby. Právě tyto a další nejmodernější technologie by do budoucna mohly vést ke zkrácení dodavatelských řetězců, ale také zlepšení dodávek náhradních dílů. Technologii 3D tisku pro výrobu dronů již déle než rok využívají také malé UAV dílny po celé Ukrajině.
Autor: Jan Evím