Cihly o 50%, dřevo o 500%: růst cen stavebního materiálu
foto: Tomascastelazo / Wikimedia commons / CC-BY/Cena cihel určených pro stavbu domů v České republice v posledních letech vzrostla až o 50%
Bydlení se kvůli množství faktorů stává čím dál nedostupnější. Jedním z důvodů je právě růst cen stavebních materiálů, který je však překvapivě až fenoménem několika posledních let. V článku přinášíme vysvětlení vývoje cen stavebních materiálů v České republice v posledních 35 letech.
Ceny stavebních materiálů v České republice prošly za poslední tři dekády dramatickými změnami, které ovlivnilo množství vnějších i domácích skutečností. Tento článek se zaměří na faktory, které způsobily změnu cen, a zhodnotí, jaké z nich přinesly různé ekonomické, politické a přírodní události. Vývoj cen stavebních materiálů má zásadní vliv na náklady ve stavebnictví, což má přímý dopad na ceny nemovitostí a rekonstrukce. Pokud se zajímáte o to, jak se vyvíjela cena stavebního materiálu v České republice za posledních 35 let, čtěte dál.
České stavebnictví po sametové revoluci ve znamení nových podmínek i cen
Od 60. do 80. let v komunistickém Československu probíhal rozsáhlý rozvoj panelových sídlišť, jejichž cílem bylo rychlé a levné pokrytí potřeby bydlení, vytvořené zvýšenou porodností. Řešení se nabídlo v podobě rychlé a efektivní výstavby sídlišť z betonových panelů. Tento boom paneláků měl sice určité výhody v dostupnosti, ale mnozí kritizovali uniformitu a nízkou kvalitu staveb. Po pádu komunismu se začaly měnit požadavky na bydlení, což vedlo k větší poptávce po různých typech stavebních materiálů a technologií. To však zvýšilo také tlak na jejich ceny.
Cenový nárůst v tomto období, zejména v první polovině 90. let, sice nebyl příliš dramatický, ale odrážel změny v tržním prostředí, rostoucí výrobní náklady a přechod na nové materiály. Československo se totiž otevřelo světu, což se projevilo nejen na rozšíření možností stavebních technologií a materiálu, ale především také na zahraničních investicích. Na rozdíl od komunistické éry, kdy byly ceny a dostupnost stavebních materiálů více pod kontrolou státu, se po roce 1989 ceny stavebního materiálu začaly přizpůsobovat globálním tržním silám.
Po recesi v roce 2008 zaznamenaly ceny stavebních materiálů zpomalení
Na začátku nového milénia po roce 2004 se Česká republika stala součástí EU, což mělo pozitivní vliv na stavebnictví v zemi. V této fázi došlo k posílení ekonomiky a růstu poptávky po nových stavbách. Tento trend vedl ke zvýšení cen stavebních materiálů, především kvůli rostoucí poptávce po kvalitních a ekologických materiálech určených pro stavbu rodinných domů, ale také kancelářských nebo jiných budov určených k podnikání. V roce 2008 však přišla globální finanční krize, která na krátkou dobu zastavila růst stavebního sektoru.
Právě tyto ekonomické změny se projevily také do cen stavebních materiálů, avška nepříliš negativně. Omezil se sice počet nových stavebních projektů, ale ceny stavebních materiálů byly přibližně do začátku pandemie COVID-19 relativně stabilizovány. Právě rok 2020 přinesl mnohem větší útlum ve stavebnictví a situaci také významně zhoršila válka na Ukrajině, která začala před více než dvěma lety na jaře 2022. Pandemie způsobila zpomalení výroby, narušení dodavatelských řetězců a omezení v dodávkách stavebních materiálů.
Vliv pandemie a války na Ukrajině způsobil nejen zvyšování cen surovin, ale také zpomalení dodávek stavebního materiálu. Pandemické restrikce a blokace dodavatelských řetězců vedly k výrazným výpadkům v dostupnosti některých klíčových materiálů, což vedlo k jejich cenovému nárůstu. Navíc rostoucí ceny energií, zejména zemního plynu a elektřiny způsobené válkou, přispěly k rostoucím nákladům na výrobu stavebních materiálů Výsledkem byla vysoká poptávka po omezených materiálech, což vedlo k výraznému růstu jejich cen.
Zvyšování cen materiálů po roce 2021: dřevo, cihly, ocel i beton
Především ceny materiálů jako dřeva, oceli a cihel začaly v roce 2021 dramaticky růst. Dřevo, které bylo v minulosti relativně levné, vzrostlo vlivem kůrovcové kalamity, ale také pandemie, až o 500 %, avšak ne pouze v České republice, ale na světových trzích. To se následně odrazilo i na zdražení stavebního řeziva a dalších dřevěných výrobků. Kromě toho však také ocel, která je nezbytná pro výstavbu mostů, budov a dalších infrastrukturálních projektů, a především také cihly zaznamenaly výrazný růst cen.
V letech 2021 a 2022 došlo ke zdražení cihel zejména známých značek jako Porotherm nebo Heluz. Cena cihel v ČR vzrostla o více než 50 %, přičemž hlavními faktory tohoto růstu byly zvýšené náklady na energie a suroviny. Jelikož jsou cihly základním stavebním materiálem pro stavbu domů, jejich cena má přímý vliv na celkové náklady výstavby. Stejně tak ceny betonu vzrostly v důsledku rostoucích nákladů na cement a energii, což vedlo k vyšším cenám u většiny betonových výrobků, ale také samotných staveb.
Právě cenový nárůst cen cihel a betonu měl zásadní vliv také na prodražení novostaveb, kde tvoří tyto materiály významnou část nákladů. Tento trend pokračoval i v roce 2022, kdy se ceny stabilizovaly na vyšší úrovni. S rostoucí poptávkou po nových stavbách a rekonstrukcích v České republice se očekává, že ceny těchto materiálů zůstanou i nadále vysoké a pravděpodobně také v příštích letech porostou. Nadále proto můžeme očekávat, že stejně jako v uplynulých třech dekádádch stabilizace cen stavebních materiálů bude přímo závislá na globálních ekonomických faktorech a dalších geopolitických událostech.
Zdroje: CEE New Perspectives; tzbinfo; Materiály pro stavbu