Sankce na ruské diamanty: Cesta ke zvýšení cen nebo riziko přesunu obchodu?
G-7 jedná o sankcích na ruské diamanty s cílem omezit financování ruského konfliktu v Ukrajině. Zatímco některé země preferují globální přístup, obavy z poškození vlastní ekonomiky rostou. Existují také pochybnosti o účinnosti sankcí a možnosti přesunu obchodu na jiné trhy. Diamanty jsou žádanou komoditou s mnoha aplikacemi, což přidává další rozměr do této situace.
foto: Pixabay/ilustrativní
G-7 jedná o sankcích na ruské diamanty, uvádí server CNBC. Ruský diamantový vývoz byl do značné míry ušetřen mezinárodních sankcí poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, a to i přes tlak ze strany Ukrajiny a některých evropských zemí. Rusko si proto díky této komoditě vydělalo za loňský rok přibližně 4,7 miliardy dolarů a stalo se tak osmým největším vývozcem na světě. Omezení financí je jednou z možností, jak výrazně zkrátit dobu trvání konfliktu. "Není pochyb o tom, že Rusko bude schopno financovat válku ještě mnoho let," řekl vedoucí politický pracovník think-tanku Evropské rady pro zahraniční věci Tobias Gehrke pro CNBC.
Některé země, jako Belgie, však preferují "globální přístup" k ruskému vývozu, aby se minimalizovaly negativní dopady na jejich ekonomiky, informuje server POLITICO. Omezení dodávky diamantů by totiž mohlo jejich ekonomiku značně poškodit. Jedním z belgických argumentů proti sankcím je také pokles poptávky, který přišel po nárůstu okolo svátku svatého Valentýna. Experti věří, že sankce by mohly omezit ruské dodávky a zvýšit ceny diamantů a jsou přesvědčeni, že k tomu v budoucnu dojde. Evropský diamantový průmysl se nicméně obává, že by se obchod s diamanty mohl přesunout na jiné trhy, například do Dubaje.
Dalším z problémů je také poznat, odkud diamanty vlastně pochází. „Přibližně 95 % světové produkce surových diamantů směřuje do Indie. A v tom je ta skulina. Indičtí výrobci dovážejí kameny z dolů po celém světě. Často je míchají dohromady, aby splnili objednávku. Takže pytel ruských surových kamenů se může smíchat, vybrousit a vyleštit s kameny z Botswany nebo Kanady,“ řekl pro server npr Hans Merket, EU se tedy v současnosti rozhodlo prozkoumat technologické možnosti zkoumání původu drahých kamenů.
Existují však pochybnosti o účinnosti sankcí a schopnosti Ruska financovat válku i přes jejich zavedení. Navíc panují názory, že prodej diamantů by se jen přesunul na jiný trh, jelikož se jedná o velmi žádanou komoditu, a EU by tak poškodila pouze sebe. Využití tohoto kamene je totiž poměrně velké, a to nejen na šperky, ale i v medicíně na různé lékařské nástroje nebo například na vrtáky či jiné nářadí. Velkým tématem jsou také umělé diamanty vytvořené v laboratořích, jejichž vlastnosti odpovídají těm přírodním a mohly by tedy částečně případné snížení dovozu kompenzovat.