Sedlák posílá řepku Babišovi do Průhonic. I s účtem za čištění auta

13. 05. 2024
Sedlák posílá řepku Babišovi do Průhonic. I s účtem za čištění auta
foto: Deník Vektor/Řepka

Nezvyklý problém řeší v okolí Jihlavy mladý sedlák Martin P. Kvůli neustálé špíně prý už ani nemá smysl mýt auto a okna domu. Jak prozradil Deníku Vektor, vyhledal si i bydliště Andreje Babiše, jehož řepkové pole prý způsobuje největší „paseku“.

A jak nám také řekl, součástí balíčku, který hodlá poslat, bude i symbolický účet za mytí starého vozu Škoda.

„My se staráme hlavně o kuřata a prasata, pole máme miniaturní, navíc pro vlastní potřeby. Poslední roky se tu ale rozmohla řepková pole. Je to něco strašného. Kdo u nich žije, moc dobře ví, co takové pole způsobí. Nemluvím jen o ustavičně špinavých oknech a zanesených autech, ale mluvím také o alergii. Určitě si můj dědek nepředstavoval, že se z pole brambor stane záplava žluté barvy,“ řekl.

Řepka olejka kvete v květnu a červnu a některým alergikům způsobuje nemalé problémy.

„Já sice alergik nejsem, ale škrábe v krku i mě. Už jsem řekl, asi není potřeba se vracet k tomu, jak nepříjemné to je. Svůj občanský postoj vyjádřím symbolicky. Počkám ještě týden, pak se na pole vypravím, něco otrhám a v balíku to pošlu panu Babišovi a firmě CEREA, aby si přivoněli. Mám i dvě účtenky za duben a květen za mytí auta, je to dvakrát 139 korun. To přidám také, protože mi to přijde takové vtipné. Vím, že tím nic nezmůžu, ale chci udělat alespoň něco,“ doplnil.

Agrofert však kritiku odmítá. Podle oficiálního vyjádření je alergiků na řepkový pyl v Česku pouze 0,2 procenta a pylová zrna jsou prý těžká a hrudkují se. Daleko nedolétnou. „Česká řepka je navíc významným zdrojem včelí pastvy, dle odhadů je součástí více než poloviny všech českých medů. Současná technologie pěstování řepky nemá negativní vliv ani na kvalitu medu, ani na včelstva,“ dodal koncern na obhajobu řepkových polí.

vložil: Hana Suchá

Tagy

▼-0.27%
1 den
▲+1.72%
1 týden
▲+4.41%
1 měsíc
▲+38.39%
1 rok
Akcioměr 41.79%
info
▼-0.36
1 den
▼-1.73
1 týden
▼-16.07
1 měsíc
▼-7.84
1 rok
Index stresu 36.37
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn