Otevřené manželství? Singapur zvažuje BRICS bez závazků
foto: 12019 / Public Domain / Needpix.com/Singapur
Do BRICS se už jako partner připojila Indonésie, Malajsie i Thajsko. Singapur tak stojí před podobnou volbou: zachovat dosavadní status quo, nebo si opatrně namočit nohy v novém rybníčku?
Singapur se na první pohled do uskupení BRICS moc nehodí. Mezi ním a touto skupinou není jen velikostní propast. Zatímco BRICS tvoří rozmanitý, neforemní a často nepředvídatelný blok rozvojových států, Singapur si zakládá na pravidlech, stabilitě a finanční disciplíně. Jeho dlouhodobou strategií byla neutrální pozice mezi velmocemi a díky tomu mohl městský stát těžit z rivality USA a Číny. Balancování mělo své výhody: ekonomické vazby na Londýn a Washington, ale zároveň i příliv kapitálu z Pekingu.
Jenže svět se mění. Geopolitické napětí, i kvůli Trumpovi, roste, deglobalizace postupuje a jihovýchodní Asie hledá nové opory. Singapur tak stojí na rozcestí. Mluví se o jeho připojení k BRICS, ovšem ne jako plnohodnotný člen, ale jako strategický partner po boku gigantů, jako jsou Čína, Brazílie nebo Indie. Co by mu tento krok přinesl? A má vůbec blok co Singapuru nabídnout?
Psali jsme
Čínská ekonomika roste závratným tempem, ale čínským akciím se i přes to dramaticky nedaří. Zatímco investoři sledují růst HDP a masivní expanzi…
Benefity BRICS pro Singapur
Pro Singapur by partnerství s BRICS znamenalo hned několik výhod. Otevřely by se mu dveře k obřím trhům, novému kapitálu a přístupu k rychle rostoucí spotřebitelské vrstvě, nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe. Právě tam se totiž formuje nová střední třída, která bude během pár let hrát důležitou roli globální poptávky.
Šlo by tak o zásadní rozšíření jeho ekonomického portfolia a přístup na trhy, které zatím zůstávají mimo jeho hlavní záběr. Diverzifikace zdrojů i obchodních partnerů je v dnešní době rychlých změn klíčová. A koneckonců, ani Singapur nechce mít všechna vajíčka v jednom košíčku.
Psali jsme
David Webb si jako investor vydělal přes 170 milionů dolarů. Pak ale místo dalšího zisku zvolil roli aktivisty. Pomocí vlastního blogu odkrýval…
Singapur jako partnerský, nebo plnohodnotný člen BRICS?
Otázkou zůstává také forma připojení Singapuru. Plné členství, nebo jen partnerství? Podle analýzy portálu Modern Diplomacy, se druhá varianta zatím jeví jako ideální kompromis, tedy využít ekonomické výhody bez toho, aby Singapur nesl zodpovědnost a závazky, které s sebou plnohodnotné členství nese. Navíc by partnerský status dobře zapadl do již stávajících projektů, které Singapur využívá, ať už jde o ASEAN nebo obchodní blok CPTPP (Komplexní a progresivní dohoda o transpacifickém partnerství).
Jako partnerský stát BRICS by Singapur neměl žádná hlasovací práva a jen omezený přístup k prostředkům Nové rozvojové banky (NDB). Ale upřímně, u tak diverzifikované skupiny, jakou BRICS je, se ani nečeká, že by mělo rozhodovací právo nějaký zásadní efekt. Celá životnost a funkčnost BRICS se ostatně dlouhodobě zpochybňuje. Projekty jako BRICS Pay mají mít ambici konkurovat SWIFTu nebo nástrojům Mezinárodního měnového fondu. Zda se jim to někdy povede je však otázka? Možná nikdy.
Nicméně BRICS jako uskupení zůstává pro mnoho států velmi atraktivní a není se řemu divit. Aktuálně skupinu tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Po nedávném rozšíření právě o Jižní Afriku zastupuje BRICS přibližně 45 % světové populace a přispívá asi 37,3 % globálního HDP (dle parity kupní síly). Samotná Čína z toho tvoří 19,05 %, Indie přidává dalších 8,23 %. Dohromady to dává víc, než nabídne třeba USA nebo Evropská unie, oba se drží kolem 15 %.
BRICS jako vstupenka k čínské AI?
Kde Singapur vidí největší příležitost jsou oblasti technologie a umělé inteligence. Právě v těchto sektorech už Čína oznámila prohloubení spolupráce s ostatními členy BRICS. Na nedávném zasedání ministrů průmyslu BRICS potvrdil Peking ochotu prohloubit spolupráci na společných projektech v oblastech jako AI, smart manufacturing, nebo biofarmacie. Jedná se ale i o technologie spojené s obnovitelnými zdroji, například elektromobilitu nebo solární energii. A právě zde má Čína výrazný náskok. Zásobuje svět solárními panely, přičemž více než 80 % celosvětové produkce pochází právě z jejího území.
Singapur si tedy může namočit palce a zjistit, jak vlažná je voda v BRICS. Na papíře se najde celá řada benefitů jako rostoucí zájem o AI, neznámé technologie nebo nové trhy. Navíc jako partnerský člen se vyhne závazkům, ale zůstane u stolu. A to asi vůbec nevadí. BRICS sdružuje státy, které si v lecčem nerozumí. Singapur se do něj tedy možná nikdy nebude zcela hodit. Ale to neznamená, že si z něj nemůže vzít, co potřebuje.