Slevy a typy jízdenek: Jak ušetřit při dojíždění do školy?
foto: Se svolením SVOD Bohemia/Mladí lidé cestují nejen za zábavou, ale i za vzděláním
Každoročně začnou s novým školním rokem tisíce nových žáků a studentů cestovat do školy. Hrazení nákladů na dojíždění představuje významný zásah do rodinného rozpočtu. Deník Vektor se proto zajímal o slevy, které mohou děti a mladí lidé při cestování využít.
Pokud chce dojíždějící žák nebo student ušetřit, měl by vědět nejenom o slevách, ale také, který typ jízdenky je pro něj nejvhodnější. Ročně tak může uspořit i poměrně významné částky.
Vyplatí se týdenní, měsíční nebo čtvrtletní jízdenka
Žáci a studenti do 18 let cestují vlakem se slevou 50 %, děti mladší šesti let zdarma, a to bez ohledu na účel cesty, dopravce či výši ceny. Deník Vektor informoval Petr Moravec, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia). Jeho slova potvrdil a doplnil Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drah (ČD).
„Děti, junioři, žáci a studenti mají zvláštní jízdné. Jedná se o státem poskytovanou slevu ve výši 50 % z ceny flexi jízdenky. Zvláštní jízdné pro děti a juniory se slevou ve výši 50 % platí pro osoby od 6 do 18 let a studenti a žáci pak mohou využívat zvláštní jízdné od 18 do 26 let. Kromě slevy na jednorázové cesty lze pro pravidelné cesty do školy využívat traťové jízdenky. Ty nabízíme s platností týden, měsíc nebo čtvrtletí. Předplacené traťové jízdenky jsou cenově výhodnější než opakovaný nákup jednorázových jízdenek. I když nákup traťové vyžaduje vyšší finanční částku než jednorázový doklad pro jednu cestu, ve finále to znamená významnou úsporu v rozpočtu domácnosti,“ sdělil na dotaz Deníku Vektor Šťáhlavský.
Své tvrzení doložil příkladem. „Jedna cesta žáka nebo studenta na vzdálenost 10 km stojí 17 Kč. Měsíční traťová jízdenka stojí sice 476 Kč, ale při přepočtu na jednu cestu při uvažovaných 20 dnech školní výuky v měsíci a 2 cestách v den školního vyučování vychází 1 cesta na 11,90 Kč. Finanční úspora na každé cestě je 5 Kč, za měsíc činí úspora více než 200 Kč,“ dodal pro Deník Vektor. V uvedeném příkladu může žák ročně ušetřit až dvě tisícovky.
Poloviční sleva i u soukromých dopravců
Slevu podle Moravce automaticky spočítá prodejní systém dopravce poté, co zákazník během nákupu zadá či uvede nárok na slevu pro dítě či studenta. Jedná se podle něj o jednoduchý nákup se slevou on-line nebo u pokladny.
„Na slevu je nárok jak u státního dopravce České dráhy, tak u dalších dopravců, jako jsou například RegioJet, Leo Express, Arriva či Die Länderbahn. Cesta musí probíhat druhou třídou a cestující starší 15 let se musí prokázat průkazem, který potvrzuje nárok na slevu (většinou žákovský nebo studentský průkaz ISIC apod.). Slevu 50 % z jízdného mohou využít také žáci a studenti denního (prezenčního) studia starší 18 let, a to až do věku 26 let. Sleva platí při vnitrostátním cestování. V případě mezinárodních cest se sleva vypočítá poměrnou částkou odpovídající délce vnitrostátního úseku,“ objasnil Moravec.
RegioJet nepřijímá studentské indexy
Také RegioJet nabízí studentské slevy, které se liší podle věku a typu průkazu. Pro studenty do 18 let, kteří jsou v kategorii dětí od 6 do nedovršených 18 let, poskytuje RegioJet slevu 50 %.
„Pro získání této slevy je rozhodující pouze rok narození studenta, ne platnost ISICu. V případě studentů do 26 let je sleva 50 % také dostupná, je však nutné status studenta prokázat. Uznává se jak fyzický ISIC, tak digitální forma v aplikaci. Fotografie karty však není akceptována. ISIC může být navíc opatřen revalidační známkou pro prodloužení jeho platnosti,“ upřesnila pro Deník Vektor Alexandra Janoušek Kostřicová ze společnosti RegioJet.
Dále RegioJet podle ní uznává oranžový žákovský průkaz, který musí být ověřen školou. Na druhou stranu studentské indexy, které někteří studenti používají jako doklad, RegioJet nepřijímá.
„Pro studenty nad 26 let je poskytována sleva 10 %. RegioJet přijímá studentské průkazy Eyca (do 30 let), Alive a ISIC bez omezení věku,“ uvedla pro Deník Vektor Alexandra Janoušek Kostřicová.
Nezapomeňte na průkazku!
O slevu mladí nepřijdou ani u společnosti Arriva. „V našich autobusech a vlacích využijí školáci nejméně dva typy slev. Žáci od 6 do 18 let mohou cestovat za polovinu obvyklé ceny jízdného, pokud při odbavení prokážou nárok na slevu platným průkazem, který obsahuje jejich fotografii, jméno, příjmení a datum narození,“ upřesnil pro Deník Vektor Jan Holub, tiskový mluvčí dopravní společnosti Arriva.
Stejně tak mohou za poloviční jízdné jezdit i studenti od 18 do 26 let, při nákupu jízdenky je potřeba doložit platný žákovský průkaz nebo mezinárodní průkaz ISIC, kde je fotografie, jméno s příjmením a datum narození. „Další výhody v jízdném nabízí prostřednictvím časových kuponů jednotlivé integrované dopravní systémy, v nichž naše spoje jezdí,“ dodal Holub pro Deník Vektor.
FlixBus: Junioři i senioři za čtvrtinu
Také autobusový dopravce FlixBus nabízí slevu. „Pro děti školního věku, stejně jako pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let platí na vnitrostátních spojeních FlixBusu sleva 75 % z jízdného. 50% slevu zajišťuje zmíněným skupinám stát, FlixBus přidává ze svého dalších 25 %. Děti, studenti a senioři tak cestují za čtvrtinu ceny,“ sdělil Deníku Vektor Tomáš Beránek, tiskový mluvčí společnosti FlixBus.
Ke slevě se žáci dostanou v aplikaci nebo na webu dopravce. „Zákazník vyhledá svoje spojení a zadá kategorie cestujících, sleva se pak započítá do ceny jízdenky automaticky. Na obchodních místech v agenturách nebo v prodejním okénku na centrálním nádraží Florenc nebo v Brně na Grandu stačí o slevu požádat, pracovníci prodají zájemcům jízdenku s odpovídající slevou. Při nástupu do autobusu se pak cestující prokáže příslušným dokladem. FlixBus se tímto způsobem snaží napomoci mobilitě i nízkopříjmových skupin. Akce na jízdné za čtvrtinu trvá každoročně od prvního září do třicátého června,“ ujistil pro Deník Vektor mluvčí Beránek.
Integrované jízdné
Jestliže bude dítě při dojíždění využívat vlak i autobusové regionální spoje nebo MHD, vyplatí se zjistit, zda existuje nabídka tzv. integrovaného jízdného, které většinou na krajské úrovni umožňuje cestování celým systémem regionální veřejné dopravy. Příkladem takového integrovaného systému je PID v Praze a ve Středočeském kraji, IDS JMK v Jihomoravském kraji, ODIS v Moravskoslezském kraji nebo IDOL v Libereckém kraji.
„Integrované jízdné je právě při kombinovaných cestách většinou výhodnější, vyplatí se i například v kombinacích síťové jízdenky na MHD spoje ve městech a jednorázového jízdného na vlakové spoje v úseku od hranice města do cílové stanice. Pozor, integrované jízdné většinou neplatí v dálkových vlacích, zejména ve vlacích vyšší kategorie (EC, IC apod.) a v komerčních spojích. Naopak při vnitrokrajském cestování v některých krajích je integrované jízdné hlavní tarifní nabídkou pro zlevněné cestování dětí a studentů regionálními spoji. Je třeba se podívat na přesné podmínky platnosti integrovaného jízdného v daném regionu,“ upozorňuje Petr Moravec, výkonný ředitel SVOD Bohemia.
Co je dobré vědět před nákupem jízdenky
- Vyberte si dopravce, který vám nejlépe vyhovuje. Na mnoha trasách v ČR, a to nejen na hlavních koridorových tratích, dnes jezdí více železničních dopravců. Každý nabízí určitý rozsah služeb a má také svoji cenovou politiku. Vyplatí se proto přes vyhledávač spojení (například IDOS.cz) ověřit, jaké možnosti cestování a s jakými dopravci po dané trase jsou. Například během cesty z Opavy do Prahy je možné cestovat přímo nejméně se dvěma dopravci, případně jich po cestě několik vystřídat.
- Porovnejte, zda se vyplatí spíš OneTicket, nebo kombinace jízdenek více dopravců. Pokud bude dítě při dojíždění využívat více dopravců, určitě je na místě porovnat možnost cestování na jízdenku OneTicket, která platí ve vlacích všech dopravců (pozor na povinnost dokoupení rezervace u spojů s povinnou rezervací místa). Někdy se ale vyplatí místo jednotného tarifu zkombinovat jízdenky jednotlivých dopravních firem. Jejich komerční nabídky mohou ušetřit dost peněz. Vše se dá ověřit jednoduše on-line.
- Promyslete, jak často bude dítě cestovat, a podle toho zvolte jízdenku. Pokud bude žák cestovat denně, vyplatí se zajímat se o tzv. traťové jízdenky, případně o jízdenky síťové pro neomezené cestování v rámci zvolené tratě či oblasti. Jestliže ale frekvence cestování bude například jen jednou týdně na internát a domů, a navíc na delší vzdálenost, pak se může vyplatit včasný nákup jednotlivých jízdenek dopředu, třeba i na celý semestr a u různých dopravců podle nejvýhodnější nabídky. Většina dopravců má dynamický tarif a čím dříve nakupujete, tím levnější jízdenky jsou. V případě změny termínu cesty je přitom možné jízdenky vrátit bez sankcí často i několik minut před odjezdem.
- Nákup on-line bývá levnější. Určitě se vyplatí stáhnout si aplikace dopravců do chytrých telefonů, založit si zákaznické účty a nakupovat jízdenky on-line. Nákup přes internet může být spojen nejen s nižší cenou, ale i s řadou dalších výhod, jako je rezervace místa zdarma, věrnostní programy dopravců apod. Jízdenku není třeba tisknout, stačí se prokázat kódem na mobilním telefonu. Pro nákup on-line bude ale zapotřebí v naprosté většině případů platební karta. Je třeba na to myslet a založit dítěti například dětský účet s kartou s možností nákupů na internetu. Alternativou jsou ale také například kreditové jízdenky dopravců. Nákup jízdenek on-line má nezanedbatelnou výhodu v tom, že se dá uskutečnit prakticky kdykoliv a odkudkoliv a je také díky tomu, že se jízdenka netiskne, šetrnější k životnímu prostředí.
Kompenzace při zpoždění
Každému, kdo často cestuje, se také určitě vyplatí seznámit se s tím, jaká má práva a možnosti, pokud se cesta nevyvíjí podle jeho představ, dojde ke zpoždění spojů, poruše nebo jiné mimořádné události.
„Cestující v dálkových vlacích mají například nárok na kompenzaci části jízdného při zpoždění nad 59 minut, stejně tak na kompenzace v případě dalších mimořádností během cestování. Rozsah nároků na kompenzace se může u různých dopravců lišit,“ upozorňuje Moravec.
Zdroje: SVOD, ČD, RegioJet, Arriva, FlixBus