Státní rozpočet není připraven na příchod dalšího šoku, míní ekonomka Horská
foto: ČT24/Ekonomka a poradkyně předsedy vlády Helena Horská
Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank a poradkyně předsedy vlády Heleny Horské stát v roce 2022 hospodařil se schodkem 360,4 miliardy korun. Ekonomika se potýkala s dopady pandemie a válkou na Ukrajině, proto schodek by mohl být klidně výrazně vyšší, myslí si. Kabinet neměl podle ní příliš času na hledání významnějších úspor, tedy cca rok. Dle jejího názoru by vláda měla hledat úspory, které cílí na strukturální, čili trvalý, schodek.
Bez příchodu dalšího významného ekonomického šoku by měl stát cílit k vyrovnanému rozpočtu. „Neříkám v dalších dvou letech, ale pomalu bychom k vyrovnaným rozpočtům měli směřovat. Protože jen vyrovnané rozpočty budou připravené na nedej bože další šoky, krize, které mohou přijít,“ uvedla v Interview ČT24 Horská. Předchozí léta ukazují, že český státní rozpočet není připraven ekonomické šoky zvládnout. Expertka varovala, že pokud by přišel další ekonomický šok, stát nebude mít potřebné finanční rezervy, kvůli čemuž by se začal velmi neudržitelným tempem zadlužovat.
Psali jsme
Polovina Evropy v roce 2023 upadne do hospodářské recese. Podobně na tom bude třetina světa. Tento rok bude zkouškou pro globální trhy.…
„Rok, který vláda měla k hledání nějakých významnějších úspor, aniž by bezhlavě škrtala, je příliš krátká doba,“ zmínila při rozhovoru. Vláda by tak měla hledat ty úspory, které by cílily na strukturální schodek. Za nutnost považuje i změny v systému, který vládě neumožňuje zavádění cílenějších opatření. „Přijde další šok, budeme rozdávat plošně a vymlouvat se na to, že nemáme připraveny systémy a neumíme cíleně pomáhat domácnostem, “ uvedla.
Obměnu pak Horská doporučuje i v důchodovém sytému, který považuje za dlouhodobě neudržitelný. Podle jejích slov je potřeba nalézt způsob, který by zajistil dostatečný příjem prostředků a zároveň efektivně monitoroval výdaje. Je také nepřijatelné, aby se opakovala situace konce loňského roku, kdy došlo k valorizaci důchodů. Horská zastává názor, že důchody by měli růst pomaleji.