„Suchý únor“ jako měsíc abstinence dodržují i politici
foto: Zdroj Pixabay/Ilustrativní
Má jeden měsíc bez alkoholu vůbec smysl? Jak to vlastně vzniklo? Proč se „suchému únoru“ věnuje tolik pozornosti? Mám to vyzkoušet i když moc nepiji? Na tyto a další otázky vám odpovíme v našem článku.
Jak každý ví, Česká republika je rekordmanem v počtu spotřebovaného alkoholu. Málokdo ale tuší, že průměrný Čech za rok vypije 14,4 litru čistého alkoholu. Podle oficiální stránky Suchejunor.cz nás předběhnou pouze v Litvě a Moldavsku. Jako společnost za alkohol utratíme neuvěřitelných 56 miliard korun ročně a každý sedmý dospělý člověk se pohybuje za hranicí rizikového alkoholu. Právě proto není od věci čas od času vyzkoušet nepít.
„Možná víte, že držím “suchý únor” už přes 8 let. Pokud máte rádi výzvy, tak do toho. Ušetříte peníze, shodíte přebytečná kila, lépe se vyspíte a budete mít více energie. Tady na fotce jsem v minipivovaru Proud v Plzni, kde mají tuhle skvělou NEALKO IPU. Tak (doslova) na zdraví!“ napsal na Twitteru místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nicméně v politické straně Piráti není jediný, kdo se k měsíci bez alkoholu veřejně hlásí. Náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík využil příležitosti a upozornil na nebezpečí alkoholu za volantem. „V Evropě je každé 4. úmrtí na silnici spojeno s alkoholem. Ročně u nás chytíme na 4400 podnapilých řidičů. Opilci se často dopouštějí vandalismu, narušování veřejného pořádku, nebo násilí. S alkoholem jsou spojeny i sebevraždy. Já jen, že je suchý únor. Jdete do toho se mnou?“ zveřejnil na svém Twitteru.
Psali jsme
Rada pro dopravu, telekomunikaci a energetiku se dohodla s Evropským parlamentem na mandátu pro vyjednávání o evropské digitální identitě.…
Jeden měsíc, 28 dní bez alkoholu zní téměř bezvýznamně. I přestože se zdánlivě jedná o poměrně krátkou dobu, pro některé z nás se to může ukázat větším problémem, než bychom čekali. Kromě odhalení případného problému tím také zlepšíte svůj život i v dalších oblastech. Na stránkách Nejlepšídrinky.cz jsme pro vás našli hned několik výhod abstinence. Patří mezi ně například zlepšení spánku, více energie, hubnutí, lepší trávení ale i ušetřené peníze nebo snížení konzumace cigaret. Ukazuje to, že i znalci alkoholu vědí, jak je důležité umět přestat.
„Na začátku se vždy snažím jim vysvětlit, jak je důležité mít suchý dům. To znamená nemít doma žádný alkohol, protože je rozdíl sáhnout si do skříňky pro flašku, je rozdíl obout si boty, vzít si kabát a klíče a jít si něco koupit. Tam mám ještě prostor si to rozmyslet,“ poradila v rozhovoru pro iRozhlas Alice Herešové, vedoucí adiktologie v Praze-Podolí.
Podle serveru Seznam Zprávy celý koncept vznikl před deseti lety ve Velké Británii, Češi na to navázali o měsíc později. Akci „Suchej únor“ jako první spustila Liga otevřených mužů. Zúčastnilo se jí 100 mužů s cílem inspirovat ostatní. A tak se stalo, že zatímco zbytek světa nepije v lednu, Češi mají „suchý únor“.
Dnes akci zaštiťuje nezisková organizace Suchej únor, z.ú, na jejíchž stránkách se můžete zaregistrovat, a kromě podpory jejich mise získat také knihu s radami jak nepít.