„Toto je kle-bee-check.“ Pražské letiště dojalo německé turisty
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Chlebíčky na letišti
REPORTÁŽ: Česká republika slaví dvacet let v EU. Připomínka této významné události se odehrává na všech úrovních. Speciální akce chystaly politické strany, vláda Petra Fialy, řada soukromých, ale i státních subjektů.
Deník Vektor zaujala pozvánka Letiště Praha. Informovala o tom, že německá společnost Lufthansa při této příležitosti nasadí na svoji pravidelnou linku z Frankfurtu do Prahy Airbus A320 se speciálním livery „Yes to Europe“ propagujícím myšlenku evropské integrace.
Na místě jsme nemohli chybět.
Už první, co nás vyloženě potěšilo, byly krásně připravené chlebíčky. Každý s malinkou vlajkou EU. Jenomže až později nám došlo, jakou vymožeností našich předků chlebíček je. Protože se nejedná o všeobecně známou delikatesu na evropské úrovni, pražské letiště připravilo i speciální informační tabuli.
Na té se skutečně vyjímal fonetický přepis do angličtiny. Zněl „kle-bee-check“. Letiště dále informovalo, že tabule je připravena v rámci dvacátých oslav vstupu České republiky do EU. Na hostině si pochutnali cestující letu LH1395 s plánovaným přistáním v našem hlavním městě v 11:50. Zpoždění nebylo.
Nezbytné informace. Foto Deník Vektor, Emil Pokorný
Na místě panovala klidná a uvolněná atmosféra. Nic na tom neměnil ani silný vítr, který se metropolí proháněl od úterního poledne.
Fotoreportér Deníku Vektor zhodnotil přípravu jako „úžasnou“. Řada turistů podle jeho svědectví byla viditelně dojatá. Krom Němců dorazili také Američané nebo Asiaté.
„Těší mě, že jsme se mohli symbolicky připojit k oslavám 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Jsem rád, že se k nám přidala právě společnost Lufthansa, která dlouhodobě patří mezi naše klíčové dopravce, a na svoji linku nasadila letadlo se speciálním evropským livery. Destinace v Evropské unii jsou pro nás samozřejmě klíčové, což potvrzuje, že v rámci letního letového řádu se z Prahy létá do celkem 107 destinací ve 26 zemích Evropské unie,“ uvedl Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.
Opomenout nesmíme ani státnickou návštěvu, kdy se v úterý v Kramářově vile premiér Fiala sešel s prezidentem Spolkové republiky Německo Frankem-Walterem Steinmeierem. Lídři podle uvolněných informací jednali rovněž o rozvoji spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti. Česko má totiž od roku 2027 zajištěnu kapacitu dvě miliardy kubických metrů plynu ročně v pevninském terminálu v německém Stade.
Zde se sluší podotknout, že Německo bylo zakládajícím členem EU v roce 1952. Tehdejší svazek stál právě na energetických základech a jmenoval se Evropské společenství uhlí a oceli. Pařížská smlouva byla podepsána už 18. dubna 1951 a vstoupila v platnost dne 23. července 1952.
Detaily evropské historie naleznete na stránkách europarlamentu ZDE.
Symbolika. Foto Deník Vektor, Emil Pokorný