Trumpova cla na ocel ukazují, že prodávat doma se vyplatí nejvíc
foto: Darkest / Goodfon /Řezání oceli při jejím zpracování
Již za měsíc začnou platit Trumpovy cla na dovoz veškeré ocele do USA. Zatímco Čína, Kanada i EU protestují a plánují protiopatření, čeští výrobci v čele s Třineckými železárnami zachovávají chladnou hlavu.
Americký prezident Donald Trump ještě před vstupem do úřadu vyhrožoval zavedením cel na veškerý import výrobků a surovin do USA. V posledních několika dnech vidíme, že se tyto sliby začínají pomalu naplňovat. Od 12. března 2025 by měla dle BBC začít platit až 25% cla na veškerou ocel a hliník, které se budou do USA dovážet. Tato cla zasáhnou především kanadské, evropské, ale také čínské společnosti. Zatímco Trump vnímá toto opatření jako podstatný krok, který pomůže občanům USA „opět zbohatnout”, podle mnohých kritiků se naopak cla mohou promítnout především do zvýšené ceny amerických výrobků. Na zavedení cel tak ve výsledku nejvíce mohou doplatit američtí daňoví poplatníci a rodiny.
Trumpova cla vzbudily celosvětovou diskuzi o jejich vlivu na trh s ocelí
Trumpovo rozhodnutí s sebou neslo vlnu odporu i kritiky. Čínská Iron and Steel Association, která sdružuje místní výrobce a prodejce železa a oceli, dle Reuters ve čtvrtek 13. ledna varovala před skutečností, že Trumpova cla mohou nevyhnutelně nabourat harmonii stávajících celosvětových dodavatelských řetězců. Čína se totiž obává, že cla ze strany USA mohou být prvním impulsem, který následně mohou následovat další státy a na čínské produkty a suroviny také uvalit cla. Oproti rozhodnutí Trumpa se logicky ohradila EU i Kanada, které by měly vůči clům nyní připravit protiopatření směřující k ochraně výrobců i jejich zaměstnanců.
V souvislosti se zavedením cel také na evropský vývoz do USA se proto nabízí otázka, zda mohou být tímto opatřením případně poškozeny také české firmy. Forbes a ČTK informují, že se Trumpova cla na vývoz oceli týkají především dvou českých provozů: Válcovny Trub Chomutov a Hutní společnosti Třinecké železárny. Válcovny Trub vyrábějící ocelové bezešvé trubky totiž určitou část své produkce posílají do USA. Tato část sice původně podléhala clům, které Trump zavedl již v roce 2018 v době svého prvního prezidentského úřadu, ale následně byla prezidentem Bidenem v roce 2021 na základě dohod s EU vypuštěna.
Třineckých železáren se Trumpova cla příliš nedotknou
Pokud by však cla ve výši 25 % měly být opět vztažena na veškerý dovoz oceli, Válcovny Trub by toto rozhodnutí rozhodně pocítily. Do USA totiž pravidelně vyváží přibližně 10 % veškeré své roční produkce. Trumpova cla by se měly dotknout i Třineckých železáren, ale při srovnání s Válcovnami Trub nepříliš významně. Důvodem je odlišná orientace těšínského podniku, který do USA vyváží pouze minimum produktů. Třinecké železárny se tak orientují spíše na dodávání produktů strategickým průmyslům v Evropě nebo přímo v České republice.

Mezi ně patří výroba automobilů, strojírenství, stavebnictví, energetika i doprava. Produkty těšínských provozů tak můžeme vidět všude kolem nás. Třinecké železárny se zaměřují především na výrobu dlouhých válcovaných výrobků, jako jsou válcovaný drát, tyčová a profilová ocel či kolejnice. Právě z tohoto důvodu dodávají ocelové tyče a dráty pro výrobu součástí motorů, náprav, převodovek, ale také pružin nebo ložisek pro výrobce automobilů v Česku. Ocel z Třineckých železáren je následně zpracována a použitá také k výrobě strojních dílů, hydraulických komponentů, nářadí nebo i řetězů používaných v českém těžkém strojírenství.
Produkty Třineckých železáren často můžeme najít také v našich domovech, protože se z oceli vyrábějí výztuže do železobetonu. Železárny navíc dodávají také ocel pro stavbu klenutých ocelových mostů pro železnici i automobilovou dopravu. V souvislosti se železnicí jsou velmi vyhledávaným produktem Třineckých železáren také kolejnice používané pro obnovu a výstavbu železničních tratí i tramvajových a lanových drah po celé České republice. Příklad Třineckých železáren proto jasně ukazuje, že orientace na domácí trh nebo sousedy nemusí být vždy krokem zpět. V době překotných politických změn, které zažíváme dnes, totiž dodávání výrobků přímo domácím společnostem rozhodně znamená jistotu.