Turista na vlastní kůži pocítil „ekonomiku“ vietnamských večerek

02. 07. 2024
Turista na vlastní kůži pocítil „ekonomiku“ vietnamských večerek
foto: Deník Vektor/Hádka o 47 korun.

Deník Vektor měl možnost hovořit se dvěma turisty z Izraele, kteří v květnu na pět dnů navštívili naše hlavní město. Rozhodujícím důvodem jejich pobytu byla návštěva Nového židovského hřbitova na Olšanech. Naší redakci se však svěřili zejména s pocity z centra Prahy.

„Byli jsme velice rozčarováni přístupem města, které dovoluje podobným podnikatelům realizovat svůj byznys v srdci města, jako je právě Praha,“ řekl redakci David Ephron plynulou češtinou. Navzdory izraelskému občanství pochází jeho předci z Brna. Manželka ovšem česky téměř nehovoří, proto ve večerce, kam zamířili, hovořili hebrejsky.

„Asi to byl hlavní motiv chování,“ posteskl si turista.

První, co jej překvapilo, byly dvojnásobné částky oproti konkurenci.

„Ani na letištích nejsou podobně závratné. V této večerce v centru města měli předraženou vodu, sušenky, ztvrdlé pečivo, ale i doutníky, které jsem chtěl koupit. Bral jsem je na letišti za 149 korun, zde byly za 299 korun, ale ani to nebyl hlavní problém,“ uvedl.

„Koukali jsme se ženou, jestli je možné platit kartou. Prodejce měl nápis, že ano. Když jsem kartu vytáhnul, řekl, že ji nebere, ať zaplatím hotově. Měl jsem v kapse 200 korun a menší nákup stál 153 korun,“ popsal dále David Ephron.

Jeho slova potvrzují i pořízené fotografie, kde je na kase suma 153 korun opravdu vidět.

Večerka v Železné ulici. Foto Deník Vektor

Události poté nabraly rychlý spád.

„Prodejce mi řekl, že nemá zpátky, ať jdu do bankomatu vybrat. Hned mě naváděl na jakýsi jejich bankomat, kde je pochopitelně vysoký poplatek za výběr. To jsem odmítl, byl jsem už nepříjemný, vzteklý, byl večer a bylo vidět, že snahou je vydělat na úkor zákazníka,“ popsal dále turista pro naši redakci.

Nakonec si prý vzpomněl na Českou obchodní inspekci. „Čtu denní tisk, vím, že inspekce je strašák. Takže jsem z angličtiny přešel do češtiny a řekl, že jdu ihned volat ČOI a začal jsem si jej fotit, protože on byl vulgární a agresivní. Focení ho pak přimělo, aby otevřel pokladnu, vrátil mi 47 korun a s pár nadávkami v zádech jsme odešli. Podobné chování v centru metropole je opravdu neuvěřitelné,“ dodal.

Téma vietnamských večerek v centru Prahy je letité. Obchody mají obvykle vysoké marže, které výrazně zvedají ceny. Není problém zde koupit půllitr vody za 99 korun nebo mnohonásobně dražší pivo. Část vietnamských provozovatelů má smlouvy s městskou částí Prahy 1, zbylá se soukromými majiteli objektů.

vložil: Daniel Kolman

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn