Počet ruských útoků drony Geran-2 roste o 30 %. Co rozpočet?
foto: Ukrajinské MO / Public domain/Drony Geran-2/Šahíd 136 na ukrajinském nebi
Sebevražedný dron Geran-2/Šáhid 136 je již více než dva roky synonymem ruské agrese vůči ukrajinským cílům. Objem vyrobených a použitých dronů se navíc neustále zvyšuje a Rusko za ně utratilo již stovky milionů dolarů. Otázkou je, k čemu zvyšující se útoky UAV slouží.
Rusko proti ukrajinským civilním i vojenským cílům za více než dva roky války poslalo tisíce sebevražedných íránských dronů Šáhid 136 ve své ruské variaci Geran-2. Dron Geran-2 je proto v současné době pravděpodobně nejčastěji používaným vojenským UAV na světě, stejně jako Šáhid 136 a čínský ASN-301 vycházejí původně z izraelského UAV Harpy. Všechny tyto drony jsou si sice vizuálně velmi podobné, ale odlišují se v doletu, schopnostech a především také ceně. O vzájemných rozdílech v parametrech a ceně jednotlivých dronů jsme vás informovali v článku věnujícím se těmto UAV.
Geran-2 byl původně z íránských komponentů, Ruská domácí výroba je na spadnutí
Drony Geran-2 jsou na ukrajinské frontě nasazeny již od podzimu 2022 a v této době se ještě jednalo s největší pravděpodobností o drony složené plně z íránských komponentů. Rusko se však především z ekonomických důvodů postupně snaží tyto dodávky nahradit vlastní výrobou dronů, se kterou pravděpodobně částečně začalo již v únoru 2024. Jedním z hlavních dodavatelů dronů je ruská společnost Alabuga, která dle informací The Washington Post na základě franšízového kontraktu s Íránem ze začátku roku 2023 měla ruské armádě do září 2025 dodat 6000 kusů dronů.
Kolik dronů Geran-2/Šáhid 136 Rusko nad ukrajinské nebe reálně posílá není příliš snadné určit, protože taková čísla ruská armáda kvůli utajení nezveřejňuje. Data se tak dají usoudit pouze z množství dronů sestřelených ukrajinskou protivzdušnou obranou, která má v této činnosti přibližně 85% úspěch. Podle informací Institute for Science and International Security (ISIS) však právě tyto počty naznačují, že společnost Alabuga cíl dodávky 6000 dronů již splnila na konci léta 2024. Podle informací Armija Inform by tak měla společnost ruské armádě dodávat až 2000 nově vyrobených dronů Geran-2/Šáhid 136 měsíčně.
Množství dronů Geran-2/Šáhid 136 poslaných na Ukrajinu se zvyšuje o 30%
Pokud se proto podíváme na konkrétní čísla ISIS, mezi rokem 2022 a 2023 bylo na ukrajinské cíle posláno přibližně 4000 kusů dronů Geran-2/Šáhid 136. V období mezi lednem až srpnem 2024 však došlo k zásadní změně situace. Za těchto osm měsíců bylo na ukrajinské vojenské a civilní cíle zaútočeno přibližně 3 551 kusy těchto dronů. Signifikantní nárůst těchto útoků byl zaznamenán především od léta, kdy začala ruská armáda na Ukrajinu útočit někdy až desítkami dronů za jednu noc.
Zatímco v srpnu došlo k rapidnímu nárůstu na 790 kusů dronů poslaných na ukrajinské cíle po celé zemi, podle Armija Inform se již v září jednalo již o dvojnásobný nárůst na 1410 kusů UAV Geran-2/Šáhid 136. V říjnu však došlo k dalšímu významnému nárůstu o více než 30%, protože Rusko proti ukrajinským cílům poslalo 2 072 dronů Geran-2/Šáhid 136. Podle Kyiv Independent byl počet dronů Geran-2/Šáhid 136 ještě navýšen a mělo se jednat o více než 2 500 UAV poslaných ruskými silami nad ukrajinské nebe. Tato čísla jsou závratná a je dobře vidět, že se s časem postupně čím dál zvyšují, čemuž odpovídá i nárůst produkce.
Důležitou otázkou je však především to, na kolik drony ruskou armádu vyjdou. Na základě výše uvedených čísel bylo na Ukrajinu za poslední tři roky posláno více než 13 732 kusů dronů. Pokud předpokládáme, že cena jednoho dronu se odhaduje mezi 20 000 do 50 000 dolarů, je celková hodnota těchto dronů při započítání vyšší z hodnot nejméně 686,6 milionů dolarů (asi 16,4 miliardy Kč). Jen tato částka je o trochu více než 10% celkového rozpočtu České republiky na obranu za rok 2024 (pozn. red. na základě informací Ministerstva Obrany).
I takto zdánlivě vysoké číslo je však v porovnání s náklady na celkový rozpočet ruské armády za rok 2023 a 2024 zanedbatelný. Zatímco v roce 2022 podle informací The Bell dělal ruský rozpočet na tzv. „národní bezpečnost” (armádu) 3573 miliard rublů (39,3 miliardy dolarů nebo 928,98 miliardy Kč), o rok později to bylo již téměř dvojnásobně a o dva roky později až téměř trojnásobně víc. V roce 2023 dělal rozpočet na ruskou armádu 6406 miliard rublů (70,47 miliardy dolarů nebo 1,665 bilionu Kč) a v roce 2024 až 10765 miliard rublů (107,5 miliard dolarů nebo 2,5 bilionu Kč).
Hned několik důvodů pro nárůst použití dronů Geran-2/Šáhid 136
Drony Geran-2 v hodnotě 686,6 milionů dolarů jsou proto pouze malým výdajem, který netvoří ani procento z obrovského rozpočtu ruské armády. I přesto je však tato zbraň pro taktiku spočívající v zastrašování ukrajinské populace a rozšiřování chaosu a zkázy zásadní. Na základě stále rostoucí produkce dronů Geran-2/Šáhid 136 je proto logické, že jich ruská armáda pro své útoky používá čím dál tím víc, o čemž informují četné ukrajinské i mezinárodní zdroje.
Za masivním použitím dronů, které stále narůstá je však i další důvod. Podle Ukrajiny totiž Rusko navýšilo počet útoků za pomocí dronů na desetinásobek oproti minulému roku za současného snížení nasazování řízených střel. Tato skutečnost může vypovídat nejen o docházejících zásobách přesných raket, ale především je také jen dalším důkazem, že Rusko přestává mít dostatek prostředků na vedení válečného konfliktu. I přesto, že Rusko stále informuje o zvyšující se výrobě tanků, některá média jako SM na základě analýzy prokázala, že se nejednalo o nové stoje, ale o modernizace stařičkých T-54, T-55 nebo T-72.
Rusko se rozhodně snaží působit velmi silně a drony jsou dobrou ukázkou zastrašování. Realita však vzhledem k rozpočtu armády i úspěšnosti ukrajinské PVO bude někde jinde. Zvýšené nasazení dronů však může být dost dobře také taktickým krokem, jak „unavit” ukrajinskou PVO a zaneprázdnit ji menšími úkoly ve světle mnohem větších hrozeb. Na konci listopadu mezinárodní média včetně Reuters informovala o vypálení mezikontinentální balistické rakety na ukrajinské Dnipro, což následně Rusko označilo za další stupeň eskalace konfliktu. Tepve vývoj v příštích měsísích ukáže, zda je zvýšený počet sebevražedných dronů Geran-2/Šáhid 136 spíše výsledkem taktiky odvedení pozornosti nebo důsledkem vyprázdňujících se ruských skladů.