V březnu zaplatili Američané i 15 Kč za vejce, věc prošetřuje ministerstvo
foto: Klaus Nielsen / Pexels/Rozklepnuté vejce
Řada několika faktorů v posledních měsících zahýbala trhem s vejci po celém světě. Nejhůře na tom jsou pravděpodobně Spojené státy. Řešením Trumpovy administrativy je kupovat si vajíčka od Evropanů, ale náš kontinent na tom není o moc lépe.
Musel bych být slepý, abych neviděl, že se všude kolem mě potraviny zdražují. Nerad bych však sklouzl k patosu nostalgie po starých dobrých časech, kdy rohlík stával 50 haléřů a oběd o třech chodech v restauraci vyšel do 80 Kč. Většina z nás si uvědomuje, jak funguje tržní ekonomika, a tudíž chápe, že zdražování služeb i potravin je přirozené jako střídání ročního období. Ale proč se zvyšuje cena vajíček nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí? Zlé jazyky by mohly tvrdit, že je na vině chtivost řetězců zdražit hlavní symbol Velikonoc těsně před vypuknutím svátků. Realita je však trochu někde jinde.
Američané jsou pobouření vysokými cenami vajíček
Podle AP ceny amerických vajíček dosáhly rekordní hodnoty 4,95 dolarů za dvanáct vajíček, což je v přepočtu 114 Kč za plato a asi 9,5 Kč za kus. V průběhu měsíce února a začátku března však ceny vajíček vzrostly téměř dvojnásobně. Nejvyšší ceny vejce dosáhly v USA ve středu 5. března, kdy podle Trading Economics dvanáct vajíček stálo 8,17 dolarů. V přepočtu tak dvanáct vajec vyšlo na přibližně 188 Kč a za jedno vajíčko američtí spotřebitelé zaplatili neuvěřitelných 15,6 Kč. Pochopitelně uvedená cena je pouze průměr a na některých místech v USA mohla být cena vyšší či naopak nižší.
Trump čelí kritice vlastních voličů, chtějí levnější vajíčka
V průběhu tohoto týdne však cena z tohoto maxima, klesla a ustálila se na přibližně 5 dolarech za dvanáct vajec. Americká média však hodnotí náhlý výkyv ze začátku měsíce, jako ožehavé politické téma. Vajíčka se staly velmi akutním problémem, protože zasáhly životy voličů současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Snad právě proto Trumpova administrativa a jeho ministerstvo spravedlnosti se tímto kolapsem cen na burze bude dále zabývat. Ministerstvo dokonce dle WSJ zahájilo vyšetřování, zda nebylo skokové zvýšení ceny důsledkem porušení antimonopolních pravidel.
Mexiko, centrum amerického turismu za levnými vejci
Zvýšení ceny vajec však nebylo jediným problémem, protože cena byla vyšponována kvůli jejich nedostatku. Ten byl způsobený probíhající pandemií ptačí chřipky. Někteří obyvatelé USA si proto s krizí poradili tak, že jeli nakoupit vajíčka do sousedního Mexika, proti kterému se současná administrativa i Bílý dům včele s Donaldem Trumpem a jeho cly silně vyhraňují. Americká vláda se pochopitelně snaží tuto krizi řešit plněním prázdných regálů přinejmenším vejci z dovozu. Některými z dodavatelských evropských zemí mají být podle The Guardian např. Dánsko nebo Skandinávské země, které přislíbily spolupráci.
Evropa se s vejci opět nepoučila
Evropský trh bohužel tomuto fenoménu také nebyl ušetřen. Ceny vajec rostou i na starém kontinentu a celoevropský průměr za cenu jednoho kilogramu dosáhl tento měsíc historického maxima. Tržní hodnota vajec podle informací Bloomberg činila asi 268 euro za kilo. V minulých letech čelila Evropa podobnému problému, který byl opět spojen s pandemií ptačí chřipky. Na přelomu let 2022 a 2023 cena vajíček vzrostla až o 30%. Doufejme proto, že se situace opět nebude opakovat.
Nejdražší vejce v Evropě mají Poláci
Situace není dobrá ani na českém trhu a také my společně s Evropou a USA zažíváme zvýšení cen. Podle Českého statistického úřadu se cena za deset vajíček za měsíc březen pohybuje okolo 68 Kč. V celoevropském průměru na tom sice nejsme nejlépe, ale nevedeme si úplně špatně. Podle dat Eurostatu je nejvyšší cena vajíček v Evropě u našeho severního souseda v Polsku, kde může dle Expatistan v průměru dosahovat i 18 zlotých za 12 vajíček, což je v přepočtu zhruba 107 Kč.
Psali jsme
Ceny vajec rostou jak u nás, tak v Evropské unii. Za letošní únor jsme si připlatili o 95 % více než loni. Ptačí chřipka a zákaz klecového…
V porovnání s USA a Evropou jsme na tom i přes zvyšující ceny vajec zdá se stále relativně dobře. Poprvé v historii snad proto s jistou nadsázkou můžeme říct, že nyní mohou Poláci jezdit za levnými potravinami do Česka. Sám z vlastní zkušenosti však vím, že na drahá vajíčka existuje množství alternativ. Nemusíme jít do extrémů a začít na své zahradě hned stavět kurník. V okolí větších měst a na každé vesnici existují malí farmáři nebo sousedi, kteří nabízejí nadbytečná vajíčka na prodej. Stačí se jen začít víc rozhlížet.