Útoky a výhrůžky násilím. Může za katastrofu stát, nebo ekologové?
foto: Se svolením Povodí Odry/Vizualizace vodního díla Nové Heřminovy, letecký pohled na hráz a podhrází
Spor kolem dosud nerealizovaného vodního díla Nové Heřminovy se opět rozhořel po letošních katastrofálních povodních. Ministr zemědělství Marek Výborný tvrdí, že Krnov a Opavu mohla nádrž ochránit, její výstavbě však brání ekologické organizace. Hnutí DUHA oponuje, že stát v přípravě stavby přehrady opakovaně selhal a snaží se svalit vinu za škody při katastrofální povodni na ekologickou organizaci.
Přehrada má být klíčovým prvkem koncepce ochrany před povodněmi pro horní Opavu, v současnosti se čeká na pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu. Deník Vektor informovala Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí (MŽP).
Města Krnov a Opava by byla ochráněna
Povodí Odry spočítalo teoretický dopad přehrady Nové Heřminovy na současnou situaci. „Ukazuje se, že tato stavba bude mít skutečně zásadní dopad na ochranu obyvatel. Plánovaný objem nádrže je téměř 15 milionů metrů krychlových a je navržena na transformaci stoleté povodně na pětiletou. Podle propočtů expertů z Povodí Odry by v Krnově řeka Opava kulminovala 250 m3/s na 150 m3/s, v Opavě by místo 500 m3/s kulminovala řeka na 330 m3/s. Obě města by byla před ničivými účinky povodně výrazně ochráněna,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Drobná opatření nestačí
Jak Deník Vektor informoval Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství (MZE), v současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy, avšak zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území stále chybí. Měla by jím být vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy.
Podle Bílého se jasně ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv. Stát by měl jednoznačněji prosazovat významná infrastrukturní technická opatření, především vodní díla budovaná ve veřejném zájmu obyvatel v povodích ohrožených povodněmi.
Stavba má začít v roce 2027
Namísto využití období po povodních, která jsou jen obdobím před dalšími povodněmi, však probíhají diskuse s různými zájmovými subjekty o prokazování efektivnosti technických řešení. Letošní povodňové situace jsou toho podle Bílého názorným příkladem, především na horní Opavě. Efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou přitom naprosto zřejmé a jasně předvídatelné.
„Stavba vodního díla Nové Heřminovy se po desetiletí potýká s překážkami různých organizací, například Hnutí Duha. Od roku 2023 máme územní rozhodnutí, které je napadeno účastníky řízení, což komplikuje jeho výstavbu. Pokud by dnes přehrada stála, Krnov i Opava by byly ochráněny, škody by nebyly takové, jaké jsou teď. Chci požádat všechny zúčastněné, udělejme vše pro to, aby stavba byla zahájena. S jejím začátkem počítáme v roce 2027, kdyby to bylo dříve, bylo by to jen dobře,“ uvedl ministr Výborný.
Proč blokujete výstavbu?
Hnutí DUHA se hájí, že stavbu přehrady nezdrželo, pouze navrhovalo levnější, rychlejší a efektivnější řešení protipovodňové ochrany. Jak Hnutí DUHA informovalo Deník Vektor, jeho pracovníci a příznivci teď čelí útokům a výhrůžkám násilí.
Nespokojenost vyjadřují lidé přímo v zasažených oblastech a také na sociálních sítích: „Kde jsou teď aktivisté z Hnutí Duha Jeseníky? Ti, kteří významnou měrou doposud blokovali výstavbu vodní nádrže nad Krnovem a Opavou? Vylezte z gaučů a běžte vysvětlovat svou alternativní strategii protipovodňové ochrany lidem v Krnově, Opavě, Ostravě, Bohumíně atd., těm lidem, kteří nemají, kde bydlet. Těm regionům s miliardovými škodami. Hnutí Duha Jeseníky, běžte do veřejného prostoru a vysvětlete, proč blokujete výstavbu vodní nádrže Nové Heřminovy!“
Hnutí DUHA chce jiné, lepší řešení
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha, ve vysílání Českého rozhlasu hovořila o tom, že organizace se účastní debaty o výstavbě a navrhuje alternativy, které by životy ochránily stejně tak dobře jako plánovaná přehrada.
„My jsme dále přesvědčení, že tam jsou alternativy. Za mě je klíčové, že se tady nebavíme o démonických spolcích, ale jsou to místní lidé. Lidé, co tam žijí, lidé, co tam dnes vyklízejí. Naši kolegové v Jeseníkách, nyní s dobrovolníky z Hnutí Duha, tam kvůli neuváženým výrokům ministra Výborného čelí výhrůžkám násilí, a to v době, kdy tam vyklízí. Jsou to lidé, kteří tam žijí a mají zájem na tom, aby se mohli podílet na místních věcech. Dělají tam celou řadu dobrých věcí a také mají představu o tom, jak transparentně by se měly takhle velké projekty realizovat,“ řekla Kárníková.
Nové Heřminovy by snížily průtoky
Podle Vojtěcha Bílého z MZE beskydské nádrže nyní ochránily desítky tisíc obyvatel od Frýdlantu přes Frýdek-Místek až po Ostravu. Snížily katastrofální povodňovou vlnu ve Frýdku-Místku z 1 300 m3/s na 770 m3/s. Platit to má i pro Ostravu. Díky nádržím nedošlo ke katastrofě ani k významným povodňovým škodám.
„Vodní dílo Nové Heřminovy je navrženo k transformaci 100leté vody na vodu 5letou, to znamená 209 m3/s umí v profilu hráze ztlumit na 100 m3/s. Během aktuální povodňové situace řeka Opava kulminovala v Krnově při 250 m3/s, respektive vyšší průtoky již vodoměrná stanice nemohla měřit. Pokud by vodní nádrž Nové Heřminovy byla ve funkci, tak by v Krnově řeka Opava kulminovala při 150 m3/s a voda by v části města, které přináleží povodí řeky Opavy, což je jeho rozhodující část, nevybřežila a zůstala v korytě. Řeka Opava kulminovala v Opavě při 500 m3/s, a pokud by vodní nádrž Nové Heřminovy byla ve funkci, tak by v městě Opava řeka Opava kulminovala při 330 m3/s a opět by voda nevybřežila a zůstala v korytě,“ konstatoval Jiří Tkáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.
Obejdeme se bez přehrady?
Letošní povodeň podle Tkáče prokázala, že efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou naprosto zřejmé a předvídatelné. „Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí nemohou podstatně přispět ke zvládání extrémních povodňových situací. Jejich efekt je do 10leté povodně. K tomu je nutno zdůraznit, že efekt vodního díla Nové Heřminovy by pokračoval níže po řece Opavě a významně by pomohl úseku Odry pod soutokem s řekou Opavou v Ostravě,“ upozornil Tkáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry.
Proto podle stanoviska MZE v kritických místech musí být přírodě blízká protipovodňová opatření doprovázena i zásadními vodohospodářskými díly, která dokážou transformovat násobně vyšší objemy vody.
Povodí Odry pracuje na přípravě 27 let
Hnutí DUHA upozorňuje, že vláda rozhodla o stavbě přehrady Nové Heřminovy už v roce 2008. Naprostou většinu času spotřebovala protahující se příprava projektu a složité výkupy pozemků. Hnutí DUHA tak plánovanou výstavbu reálně nijak nezdržovalo, bezpečnost obyvatelstva je pro ně vždy na prvním místě. Kritizuje především to, že nebyla zvážena levnější a efektivnější řešení, která již mohla být dávno realizována.
„Povodí Odry pracuje na přípravě přehrady již 27 let a utratilo za tu dobu 1,3 miliardy korun. Odsazené hráze a další opatření v Krnově měly stát už dávno před vybudováním vodního díla. Nijak jsme zahájení a vybudování nezpozdili. Aby se mohla začít stavět přehrada, je třeba přeložit silnici 1. třídy. Ani k tomuto kroku, který nikdo nezpomaluje, se dosud nepřistoupilo,“ upozornil Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky.
Stavbu zdržel projekt a výkupy pozemků
Žádost o územní rozhodnutí k vybudování vodního díla byla podle informací Hnutí DUHA podána v roce 2017, ale územní řízení bylo zahájeno až o čtyři roky později, v roce 2021. Od této chvíle do procesu mohly vstupovat obce nebo spolky se svými připomínkami. Hnutí DUHA podle svého vyjádření mohlo vybudování přehrady oddálit nejvýše o 60 dnů během územního řízení, ale ani to se nestalo. Jelikož se k územnímu řízení vyjádřila i obec Nové Heřminovy, vázaná místním referendem s výstavbou přehrady nesouhlasit, neprodloužily připomínky Hnutí DUHA výstavbu ani o den. Naprostou většinu času tedy spotřebovala protahující se příprava projektu a složité výkupy pozemků.
„Stát mohl výstavbu přehrady Nové Heřminovy stihnout, pokud by se k tomu postavil zodpovědně. Povodeň na řece Opavě se mohla zmírnit tím spíše, pokud by na ni bylo vybudováno více menších nádrží a dalších dílčích opatření. Minimálně část z nich mohla být již dávno postavená, na rozdíl od komplikované jedné velké přehrady. V krajině chybí přirozené rozlivy pro řeky a nivy vrácené do jejich přírodního stavu, které brání povodním spolehlivěji než přehrady,“ soudí Ondřej Simon, hydrobiolog z České zemědělské univerzity.
Levnější a šetrnější řešení?
Podle Hnutí DUHA Jeseníky existuje o třetinu levnější a šetrnější řešení protipovodňové ochrany Krnova, Opavy a dalších měst a obcí, které již mohlo být dávno realizováno, a výrazně tak odlehčit aktuální povodňové situaci.
„Studie dokládá, že toto řešení by přineslo podstatně menší a citlivý zásah do krajinného rázu, nevedlo ke zničení nivy v obci Nové Heřminovy, nenarušilo tok řeky, nevedlo k usazování splavenin a nevyžadovalo rozsáhlé zábory půdy. Soubor těchto opatření včetně odsazených hrází v Opavě a Krnově může před povodněmi chránit dříve, než přehrada, jejíž stavbu nadále odkládají komplikované přípravné práce,“ uvádí Hnutí DUHA ve své tiskové zprávě.
Lužní lesy a louky zachytí více vody než přehrady
V roce 2014 dvě třetiny dotázaných v Nových Heřminovech s vybudováním přehrady nesouhlasily. Mezi důvody odporu místních lidí patřilo, že nebyli včas zahrnuti do plánování stavby, výkupy nemovitostí byly nastaveny netransparentně, a ohrozily tak i dobré sousedské vztahy.
„V perspektivě celé krajiny je již od povodní z roku 1997 patrné, že přírodě blízká protipovodňová opatření ochraňují mnohem větší území než přehrady a vyvažují řadu negativních trendů, které k povodním vedou: ve dvacátém století jsme ztratili napřímením českých řek a potoků 160 tisíc kilometrů jejich délky a na polích jsme přišli o zasakování vody zoráním 49 tisíc kilometrů mezí či degradací 48 % orné půdy, která je nyní ohrožena erozí. Přírodní rozlivy jsou přitom pro zvládání povodní zásadní. Velké komplexy lužních lesů a luk na Moravě při záplavách v roce 1997 zadržely 800 tisíc tun bahna a třikrát více vody než všechny přehrady v povodí Moravy a Odry dohromady. Před Ostravou tehdy zadržely ekosystémy v CHKO Poodří 89 milionů m3 vody a zmenšily povodňovou vlnu v Ostravě nejméně o 100 kubíků za sekundu,“ vyjmenovává tisková zpráva Hnutí DUHA.
Kdo selhal?
Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA, upozornila Deník Vektor, že v demokratickém státě mají obce i občanské spolky, za splnění zákonných podmínek, právo vyjadřovat se v některých správních řízeních a k záměrům, které výrazně zasahují do životního prostředí lidí. Oproti státním orgánům však nejsou připomínky závazné a při nesplnění přísných časových lhůt se k nim nepřihlíží. S těmito lhůtami, které tvoří 0,1 % celkového času od povodní v roce 1997, je navíc nutné počítat při přípravě každé stavby.
„V přípravě projektu přehrady Nové Heřminovy selhal stát. Nebyl schopen dostatečně rychle stavbu tlačit dopředu ani zvážit levnější a rychlejší protipovodňovou ochranu, kterou pro místo navrhovalo Hnutí DUHA. Ministr Výborný o skutečnostech kolem Nových Heřminov opakovaně lže a útočí na občanskou společnost ve snaze odklonit pozornost od chyb svých podřízených a pravděpodobně i v politováníhodné snaze lovit voliče v populistických vodách,“ uvedla Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA.
Nádrž Nové Heřminovy v číslech
Základní informace a současný stav přípravy protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy podle MZE:
- Objem: 14,6 mil. m3
- Zatopená plocha: 132 ha
- Vykoupeno: 99 % dotčených nemovitostí
- Účel: tlumení povodňových průtoků a zajištění protipovodňové ochrany obyvatel na horní Opavě (velký ochranný retenční prostor – 80 % objemu nádrže)
- Ochrana obyvatel: 16 tisíc obyvatel (v úseku od Nových Heřminov, přes Krnov až po Opavu včetně)
- Vodní dílo Nové Heřminovy má být klíčovým prvkem koncepce ochrany před povodněmi pro horní Opavu (doplněn o říční úpravy, suché nádrže, revitalizace řek a další doprovodná opatření)
- Územní rozhodnutí je v správním procesu, stále není pravomocné a nyní je k potvrzení na Ministerstvu pro místní rozvoj
- Doposud byly na horním toku řeky Opavy zhotoveny stavební akce a projekční práce s celkovými náklady 1,36 mld. Kč
- V současnosti je realizováno 6 akcí zejména stavebního a projekčního charakteru s celkovými náklady ve výši cca 287 mil. Kč s účastí státního rozpočtu cca 284 mil. Kč
Zdroje: Hnutí DUHA, MZE, MŽP, Český rozhlas