Předražený „umrlec" v obýváku: oproti minulým rokům levnější
foto: Goodfon/Vánoční stromeček (ilustrační foto)
V minulosti jej naši předci věšeli jako umrlce hlavou dolů. Dnes je hlavním aktérem postmoderních vánočních svátků. Řeč je o vánočním stromečku.
Mnohým z vás pravděpodobně není známo, že vánoční stromeček tak, jak ho známe dnes a jak jej prosazuji všemožné komerční reklamy i zahraniční zvyky, pochází z pohanských, slovanských zvyků. Dnešní podoba vánočního stromku je naprosto rozdílná od toho, jak vypadal v obydlích našich pohanských předků. Slované totiž věšeli to, co dnes nazýváme vánočním stromečkem, ze stropu a to špičkou dolů. Jednou z prvních zpráv, že byl tento původní lidový pohanský zvyk převzat křesťanskou tradicí, pochází teprve až z poloviny 16. století, konkrétně z roku 1570 a představoval především ochranitelskou funkci.
Původní funkce ochránit domov však byla moderní společností reinterpretována v komerční boj, ve kterém záleží především na dokonalosti tvaru, velikosti a estetičnosti. Konkrétně se tento boj především provuje na ceně, za kterou si chloubu své domácnosti můžete pořídit. Cena ozdob a světel je dalším produktem postmoderního kapitalismu a pokud se u vás v rodině ozdoby nedědí z generace na genereaci, tak jsou další položkou na seznamu vánočních výdajů. Pouze výzdoba však není všechno, protože kromě té musíte počítat také s elektrickou energií na provozování světýlek.
Světýlka na vánočním stromečku vás vyjdou levněji
Vánoční stromeček je v každé domácnosti jistým symbolem, nebo místem u kterého se všichni členové domácnosti o Vánocích setkávají. Společné místo vánoční rodinné pohody nemusí být však pro každou rodinu finančně dostupné, což je stinná stránka komerční představy vánočních svátků. Se zdražováním cen energií, tak pochopitelně rostou i náklady na udržení vánoční atmosféry v podobě blikajícího stromečku. Obyčejná světýlka na stromečku mají spotřebu 10 až 30 kWh za den. Při průměrné ceně 4,1 Kč za 1kWh vám proto pouze svícení stromečku vyloženě rozpočet nezničí, ale zamyslete se také nad světýlky, které máte na domě nebo v zahradě.
Vánoční světýlka a náklady s tím spojené jsou totiž pouze jednou položkou v celkovém úhrnu. Rodinné zvyky se rozcházejí v tom, kdy má být vánoční stromeček ozdoben a stát v obýváku. Proto i jednotlivá spotřeba se také liší. Pokud vám svítí stromeček doma v průměru 4 hodiny denně od poslední neděle adventní až do 6. ledna, tak cena nákladu za jeden řetěz světýlek je cca 262,4 Kč za celou tuto dobu. Oproti roku 2020, kdy cena za 1kWh byla v průměru 4,76 Kč, tak výrazněji ušetříte. Podobně je to i s rokem 2023, kdy cena za 1kWh stála v průměru 4,37 Kč.
Stromeček na náměstí byl zprvu ušlechtilá myšlenka
Koncept místa setkávání a vzájemného obdarovávání se postupem času přemístil i do veřejné sféry. Na začátku 20. století brněnský spisovatel Rudolf Těsnohlídek, vztyčil na Náměstí Svobody Vánoční strom jako reakci na pohnutý okamžik ve svém životě, kdy v lese našel se svými přáteli napůl zmrzlé děťátko a využil koncept Vánočního strmku, tedy vzájemného obdarovávání mezi lidmi, ke sbírce pro syrotky. Z původně ušlechtilé myšlenky z počátku 20. století, která propůjčovala svou jedinečnou atmosféru veřejnému prostoru, zbyl bohužel však dnes jen komerční patos.
Veřejný prostor a jeho osvětlení je však kapitolou sama pro sebe. Města ze svého rozpočtu utrácejí ohromné sumy, aby „atmosféru” Vánoc ve svých ulicích a náměstí podtrhla. Nejhůře jsou na tom patrně ta největší města např. Praha, která v roce 2019 utratila jen za vánoční osvětlení v přes 11 milionů korun. Uvědomme si, že takovéto osvětlení způsobuje nejen světelný smog, ale i velké díry do městských kas. Finance vynaložené na osvětlení komercionalizovaných stromů na náměstích a nevkusných světelných ozdob na ulicích, by se daly jistě využít i ušlechtilejším způsobem.
Světýlka, které jsou společně se symbolem Vánoc, stromečkem, vás sice nezrujnují a pravděpodobně nejsou příliš zatěžující ani pro městský rozpočet, ale bohužel se jedná o krátkodobou a nepřiměřeně drahou investici. Každoročně potkáváme smutné kostlivce vánočních stromků ve všedním dnu s tragickou představou, kolik hektarů bylo vykáceno pro naši krátkou pohodu a sváteční atmosféru. S pohybem komerčnosti nastává i chvíle reinterpretace této tradice pod úhlem ekologičnosti a udržitelnosti.
Autor: Jan Evím