Ve dvou krajích vyhlášen stav nebezpečí, probíhají evakuace
foto: Se svolením HZS/Hasiči evakuují obyvatele obcí podél toku Bělé a Vidnávky na Jesenicku
Řádění živlů nad Českem pokračuje. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji byl vyhlášen stav nebezpečí. Na Ostravsku nejezdí vlaky. Jesenicko zůstalo odříznuto od zbytku republiky. Na řadě míst probíhají evakuace. České dráhy vyzývají cestující, aby nejezdili. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v 6 krajích a 11 okresech.
Výstraha platí hlavně pro Opavsko, Krnovsko a Jesenicko, kde se očekávají extrémní srážky a rozlití řek. Odra by měla kulminovat v pondělí ráno, Bohumínem by mělo protékat až 1 820 kubíků vody za sekundu. Deník Vektor informovala Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí (MŽP).
Vydatně pršet má i v pondělí
Déšť neustává, půda se nasytila a nyní se naplňují koryta řek. Obyvatelé by se měli připravit na možnost evakuace. Extrémní předpovědi se tak naplňují zejména v Moravskoslezském kraji. Proto vyzvala Ústřední povodňová komise tamního hejtmana, aby vyhlásil stav nebezpečí podle krizového zákona. Podle aktuálních predikcí se dá předpokládat 3. povodňový stupeň na většině území. Výraznější srážky by měly být i v pondělí. Naopak pozitivněji se zatím vyvíjí situace na řece Sázavě.
„Půda i lesy na celém území jsou už nasyceny a nedokážou pojmout více vody, srážky proto teď budou odtékat už jen povrchově koryty řek. Nejsložitější situace je v Moravskoslezském kraji, zejména na Opavsku a Krnovsku. Všechna opatření jsou zapojená, ale pokud se naplní předpovědi, nelze vyloučit ani rozsáhlejší evakuace. Proto jsme vyzvali hejtmana kraje Bělicu, aby vyhlásil stav nebezpečí, toky zde mohou přesáhnout úroveň stoleté vody. Občanům ČR doporučuji, aby sledovali povodňové mapy dostupné na webových stránkách ČHMÚ či na portálu Mapy.cz, a záplavová území dostupná na čtyřech webových portálech ČHMÚ, MŽP, MZe a VÚV,“ uvedl ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Petr Hladík.
Nejvíc napršelo ve Zlatých horách
Vydatné srážky na celém území ČR pokračují. Do sobotního rána na celém území ČR napršelo 20 až 100 mm. Nejvíce na Vysočině a Ostravsku přes 100 mm, v horských oblastech Krkonoš a Jeseníků 100 až 175 mm. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinový úhrn ze stanic ČHMÚ hlásily v sobotu k sedmé hodině ráno Zlaté hory na Jesenicku: 175 mm, v Krkonoších Labská bouda 173 mm. Nejvydatnější srážky za exponované období lze očekávat nadále na severním návětří hor v široké oblasti od Jizerských hor až po Beskydy, na návětří Železných hor a Žďárských vrchů, z nižších poloh pak nejvíce na Ostravsku, Opavsku a Přerovsku. Situaci bude výrazně i nadále komplikovat silný vítr, který bude na Moravě v noci na neděli výrazně zesilovat na nárazy 20 až 25 m/s. Hrozí tak četné vyvrácení stromů vlivem podmáčené půdy.
„Nejsložitější situace je v tuto chvíli v povodí Odry. V Jeseníkách intenzivně pršelo a dobrá není ani předpověď na příštích 24 hodin. Předpokládají se další srážkové úhrny i přes 200 mm. To zřejmě vyvolá další vzestupy povodňových hladin, zejména na řece Opavě. Složitá situace může být především v Krnově, Opavě nebo Kravařích,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný s tím, že v uplynulých letech bylo v povodí řeky Opavy postaveno pět suchých nádrží, které mají retenční prostor o velikosti 1,4 mil. m3 a v současnosti pomáhají situaci v povodí horní Opavy částečně mírnit.
Přehrady snižují odtoky
V Povodí Vltavy hraje zásadní roli Vltavská kaskáda, kde byl odtok během soboty byl navýšen na 550 m3/s. Znamená to, že v Praze se následně zvýší průtok zhruba na 800 m3/s, zůstane ale stále v rámci 1. povodňového stupně. Vodní nádrž Lipno je podle odhadů prozatím schopna pojmout všechny předpovídané srážky. I na Orlíku zatím nadále roste retenční prostor, to znamená, že do nádrže přitéká méně vody, než z ní odtéká. Postupně jsou aktivována všechna mobilní protipovodňová opatření v povodí Vltavy, která byla v posledních letech vytvořena. Jde např. o mobilní hrazení na Jiráskově nábřeží v Českých Budějovicích, sklopení Jelení lávky v Českém Krumlově, postavení mobilního hrazení v Bechyni, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí nebo Zruči nad Sázavou.
„Jsme v nepřetržité komunikaci s vedením všech pěti podniků Povodí. Na základě upřesňujících předpovědí a stavu řek v jednotlivých místech pracovníci Povodí manipulují s odtoky jednotlivých vodních nádrží tak, abychom situaci pomohli zvládnout. Ukazuje se to názorně třeba v povodí Moravy. Dnes ráno byl přítok do přehrady Vír 80 m3/s, odtékalo z ní ale jen 25 m3/s, což výrazně pomáhá s regulací hladiny pod přehradou. Do brněnské přehrady přitékalo 70 m3/s, odtok byl 57 m3/s, účinně tak pomáháme transformovat povodňovou vlnu,“ dodal ministr zemědělství Výborný.
Bobři přišli o hráze
V Povodí Labe zaznamenali během posledních 24 hodin nejvyšší srážkový úhrn, na Špindlerovce v Krkonoších to bylo 227 mm a i nadále zde intenzivně prší. V důsledku srážek došlo k intenzivnímu vzestupu vodních stavů a průtoků na vodních tocích pramenících v Krkonoších, Orlických horách, na Vysočině a Jizerských horách s překročením 3. stupně povodňové aktivity na řadě míst. Relativně klidná situace zatím zůstává v povodí Ohře, i zde ale muselo dojít např. k odstranění bobřích hrází, které blokovaly koryto řeky a hrozilo její rozlití.
„Dosavadní celkový úhrn spadlých srážek je už na některých místech přes 200 mm a na exponovaných místech Krkonoš a Jeseníků se bude pohybovat za celou epizodu – tedy do pondělí – mezi 400 až 500 mm srážek,“ říká ředitel Českého hydrometeorologické ústavu Mark Rieder a doplnil, že situaci budou nadále upřesňovat. Aktualizované informace budou k dispozici na hydro.chmi.cz v sekci "Hydrologické předpovědi".
„Vzhledem k tomu, že v Moravskoslezském kraji hrozí velké evakuace, vyzvali jsme kraj, aby vyhlásil stav nebezpečí. Následně svoláme další jednání Ústředního krizového štábu a zajistíme potřebnou spolupráci všech složek. Evakuace se bude týkat i dalších oblastí. Pro tento případ mají všechny obce připravené své evakuační plány. Chtěl bych všechny, kterých se to bude týkat, požádat o trpělivost a spolupráci se starosty a s hasiči,” doplňuje ministr vnitra Vít Rakušan.
Stav nebezpečí a evakuace v Olomouckém kraji
Velice vážná situace je na severu Olomouckého kraje (OK). Deník Vektor informovala Vladimíra Hacsiková z kanceláře hejtmana. Autobusy na Jesenicku nejezdí, spousta silnic je zatopených, některé poškozeny. Hejtman Josef Suchánek vyhlásil stav nebezpečí pro celý OK.
„Stav nebezpečí nám usnadní některé zásahy v terénu, zjednoduší se možnost požadovat pracovní výpomoc, povinnost poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy nebo naopak stavby odstranit, aby se zmírnilo nebo odvrátilo ohrožení,“ vysvětlil.
Na soutoku Černého potoka a Vidnávky je velkou vodou ohroženo pět nemovitostí, obyvatelům domů bylo doporučeno domovy opustit. V Mikulovicích je zatopený jeden dům. Ne však vodou, ale strouhou, která teče z lesa.
Proběhla evakuace dvou ulic v Jeseníku (cca 200 osob). Na evakuaci se připravují také v údolí Desné (cca 3 500 osob). Evakuované objekty budou střežit policisté, na sever kraje zamířila krajská pořádková jednotka.
Evakuována z preventivních důvodů byla pobočka poskytovatele sociálních služeb Šternberk Vincentinum ve Vikýřovicích. Klienti byli převezeni do Šternberka. Připravuje se také evakuace Domova pro seniory v Kobylé nad Vidnávkou. Hasiči mají klienty odvážet do jesenické nemocnice a do okolních zařízení. V sobotu večer se chystala evakuace také v Šumperku.
Život je důležitější než majetek!
Hasiči do nejohroženější oblasti soustředili speciální techniku ze Záchranného útvaru v Hlučíně a Správy železniční dopravní cesty. Jedná se o dva vyprošťovací automobily s drapáky a UDS, které pomáhají odstraňovat padající stromy z vodních toků. V terénu je 40 jednotek hasičů. Nejvíce zásahů mají na Jesenicku, a to v obcích podél toku Bělé a Vidnávky: Mikulovice, Písečná, Bělá pod Pradědem, Jeseník, Žulová a místní části. Hasiči čistí koryta řek od naplavenin a propustky, aby voda mohla v korytech odtékat. Na některých místech čerpají laguny, které by mohly ohrozit domy. V Mikulovicích a České Vsi se Bělá vylila z koryta.
„Predikce počasí dle ČHMÚ udávají, že do nedělního rána bude pršet intenzivně, následně začnou srážky slábnout, kolem poledne a odpoledne by měly toky kulminovat. Poklesy hladin se čekají mírné. Prosíme obyvatele zasaženého území, aby byli obezřetní a nechodili monitorovat stav toku, může jim hrozit nebezpečí. Zároveň žádáme všechny, aby spolupracovali se složkami integrovaného záchranného systému a uposlechli jejich příkazy, především v případě evakuace. Život je důležitější než majetek,“ naléhá vedení OK.
Uzavřené silnice, na Jesenicku nejezdí vlaky ani autobusy
V důsledku rozlivu řek a potoků, z nichž řada dosáhla třetího stupně povodňové aktivity (SPA), jsou v Olomouckém kraji uzavřeny komunikace:
- Lukavice–Bohuslavice
- Sudkov–Bludov
- Křelov–Horka nad Moravou
- nový a starý Rejvízský most (II/453)
Z důvodu sesuvu svahu na silnici je uzavřena také komunikace:
- Staré Město–Hanušovice
- Částečně uzavřená komunikace:
- Branná–Františkov (podemletá vozovka, provoz jedním pruhem, může se změnit na uzavírku)
Autobusy na Jesenicku nejezdí. Je zatopená spousta silnic, spoje nemají objízdné trasy. Provoz a zajištění autobusové dopravy bude obnoven hned, jakmile to situace dovolí. Z důvodu povodní jsou uzavřeny železniční tratě:
- Hanušovice – Staré Město (z důvodu sesuvu zeminy na komunikaci, silnice vede souběžně s železniční tratí)
- Jeseník–Krnov
- Jeseník–Hanušovice (trať 292 – zaplaveno)
Hasiči evakuují lidi, psy i kočky
O vývoji situace v Olomouckém kraji Deník Vektor informovala také Lucie Balážová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Olomouckého kraje.
„Zachraňujeme a evakuujeme obyvatele nejvíce ohrožených obcí na Jesenicku. Řeky se vylévají ze svých břehů, zaplavují komunikace i rodinné domy. V současné chvíli přijímají kolegové na operačním a informačním středisku desítky hovorů za hodinu, k 18:00 řešíme současně 200 událostí v kraji, z toho 110 na Jesenicku,“ uvedla Balážová.
Jsou aktivované dva krizové štáby ORP, a to v Jeseníku a v Šumperku. Hejtman vyhlásil pro celý Olomoucký kraj stav nebezpečí. Jsou uzavřené některé úseky železničních tratí na Jesenicku z důvodu podemletí či sesuvů půdy.
„Od půlnoci evidujeme v kraji v souvislosti s extrémním počasím 540 zásahů. V současné chvíli jsme evakuovali 120 osob, 20 lidí včetně dětí jsme zachránili z nepřístupných míst v okolí řeky Bělé, do bezpečí jsme dostali také několik psů a koček. V lokalitách, kam už neprojedou osobní automobily, operují naše předsunuté odřady. Přesunují obyvatele do náhradních ubytování, kterých nyní využilo 18 osob. Připravena jsou 4 evakuační centra. V Písečné jsme museli přepravit ke zraněnému muži záchranáře, protože sanitka už k místu nemohla dojet. Využíváme těžkou techniku, jako jsou drapáky, UDS ze záchranného útvaru HZS ČR, vyprošťovací jeřáb i speciální techniku hasičů SŽ. Pomocí nich odstraňujeme naplavené dřevo a další materiál z toků, aby netvořil rozbouřeným řekám další překážky. Pro přepravu materiálu, pytlů s pískem využíváme speciální nákladní automobil, tzv. brodilku s vyšší brodivostí,“ upřesnila Balážová.
Jeseník: ulice bez proudu, vodu převařují
Vedení města Jeseníku informuje o vývoji situace na svém facebookovém profilu. „Ulice Mlýnská bude společností ČEZ odpojena od elektrické energie. S ohledem na vlastní bezpečí nevstupujte do parku Smetanovy sady. Trvají vydatné deště a hrozí silný vítr. Dále vyzýváme občany, aby nezastavovali na mostech a nefotili si rozvodněnou řeku a neohrožovali své zdraví i průjezd záchranných složek. Vzhledem k aktuální situaci doporučuje Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a. s., abyste vodu z vodovodního řadu převařovali. Na řece Bělé v Jeseníku bylo dosaženo 3. stupně povodňové aktivity,“ upřesnilo vedení města Jeseník.
Řada jesenických ulic je neprůjezdná, probíhají uzavírky komunikací podél řeky Bělá v Domašově a Adolfovicích. Železniční doprava mezi Jeseníkem a Krnovem byla zastavena kvůli zaplavení trati. Nejezdí ani autobusy.
Přehrady stále odpouštějí
Na vzestupu jsou hladiny všech vodních toků v povodí Moravy. Deník Vektor o tom informoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí Povodí Moravy. Srážky se vyskytují na celém území v průměru okolo 15 mm za posledních 6 hodin. Nejvyšší úhrny byly zaznamenány v oblasti Valašského Meziříčí (50 mm/6 hod) a Zlínska (30 mm/6 hod). Vodní stavy na tocích v povodí Moravy a Dyje jsou vlivem trvalých intenzivních srážek nadále na vzestupu.
3. SPA je dosažen na 17 profilech: Morava (Raškov), Desná (Kouty nad Desnou, Šumperk), Branná (Jinřichov), Třebůvka (Hraničky, Loštice), Rožnovská Bečva (Valašské Meziříčí), Hloučela (Soběsuky), Romže (Polkovice), Haná (Vrchoslavice), Velička (Strážnice), Svratka (Borovnice, Dalečín, Židlochovice), Želetavka (Jemnice, Vysočany), Moravská Dyje (Janov). Postupně přibývají další. 2. SPA je dosažen na 26 profilech.
Z vodních nádrží jsou i nadále udržovány zvýšené odtoky. Z VD Vír aktuálně odtéká 40 m3/s, z VD Vranov 105 m3/s, z VD Brno 60 m3/s a z VD Nové Mlýny 380 m3/s. Aktuální volný objem v nádržích je celkem 184 mil. m3. Uvolněné prostory jsou stále dostatečné pro zachycení předpovídaných povodňových vln, postupně se však plní a další manipulace probíhají v závislosti na vývoji situace. Předpovědi jsou proměnlivé.
Zaměstnanci Povodí Moravy jsou v terénu a byli dále posíleni odborníky na technicko-bezpečnostní dohled. Probíhá kontrola hrází, vodních děl, odstraňování překážek z koryt vodních toků a monitoring rozlivů. Vodohospodářský dispečink nonstop vyhodnocuje situaci, provádí přepočty možného vývoje a operativně řídí manipulace na vodních nádržích.
„Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. stupně povodňové aktivity (SPA) a případně i 50letých průtoků předpokládáme na tocích, které odvodňují Jeseníky. Výrazné vzestupy (s překročením 3. SPA) budou i nadále pokračovat u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ uvedl Chmelař.
Stav nebezpečí také v Moravskoslezském kraji
Deník Vektor sledoval tiskovou konferenci vedení Moravskoslezského kraje (MSK). Hejtman Josef Bělica na ní sdělil, že MSK patří mezi regiony, které nejvíce postihly mimořádně silné srážky a na základě informací zástupců složek záchranného systému, Povodí Odry a Českého hydrometeorologického ústavu se rozhodl vyhlásit stav nebezpečí.
Krajská povodňová komise převzala řízení ochrany před povodněmi na území regionu. S ohledem na situaci a předpoklad dalšího vývoje vyhlásila 3. stupeň povodňové aktivity.
„Všichni jsme doufali, že taková situace nebude muset nastat, ale s ohledem na nejčerstvější předpovědi a samotný vývoj situace vyhlašuji v Moravskoslezském kraji stav nebezpečí. To znamená, že v našem regionu přebírám koordinaci a řízení činnosti všech záchranných a bezpečnostních složek. To urychlí řešení všech vzniklých událostí a okolností. Pro ochranu a bezpečnost našich občanů tak v případě potřeby budu moci vyhlásit nebo nařídit konkrétní opatření, například evakuaci osob nebo třeba omezení pohybu. To samozřejmě a výhradně pro to, abychom v co největší míře chránili životy a zdraví lidí, ale taky jejich majetek,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica s tím, že stav nebezpečí vyhlašuje na 30 dní. Jakmile se situace uklidní a zlepší, ukončí stav nebezpečí dříve.
Hejtman žádá o pomoc armády
Bělica informoval, že situací se intenzivně zabývá Povodňová komise Moravskoslezského kraje. V plné pohotovosti jsou všechny složky Integrovaného záchranného systému, v kraji zasahuje 197 hasičských jednotek, přičemž celkem jich v regionu působí 390. V záloze jsou tedy další hasiči. Pomáhat budou v případě potřeby také vojáci, hejtman kraje Josef Bělica požádal ministryni obrany o pomoc armády, tato pomoc byla přislíbena.
Evakuace Bohumínské městské nemocnice
Hejtman Bělica informoval, že zatím bylo v Moravskoslezském kraji evakuováno 158 osob ve 20 lokalitách, nejvíce v obci Široká Niva, v Ostravě-Svinově a Petrovicích u Karviné. Oznámil také evakuaci Bohumínské městské nemocnice. „Vzhledem k vývoji počasí a reálně hrozícímu omezení provozu nemocnice, započali jsme s evakuací pacientů do okolních nemocnic. Pokud se situace dle prognóz zlepší, vrátíme se k běžnému provozu pravděpodobně v úterý,“ oznámila nemocnice na svém facebookovém profilu.
Neblokujte krizové linky, volejte městskou policii!
Hejtman MSK také upozornil na telefonní linku určenou na neurgentní požadavky. „Pokud se nebudete potýkat se skutečně nebezpečnou situací, nevolejte na krizové linky. Je pro vás připravena speciální povodňová linka provozovaná Městskou policií Ostrava: 950 739 946. Tím, že nebudete krizové linky blokovat, pomůžete řešit náročnou situaci, ve které se Moravskoslezský kraj nachází,“ požádal hejtman Bělica a upozornil, že na stránkách kraje lidé najdou aktuální informace i povodňovou aplikaci, která ukazuje, kde hrozí stoletá voda.
Obyvatelé Opavy opouštěli své domovy
Evakuace v sobotu večer probíhala v Opavě v Moravskoslezském kraji. „Pokud máte možnost jít k rodině či známým na bezpečnější místa, tak ji prosím přednostně využijte. Zajistěte si majetek a zvířata. Vezměte si s sebou nejpotřebnější osobní věci, jako např. léky, doklady a ideálně základní potraviny, nabitý telefon, spacák, deku nebo karimatku. Pokud víte o seniorovi nebo nemocném, kteří žijí sami, zkuste je kontaktovat, zda nepotřebují pomoc. Pro ucelený přehled informací jsme zřídili webovou stránku www.opava-city.cz/povodne,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil na facebookovém profilu města.
Lidé z částí Opavy ohrožených velkou vodou se přesouvali do sedmi nástupních míst, odkud je odvážely autobusy. „Připomínáme, že tato povinnost se týká obyvatel přízemních bytů, popřípadě bytů, kam může dosáhnout voda. Pokud bydlíte výše, můžete se rovněž dobrovolně přesunout do bezpečí evakuačního centra,“ uvádí vedení města.
Opavané jsou evakuování např. do areálu magistrátu v Krnovské ulici, do tamní tělocvičny nebo do základní školy v Kateřinkách.
ČEZ Distribuce vyhlásila kalamitní stav v 6 krajích a 11 okresech
V Královehradeckém kraji hasiči evakuovali část obce Zdoňov na Broumovsku, došlo zde k přelivu vody z rybníku poblíž obce, evakuováno bylo ve spolupráci s obcí 11 rodinných domů. Energetici řeší v důsledku pádů stromů výpadky dodávek elektřiny do řady domácností na Trutnovsku a Jičínsku.
Informaci Deníku Vektor potvrdila Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. „Evidujeme v Královéhradeckém kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí, v Pardubickém kraji 5 poruch a v Kraji Vysočina jsou to 3 poruchy, bez energie je tak Královéhradeckém kraji 7200 domácností, v Pardubickém kraji 2300 domácností a na Vysočině 500 domácností,“ upřesnila Lapáčková Beránková v sobotu odpoledne.
V 19 hodin společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli silnému větru, velké vodě a množství poruch kalamitní stav v Karlovarském kraji v okrese Karlovy Vary, v Ústeckém kraji v okrese Ústí nad Labem, v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, v Královéhradeckém kraji v okrese Náchod a Trutnov, v Olomouckém kraji v okrese Šumperk a Jeseník, v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál.
„Na odstraňování poruch velmi intenzivně pracujeme, v terénu jsou maximální počty našich pracovníků, pomáhají nám i externí firmy. Posíleny jsou jak poruchové čety v terénu, tak i pracoviště dispečinku i call centra. Poruchy můžou všichni zákazníci hlásit na bezplatnou kontaktní linku 800 850 860, případně přes mobilní aplikaci PROUD,“ upřesnila mluvčí ČEZ.
ČD prosí: Nejezděte vlakem!
O situaci v železniční dopravě Deník Vektor informoval Filip Medelský, specialista externí komunikace ČD. Nejhorší situace je podle něj na Jesenicku a Ostravsku, kde došlo k zaplavení hned několika tratí. Pády stromů nebo větve v trakčním vedení komplikují provoz na tratích po celé republice. Vzhledem k zatopení i silničních komunikací a jejich horší sjízdnosti není možné všude zavést pro cestující náhradní autobusovou dopravu. Na vybraných tratích zavedla Správa železnic pomalou jízdu, může tedy docházet ke zpožďování spojů. V Bohumíně došlo k vytopení části Střediska údržby ČD.
„Prosíme cestující, aby pokud je to možné, odložili své cesty vlakem,“ požádal Medelský.
Špindlerův Mlýn: Odjeďte, dokud můžete!
Třetí stupeň povodňové aktivity je také ve Špindlerově Mlýně. Vedení města o situaci informuje na sociálních sítích. „Doporučuji návštěvníkům Špindlerova Mlýna, aby zvážili uvedená rizika a odjeli ze Špindlu,“ vyzval starosta Martin Jandura, jenž očekává, že v neděli ráno bude situace gradovat. Může dojít z poškození provizorního mostu na Michláku, případně se voda vyleje z koryta Labe. Vyslovil také obavu, že v neděli může být cesta do Vrchlabí neprůjezdná. V sobotu byl uzavřen Bílý most i most u Myslivny.
Hasiči města Špindlerův Mlýn na svém facebookovém profilu vyzývají: „Prosím vyvarujte se "povodňové turistiky" a nejezděte sem, pokud k tomu nemáte vážný důvod.“ Dále informují, že situace se zatím nelepší. „Proto máme aktuálně postavená tři družstva, přičemž dvě drží pohotovost na hasičské zbrojnici a třetí plní pytle s pískem. Tyto pytle jsou používány k regulaci již vylitých vodních toků ze svých koryt.“
Zdroje: MŽP, OK, Jeseník, Povodí Moravy, Moravskoslezský kraj, Špindlerův Mlýn, HZS ČR, Královehradecký kraj, Bohumínská městská nemocnice, ČD, Opava