Z vězení na frontu: plat ukrajinských a ruských branců
foto: Chief National Guard Bureau / Flickr/Ukrajinští vojáci cvičí různé druhy zbraní (ilustrační foto)
ANALÝZA: Ruská a ukrajinská armáda se potýkají s nedostatkem vojáků, a proto rozšířily nábor na neobvyklé rekruty – vězně. Výměnou za službu na frontě jim slibují zkrácení trestu nebo finanční odměny, i když skutečný plat vojáka a výhody se na obou stranách konfliktu zásadně liší.
V ruských vězeních se vězňům v posledních dvou letech nabízí jedinečná možnost: místo odpykávání trestu mohou narukovat a bojovat na Ukrajině. Náborové akce zaměřené na vězně se staly klíčovou strategií ruské armády, která slibuje vězňům kromě omilostnění, také plat vojáka a finanční bonusy za zranění. Původně měl nábor podle BBC na starost dobře známý velitel ruské paramillitární skupiny „Wagnerovci" Jevgenij Prigožin, ale po neúspěšném převratu byla tato aktivita zakázána. Wagnerova skupina totiž často rekrutovala i velmi sadistické nebo nemocné muže, kteří byli nakažení HIV nebo žloutenkou.
Realita ruských vojáků rekrutovaných z vězení neodpovídá slibům
Skupiny rekrutované Wagnerovci, které jsou složeny z bývalých věznů, byly označovány jako jako Storm-Z, Storm-V nebo Storm-Gladiator. Podle informací BBC byl ruským vězňům pro narukování nabízen plat ve výši 205 tisíc rublů (asi 49 900 Kč) měsíčně, ale kromě toho také nastoupení na frontu mělo zaručovat množství dalších výhod. Po šesti měsících služby totiž mohli vojáci bez rozdílu činu, za který byli posláni do vězení, dostat omylostnění nebo jim byl vymazán jejich trestní rejstřík. Po zabití Prigožina však ruské ministerstvo obrany převzalo po wagnerovcích otěže a samo začalo s rekturováním vězňů.
To s sebou neslo množství zásadních změn. Původně se sice stát zaměřil především na bývalé členy bezpečnosntích složek a policisty, ale od ledna 2024 tento program rozšířil i na zbytek vězňů v ruských zařízeních. Po změně ve způsobu náboru ruských vězňů do armády se navíc podmínky vojáků zásadně zhoršily. Plat vězeňské rekruty již dle BBC není zaručen, stejně jako původně slibovaná milost. Nové podmínky vyžadují, aby vojáci-vězni sloužili až do konce války a byli připraveni čelit drsným podmínkám. Putinův dekret z roku 2022, který stanovuje finanční kompenzace za zranění běžným vojákům, se na tyto vezěňské rekruty nevztahuje.
Jak je tomu pro Rusko častým faktem, realita na bojišti tak často neodpovídá původním slibům. Rekturi jsou velmi často posíláni přímo do první linie bez dostatečné výbroje nebo ochrany před zbraněmi a UAV ukrajinských vojáků. Vzhledem k těmto informacím je poněkud zarážející, že podle zpráv The Moscow Times však rekruti ani nedostávají původně dohodnutý plat, ale pouze asi 500 dolarů (asi 11 600 Kč) měsíčně. Svou téměř čtvrtinovou výplatu navíc dostávají s velkým zpožděním. Kompenzace za zranění, například 12 712 Kč za lehká a 80 000 Kč za vážná zranění, jsou těžko dosažitelné, což vede k nespokojenosti mezi vězni a jejich rodinami.
Ukrajinský přístup k rekrutovaným vězňům: stejný plat a výhody
Ukrajina taktéž rekrutuje vězně do armády, avšak na základě jasně daných pravidel. Na rozdíl od Ruska je ukrajinský přístup na základě Kyivindependent transparentní, protože ukrajinský parlament schválil, že vězňům-rekrutům budou přiznány stejné podmínky jako běžným vojákům. Ukrajinští vězni tak mají základní plat vojáka ve výši 20 000 UAH měsíčně (asi 12 000 Kč). Navíc dostávají příplatky v bojových zónách, který činí 18 225 Kč (30 000 UAH) měsíčně a až 60 000 Kč (100 000 UAH) za přímou účast v boji.
Tento systém je více konzistentní a vězňům zaručuje finanční jistoty. Z náboru jsou navíc podle CCN vyňati ti vězni, kteří jsou si odpykávají trest kvůli závažné trestné činnosti jako mnohonásobné vraždě, sexuálnímu útoku a trestním činům proti národní bezpečnosti. Ukrajinští vězni tak oproti ruským procházejí důkladnými kontrolami, ale především také výcvikem, který je má připravit na bojové podmínky, což snižuje problémy s disciplínou nebo dezerci. Zatímco nasazení ruských vojáků na drontě spíše připomíná mlýnek na maso, Ukrajina zvolila humánnější přístup.
Pro přehled přinášíme porovnání platů a výhod pro vězeňské rekruty na obou stranách konfliktu, který odhaluje jasné rozdíly.
Rusko:
- Slibovaný plat vojáka: 42 500 až 55 000 Kč měsíčně
- Skutečný plat: Přibližně 11 600 Kč měsíčně
- Kompenzace za zranění: Až 80 000 Kč, ale těžko dosažitelné
Ukrajina:
- Základní měsíční plat vojáka: 20 000 UAH (asi 12 000 Kč)
- Příplatek za bojovou zónu: 30 000 UAH (asi 18 000 Kč)
- Bonus za boj: až 100 000 UAH (asi 60 000 Kč)
- Finanční kompenzace pro rodiny padlých: 8 500 000 Kč (15 milionů UAH)
Ruské sliby vs ukrajinská realita vězňů-vojáků
Ruský přístup sice nabízí vyšší platy, ale problémy s výplatami, nepravidelné platby, ale především diametrálně odlišný přístup k rekrutům z řad vězňů vede k narůstající frustraci, potyčkám a nevraživosti mezi rekruty. Není žádným tajemstvím, že na ukrajinské frontě jsou vojáci velmi často pod vlivem alkoholu a jiných drog. Ukrajina zvolila jiný přístup. Sice pro své vojáky nabízí nižší základní plat, ale poskytuje jistotu pravidelných plateb a stejných výhod pro všechny bojující muže a ženy bez rozdílu. Tento rozdíl v přístupu může tak zásadně ovlivňuje morálku a soudržnost jednotek na obou stranách fronty.
Autor: Vojtěch Vaněček