Vidíte jako v mlze? Operace šedého zákalu zadarmo i za peníze
foto: Se svolením Očního centra Praha/Primář MUDr. Radan Zugar
Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Jedná se o stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské oční čočky. Tento problém není omezen pouze na starší populaci.
Ačkoli je šedý zákal nejčastěji spojen s věkem a postihuje většinou seniory, může se vyskytnout i u mladších lidí. Hlavní příčinou vzniku šedého zákalu je stárnutí oční čočky v důsledku změn v jejím složení a velikosti.
Zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky
Většinou se šedý zákal objevuje ve věku 65 až 75 let, kdy postupně dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si připadá, jako by viděl přes mlhu. Příznakem je tedy zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky.
„Většina případů šedého zákalu je spojena s věkem. U mladších jedinců může být šedý zákal způsoben úrazem, nemocí, nezdravým životním stylem nebo užíváním určitých léků, například kortikosteroidů,“ vysvětluje Radan Zugar, primář Očního centra Praha, a dodává: „Rovněž se vyskytuje vrozený šedý zákal u novorozenců, kde jsou nejčastějšími příčinami genetika, léky nebo onemocnění matky během těhotenství.“
Dětem hrozí nebezpečná tupozrakost
Deník Vektor požádal o vyjádření také Lenku Ottovou, vedoucí lékařku Oční ordinace Ottlens v Šumperku. Oftalmoložka potvrdila, že šedý zákal se může objevit v každém věku. Dokonce může vzniknout už v průběhu těhotenství. Pokud by se šedý zákal v dětském věku neléčil, mohla by se vyvinout tupozrakost.
„Existují i druhy tzv. kongenitální katarakty, to znamená, že se šedý zákal objeví již od narození. Toto onemocnění u novorozenců nebývá příliš časté, jeho incidence ve světě je 1:2000. Jedná se o onemocnění, které vzniká během gravidity matky, příčinou může být užívání léků, infekce či záření, jemuž je matka během těhotenství vystavena. Může se také jednat u dítěte o metabolickou poruchu. S ohledem na to, že je průhlednost optických medií díky zkalené čočce narušena, hrozí na postiženém oku vývoj tzv. tupozrakosti. Z tohoto důvodu je nutné podstoupit operaci šedého zákalu co nejdříve, aby mohlo dítě oko začít běžně v procesu vidění zapojovat. Pokud se problém nevyřeší v kritickém období vývoje zraku, pak hrozí narušení vývoje tzv. binokulárního vidění a tedy i stereopse neboli prostorového vidění a pacient je poté omezený po celý život,“ sdělila Ottová Deníku Vektor.
Místo slepoty návrat jasného vidění a barev
Šedý zákal lze odstranit pouze chirurgicky. Neexistuje žádný jiný způsob jeho léčby, pouze operace. Pokud člověk zákrok nepodstoupí, postupně oslepne. Proto se vyplatí řídit se radami odborníků a jít na operaci, jakmile ji lékař doporučí, ať už je to v jakémkoliv věku.
„Věkové rozpětí operantů katarakty u nás v Očním centru Praha je 23–99 let. Tato široká věková škála ukazuje, že je operace katarakty úspěšná a přínosná pro pacienty různých věkových skupin. Vidění, které bylo do té doby zamlžené a šedivé, je nově opět jasné a barevné. Většina pacientů je z nového vidění nadšená a po operaci se jim výrazně zlepší kvalita života,“ uvádí primář Zugar.
Nové čočky dokážou zkorigovat více očních vad
U nejmladšího, 23letého pacienta, vznikl šedý zákal v takto mladém věku jako komplikace jiného očního onemocnění. U mladých lidí se vyplatí investovat do prémiových čoček, protože je budou využívat po mnoho let.
Prémiové čočky často nabízejí lepší kvalitu a komfort vidění, mohou korigovat více očních vad současně a zajišťují dlouhodobou spokojenost. Operace pro mladé pacienty znamená nejen zlepšení současného vidění, ale také snížení pravděpodobnosti budoucích komplikací a nutnosti dalších operací.
Lepší vidění ve vyšším věku snižuje riziko nebezpečných pádů
Nejstaršímu pacientovi bylo téměř sto let. I v tomto věku se operace katarakty vyplatí, protože výrazně zlepšuje kvalitu života. Po zákroku mohou pacienti znovu vidět jasně a ostře, což má pozitivní dopad na jejich fyzickou i psychickou zdatnost.
Lepší vidění umožňuje větší samostatnost při každodenních aktivitách, snižuje riziko pádů a úrazů a podporuje aktivnější životní styl. Psychicky pacienti často pociťují větší radost ze života, protože mohou opět plně vnímat svět kolem sebe, číst, sledovat televizi a zapojit se do společenských aktivit.
Bezbolestný a rychlý zákrok
Během operace vymění chirurg zkalenou lidskou oční čočku za umělou. Samotný zákrok se provádí v lokální anestezii, je zcela bezbolestný a trvá asi patnáct minut. Většinou se operuje jedno oko a s odstupem týdne druhé, ale v Očním centru Praha již běžně operují i obě oči v jeden den. Vhodnost oboustranné operace je vždy individuální a musí ji doporučit lékař na základě předoperačního vyšetření.
„Operace šedého zákalu je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Díky moderní medicíně a nejnovějším technologiím se v dnešní době jedná o jednu z nejčastějších a nejbezpečnějších operací vůbec. Před ani po operaci se prakticky nevyžadují žádná zásadní omezení pacienta. Operace se provádí ambulantně a je zcela bezbolestná,“ vysvětluje primář Zugar.
Sekundární zákal lze odstranit ambulantně
Také Lenka Ottová, vedoucí lékařka Oční ordinace Ottlens, potvrzuje výhody operace šedého zákalu. „Většina pacientů po operaci katarakty se k nám vrací velmi spokojená a my u nich pozorujeme podstatné zlepšení zraku i kvality jejich života. U části těchto pacientů se sice vrací tzv. sekundární šedý zákal, který jsme ale schopni vyřešit ambulantně za pár minut pomocí laserového zákroku,“ uvedla pro Deník Vektor oftalmoložka Ottová.
Ambulantní odstranění šedého zákalu podstoupila šedesátnice Marcela Novotná z Olomouckého kraje. Deníku Vektor se svěřila se svou zkušeností: „Jsem krátkozraká, a proto jsem dostala nabídku připlatit si za multifokální čočky. Nemusela bych pak nosit brýle ani do blízka, ani do dálky. Tuto nabídku jsem ale nevyužila. Dostala jsem čočky, které mou krátkozrakost částečně korigují. Lépe vidím a mám slabší brýle.“
Operaci má za sebou také seniorka Milena Krátká. „Ačkoliv mi lékaři nabídli snížení dosavadních dioptrií na dálku, rozhodla jsem si je ponechat. Nosím pořád stejné brýle a na čtení si je sundávám,“ sdělila žena Deníku Vektor.
Snížení rizika nehod a úrazů
Hlavním přínosem operace šedého zákalu je obnova jasného a ostrého vidění. Po zákroku pacienti často zaznamenají výrazné zlepšení zraku, což jim umožňuje vidět svět v živějších barvách a s detaily. Lepší zrak znamená lepší orientaci v prostoru, což snižuje riziko nehod a úrazů. To je zvláště důležité pro starší lidi, kteří jsou náchylnější k pádům a následným zraněním. Obnovený zrak vede k nezávislosti a soběstačnosti.
Kvalitní vidění umožňuje znovu vykonávat každodenní činnosti, jako je čtení, řízení auta nebo sledování televize, které mohly být kvůli šedému zákalu obtížné nebo nemožné. Dává možnost plně se zapojit do společenských aktivit, což zlepší sociální život a emoční pohodu. Lidé, kteří operaci podstoupili, se mohou opět účastnit rodinných setkání, kulturních akcí a dalších společenských událostí, na které se dříve báli přijít.
Zvýšení sebevědomí i pracovního výkonu
Mnozí pacienti hlásí po operaci šedého zákalu zvýšení sebevědomí a celkové spokojenosti se životem. Zlepšený zrak jim dává pocit kontroly a schopnosti zvládat každodenní výzvy, což pozitivně ovlivňuje jejich psychické zdraví.
Pro mladší pacienty nebo osoby v produktivním věku může obnovený zrak znamenat výrazné zlepšení pracovního výkonu a schopnosti vykonávat své pracovní povinnosti efektivněji a bezpečněji. Kromě odstranění šedého zákalu může operace také pomoci včas odhalit a léčit další oční problémy.
Zdroje: Oční centrum Praha, Ottlens Šumperk