Budou se Vietnamci vracet? Země představuje plán na Vietnam 2.0
foto: M M / Public Domain / Wikimedia Commons/Vietnam
Vietnam se snaží chytit druhý dech. Jeho dosavadní hospodářský vzestup zastavila Trumpova cla a globální nestabilita. Jak vypadá plán na Vietnam 2.0?
Vietnam býval válkou zničený a chudobou rozvrácený stát. Kdo mohl, utekl, jak dobře víme i z české zkušenosti. Jenže za poslední dekádu se obrázek země dramaticky změnil. Dnes patří Vietnam mezi desítku největších exportérů do Spojených států. A to s sebou přineslo i méně vítanou pozornost: po Číně má Vietnam jednu z nejvyšších pozic na Trumpově škále celních měřítek. Hrozí mu až 46% clo na zboží putující do USA.
Jenže když vám export táhne většinu ekonomiky, i mírné zvýšení cel vás může rychle zlomit. Vietnam si to dobře uvědomuje. I proto se ve vedení komunistické strany stále hlasitěji mluví o tom, že starý model už nestačí a je třeba nastavit jiný kurz. Nová tvář strany, To Lam, přichází s vizí Vietnamu 2.0, kde mají hrát prim technologie, čipy a zahraniční investice.
Psali jsme
Kancléř Friedrich Merz při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě sice zachoval diplomatický tón, ale ve svých vyjádřeních nešetřil kritikou.…
Jak to bylo do teď? Vietnam jako malá Čína a jejich hospodářský zázrak
Z Vietnamu se stala malá Čína. Levná pracovní síla, agresivní vývozní strategie a růst postavený na montovnách. Nejde přitom jen o trička a boty. Do Vietnamu přesunuli část výroby i giganti jako Apple nebo Samsung. Právě tady se kompletují jejich produkty. A jak informoval The Economist, země přilákala přes 230 miliard dolarů zahraničních investic a stala se jedním z hlavních světových montážních center. A navíc, za poslední dekádu rostla rychleji než Čína i Indie. Šest procent ročně.
Trumpova cla decimují Vietnam, Hanoi hledá protizbraň
Vývoz do USA stoupal až příliš hladce a Washington se začal ptát, jestli si náhodou Hanoj nedělá zadní vrátka pro čínské zboží. A co bylo výsledkem? Zmiňované celní hrozby 46%, obvinění z transhipmentu a studená sprcha pro vietnamský průmysl. Hanoi ale nezůstal bez reakce. Nabídl Američanům chytrý balíček výhod, daňové úlevy, levnější přístup pro firmy jako SpaceX, a sliby o nákupu amerického zboží jako Boeingů či vojenského vybavení od Lockheedu. Také se jednalo o snížení cla pro americké LNG a etanol. Příkladem spolupráce je i to, že Trump Organisation nedávno zahájily stavbu nového hotelového komplexu ve Vietnamu. Na slavnostním zahájení byl napríklad prezidentův syn.
Jenže USA tlačí na větší nezávislost na Číně, ve výrobě i vývozu. Vietnam se tak ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny. Čína naopak zůstává největším sousedem a zároveň nevypočitatelným hegemonem v regionu. Materiály, investice i know-how stále proudí z Pekingu. Ačkoliv jsou obě vládnoucí strany obou zemí Komunistické, rozhodně si netykají, a čínská rozpínavost v Jihočínském moři tomu nepomáhá. Pro Vietnam, který je na exportu závislý až v 87 % HDP, by takto vysoká cla byla devastující. Jak to otočit, se teď snaží vymyslet nový lídr strany To Lam. Někdejší šéf bezpečnosti, který nečekaně vzešel z partajní přetahované jako nový reformátor.
Vietnam 2.0
To Lam si udělal jméno jako muž, který „uklidil" ve straně. Jako ministr bezpečnosti spustil čistky, které zasáhly údajně stovky stranických soudruhů. Ted chce dělat změny i v samotném hospodářském modelu. Místo levné práce a montoven má přijít chytrý růst, technologie a inovace. Ambice mu rozhodně nechybí, mluví o nové éře národního vzestupu, slibuje dvouciferný růst do roku 2030, nebo také vietnamské čipy, které budou do půlky století vydělávat 100 miliard dolarů ročně. Rozpočet na vědu a výzkum se má násobit, zahraniční investice přitáhnout nové sektory průmyslu, a Vietnam se má stát víc než jen dílnou světa.
Jak to chce udělat ? Boj proti bohatým
Podobně jako v mnoha jiných asijských státech, vietnamská ekonomika nestojí na malých startupech, ale na obřích konglomerátech. Energetiku, telekomunikace i část průmyslu stále ovládají firmy, které víc než trh poslouchají partaj. Třeba jako Vingroup, pod který spadá i automobilka VinFast, přezdívaná vietnamská Tesla. Tento systém chce To Lam údajně změnit. A už začal. Rozjel zeštíhlování státní správy, 100 tisíc úředníků je pryč. Polovina provincií má zmizet, několik ministerstev taky. Uvidíme kam až to povede, očekávání jsou velké.