Vlády z celého světa i ČR postupně zakazují TikTok
foto: Pixabay/ilustrativní
Americká vláda žádá čínské vlastníky TikToku, aby se vzdali svých podílů, jinak aplikaci zakáže. Kromě US k tomuto kroku už přikročily i některé jiné země a instituce. Nejčastěji se jedná o zapovězení používání na vládních zařízeních.
Americká vláda chce zakázat TikTok. Podle serveru The Economic Times americký prezident Joe Biden požaduje, buďto aby se čínští vlastníci vzdali svých práv, nebo v rámci zavedení nové legislativy tuto aplikaci zakáže. Schvalovaná novela by pak vládě Spojených států měla umožňovat nepovolit zahraniční aplikace, pokud budou vyhodnoceny jako bezpečnostní riziko.
Pokud by k tomuto kroku došlo, jednalo by se o omezení obrovského množství uživatelů sociální sítě. Jak velké dopady by toto opatření mohlo mít na zisky společnosti vzhledem k velikosti amerického trhu, možná brzy zjistíme.
Podle serveru ČTK zaměstnanci většiny státních úřadů České republiky nesmí na svých služebních zařízeních používat tuto sociální síť. Ke stejnému kroku přistoupila i řada soukromých firem. Za působení Andreje Babiše jako předsedy vlády vláda zřídila oficiální TikTok účet za účelem obrany proti dezinformacím o pandemii viru COVID-19. Nicméně tento účet je již zrušen. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) minulý týden zveřejnil zprávu s varováním proti používání aplikace. Oficiálně byla označena za bezpečnostní riziko.
Postupně státní správa zakazuje zaměstnancům používat TikTok i na soukromých zařízeních. Nejčastěji k tomuto kroku dochází, pokud mají zaměstnanci přístup i z osobních telefonů k pracovním účtům. Mezi společnosti nepovolující aplikaci na pracovišti patří například ČEZ, innnogi nebo ČSOB.
Kromě US zakázali TikTok také například v Indii, kde k tomu rovnou přidali i další čínské aplikace nebo v Afghánistánu. Tam se pro změnu Talibanu nelíbí, že ovlivňuje mladé lidi. Na vládních zařízeních je aplikace zakázána například v Belgii, Kanadě nebo US. Evropská komise a parlament TikTok zakázaly na mobilních telefonech zaměstnanců.
Psali jsme
Společnost Meta vyhlásila již druhé kolo propouštění. Dalších 10 tisíc pozic se uzavře. V reakci na to cena akcí firmy vzrostla o 6 %. Jde…
Mezi další země nepodporující sociální síť patří také Taiwan. Zde kromě zapovězení hromady čínských aplikací na vládních zařízeních bylo zahájeno vyšetřování pro podezření z nelegálních aktivit.
Speciálním příkladem jsou vysoké školy v Americe. Boise State University, University of Oklahoma, University of Texas-Austin a West Texas A&M University nepovolují aplikaci na školních zařízeních a školním wifi připojení.
Co si myslíte vy? Považujete TikTok také za natolik nebezpečný, že by se měl plošně zakázat?