Vodu převařujte! Jak vyčistit a dezinfikovat vyplavenou studnu?
foto: Se svolením BWT/Ilustrační foto
Jak je to s pitvou vodou po záplavách? Lze vodu z kohoutku pít bez obav, nebo raději vyhledat náhradní zdroj zaručeně nezávadné tekutiny? A co zásoby ve studni? Deník Vektor zjišťoval, jak mají postupovat lidé v oblastech postižených letošními povodněmi.
Pokud dodavatel vody nevydal varování, měla by kohoutková voda být v pořádku. Přesto je dobré zvážit, zda ji před konzumací nepřevařovat. Striktní doporučení odborníci dávají k vodě ze studní: Tu v žádném případě nepoužívejte jako pitnou! Naopak je třeba studny ve vyplavených oblastech sanovat.
Na Jesenicku pozor
S pitnou vodou musejí šetřit obyvatelé vyplaveného města Jeseník v Olomouckém kraji. „Situace se zásobováním vodou je ve městě stále náročná. Pokud voda z vodovodu teče, je nutné ji před použitím převařit,“ upozorňuje Markéta Kaniová, tisková mluvčí jesenické radnice.
Převařování vody z veřejného vodovodu doporučuje společnost Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka: „Za účelem zajištění ochrany veřejného zdraví se z předběžné opatrnosti doporučuje všem odběratelům převařovat vodu před jejím použitím.“
Opatření platí pro obyvatele města Jeseník a obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Hradec-Nová Ves, Lipová-Lázně, Mikulovice a Písečná. Naopak vedení Moravskoslezského kraje (MSK) informovalo, že pitná voda z veřejných řadů je na území celého kraje bez závad.
„Zásobování je aktuálně zajištěno výhradně z přehrad, nikoli ze spodních vod, které jsou znečištěné. Majitelé studen by zatím neměli vodu používat,“ uvádí portál MSK.
Neukládejte do lednice
Správný postup při převařování vody je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) následující: „Vodu uvedeme jednorázově do klokotavého varu, takže bublá celá její hladina, voda má přibližně 100 °C, pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout.“ Do takto upravené vody se nedává led ani se neschovává do lednice.
Převařením by mělo dojít k usmrcení rizikových mikroorganismů, které by mohly negativně ovlivnit zdraví, např. způsobit žaludeční a střevní potíže, záněty na sliznicích či kůži. Pokud nelze vodu z nějakého důvodu převařit, doporučuje se použít vodu balenou.
Převařená voda se používá nejen k pití, vaření, přípravě nápojů a jídel, ale také k čištění zubů a otevřených ran, k péči o tělo malých dětí a osob s oslabenou imunitou, k čištění hraček a předmětů běžného užívání, které mohou kojenci a malé děti vkládat do úst.
Sledujte informace od dodavatele
Ministerstvo zdravotnictví (MZD) radí sledovat informace od dodavatele vody, zda je bezpečná. „Pokud si nejste jistí, zda je váš zdroj vody v pořádku, používejte balenou vodu,“ doporučuje portál MZD. Kvalitu vody lze také konzultovat s příslušnou hygienickou stanicí.
Dosud hygienické stanice nezveřejnily informaci, že by povodeň poškodila některou z vodáren nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody.
„Pokud má člověk vodu z veřejného vodovodu, provozovatel by ho měl informovat, zda je voda pitná, či nikoliv. Pokud je kvalita vody ohrožená, v takovém případě provozovatel preventivně vyzve lidi, aby vodu před požitím převařovali,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.
Může se také stát, že z kohoutku teče zakalená voda, aniž by o tom provozovatel věděl. K tomu obvykle dochází, pokud je poškozena menší větev vodovodní soustavy. Takovou vodu lidé nemají pít a závadu by měli bez prodlení oznámit. Hrozbou záplavové vody jsou hlavně bakterie, které mohou způsobit průjmová onemocnění.
Chuť lze vylepšit filtrací
Kvalita surové vody se i za běžných podmínek v jednotlivých regionech liší. Voda může obsahovat nežádoucí látky, jako např. těžké kovy, měď, příliš mnoho vápníku nebo chlóru. Stejně tak se liší kvalita vodního potrubí.
„Tomu však lze čelit filtrací vody a její speciální úpravou. Během tohoto procesu dochází k redukci nežádoucích částic, jako jsou těžké kovy (např. měď, olovo, nikl), zápachu a dalších látek narušujících chuť, jako je například chlór. Patentovaná technologie mineralizace přeměňuje místní vodu z kohoutku na chutnou, navíc doplněnou o magnesium, popřípadě o další látky,“ uvedl Jaroslav Žák z BWT.
Vodu ze studny nepijte
Zvláště opatrní by měli být lidé, kteří žijí v oblastech postižených záplavami a odebírají vodu ze studny. „Místo vody z vlastních studní by v těchto oblastech měli využívat vodu balenou nebo z dovezených cisteren. Po odeznění povodní je nutné studnu otevřít, odčerpat vodu a studnu vyčistit a vydesinfikovat – chemických prostředků na to existuje celá řada,“ radí Žák.
Podle SZÚ se očista a dezinfekce studní provádí za přítomnosti nejméně 3 lidí, pro případ poskytnutí první pomoci osobě, která sestupuje do studny.
Nezapomeňte na svíčku
SZÚ také zveřejnil základní postup při sanaci zatopených studní:
- Mechanicky očistit vnější stěny studny a čerpací zařízení od nánosů bahna a nečistot a opravit poškozené části vnějšího krytu studny. Důkladně opláchnout čistou vodou, nejlépe tlakovou.
- Otevřít studnu a úplně vyčerpat vodu.
- Zjistit, zda se ve studni nevyskytují jedovaté plyny a zda je u dna dostatek kyslíku – nejjednodušší způsob kontroly je spuštění zapálené svíčky na dno studny. V případě bezkyslíkatého prostředí svíčka zhasne, v případě výskytu metanu dojde ke vzplanutí.
- Důkladně mechanicky (např. kartáčem nebo tlakovou vodou) očistit vnitřní stěny studny, čerpací zařízení a dno studny. Důkladně opláchnout čistou vodou a vodu opět úplně vyčerpat. Omýt vnitřní stěny studny 0,05% roztokem chlornanu sodného (pokud používáte přípravek Savo, získáte tento roztok nadávkováním 100 ml Sava do 10 litrů vody).
- Opláchnout stěny studny čistou vodou a vodu znovu vyčerpat.
- Odstranit stávající pokryv dna (štěrk, hrubozrnný písek) a vyměnit za nový, případně za důkladně propraný starý.
- Nechat studnu naplnit vodou a v případě, že je voda dále kalná, pokračovat v čerpání až do vymizení zákalu.
- Provést konečnou dezinfekci vody. Při provádění dezinfekce respektujte návod k použití daného výrobku. K tomu je vždy potřeba znát aspoň přibližně objem vody ve studni. V případě použití chlorového přípravku odměřte dávku odpovídající 1 mg aktivního chloru na litr vody (pokud používáte přípravek Savo, znamená to dávku 100 ml Sava na 1 m³ vody). Přípravek nalijte opatrně do studny a krátkým zapnutím čerpadla či jiným způsobem promíchejte. Nechte působit alespoň 8 hodin, je vhodné po 2 až 3 hodinách nasát dezinfikovanou vodou také do potrubí, kterým se voda ze studny čerpá do domu nebo na zahradu.
- Teprve po provedené dezinfekci a obměně vody za čerstvou je možno odebrat vzorek vody k provedení laboratorní kontroly.
- U vrtaných studní se doporučuje, aby vyčerpání a dezinfekci provedla odborná firma.
- Do doby, než lze vodu použít jako pitnou, je nutné k pití, výplachu úst či vaření pokrmů používat výhradně vodu balenou. Vodu lze použít jako užitkovou k mytí, výjimečně ji lze pít pouze po převaření (ve varné konvici stačí dosáhnout bodu varu).
Vzorky odebírejte až po vyčištění
MZD uvádí na svém portálu, že odběr vzorku vody ze studny má smysl provést až s určitým časovým odstupem od proběhlé povodně. Nejdřív by mělo dojít k odstranění nánosů bahna, ale také k poklesu zvýšené hladiny spodních vod.
„Následně musí být provedena důkladná sanace studny, tedy vyčištění a znovuuvedení do použitelného stavu,“ radí MZD. V případě odběru vzorků bez dodržení časového odstupu od povodně hrozí, že výsledky budou zkreslené.
Zdroje: SZÚ, MZD, MSK, Vak, BWT, město Jeseník, ASPEN.PR