Vyšší plat a lepší práce. Rekvalifikace už nejsou pouze pro nezaměstnané
foto: Pixabay/Absolvovat lze třeba i kurz datové analýzy
Jak získat zajímavější práci a vyšší příjem? Ne každý má dostatek času a peněz, aby je mohl věnovat na univerzitní studium. Pomoci však mohou kurzy a rekvalifikace, které nabízí stát prostřednictvím Úřadu práce.
Jak upozorňuje generální ředitel Úřadu práce (ÚP) ČR Daniel Krištof, člověk nemusí být bez místa, aby získal kvalitní rekvalifikaci. A nemusí se dokonce ani registrovat jako uchazeč o zaměstnání.
Pro zaměstnance, OSVČ i rodiče
V minulosti byly rekvalifikace spojené se striktními podmínkami, které řadě lidí neumožnily doplnit si vzdělání a pracovní kompetence podle svých představ. To se v poslední době naštěstí změnilo.
„Historicky většina rekvalifikací mířila na uchazeče o zaměstnání, kterým v 87 % pomohla k získání nového zaměstnání. Většina rekvalifikací trvá do 3 měsíců, je to tedy skutečně rychlý nástroj, jak posílit svoji pozici na trhu práce, a to nejen pro nezaměstnané, ale i pro zaměstnané, OSVČ nebo třeba maminky na mateřské. Naprostá většina rekvalifikací je placena z evropských zdrojů, celoživotní vzdělávání totiž právem patří mezi priority Evropské unie. Mezi rekvalifikovanými převažují ženy, zájem o rekvalifikace roste postupně s věkem až do 35 let a pak je zájem v zásadě rovnoměrně rozprostřen v dalších věkových kohortách s tím, že 54 % rekvalifikovaných je mezi 35–55 lety,“ popisuje Daniel Krištof.
Rekvalifikace pomáhají i vysokoškolákům
Mezi rekvalifikovanými jsou nejvíce zastoupeni lidé se základním vzděláním, vyučení a lidé s úplným středním odborným vzdělání s maturitou, ale bez vyučení.
„Rekvalifikace mají u těchto uchazečům nezastupitelnou roli, protože zájem zaměstnavatelů o nízkokvalifikované profese klesá. Významně jsou mezi účastníky rekvalifikací zastoupeni ale i lidé s vysokoškolským vzděláním, což je dobře, protože doplnění kvalifikace je skutečně vhodné pro každého a Úřad práce má vhodné rekvalifikace i pro vysokoškolsky vzdělané lidi – u lidí, kteří absolvovali vysokou školu před desítkami let, dává třeba smysl si doplnit kvalifikaci o moderní datové analýzy, aby mohli dělat svůj obor ještě lépe,“ vysvětluje generální ředitel Daniel Krištof.
„Stávající trend zvyšujícího zájmu o rekvalifikace je pozitivní, do budoucna by měl být podpořen vyšším ohodnocením během rekvalifikace pro uchazeče o zaměstnání," potvrzuje Filip Pertold, ekonom a externí poradce Ministerstva práce a sociálních věcí.
Zájem roste, frčí počítačové kurzy
Podle údajů ÚP se rekvalifikací k 31. červenci letošního roku účastnilo 3 154 osob (k 31. červenci 2023 to bylo 1 319 lidí, tj. meziročně o 139 % více). Celkem od začátku letošního roku nastoupilo na rekvalifikace 22 893 klientů ÚP, z toho 10 269 bylo proškoleno v rámci digitálního vzdělávání financovaného prostřednictvím Národního plánu obnovy.
Tou nejčastěji realizovanou rekvalifikací jsou kurzy českého jazyka pro cizince, počítačové kurzy a kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů, včetně profesní způsobilosti.
Ukrajinci se učí česky
Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je v případě uprchlíků z Ukrajiny jazyková bariéra. Úřad práce ČR proto nabízí občanům z Ukrajiny s dočasnou ochranou mimo jiné pomoc s financováním rekvalifikačních kurzů českého jazyka pro cizince, do kterých dosud (od vypuknutí konfliktu na Ukrajině) nastoupilo celkem 14 238 občanů z Ukrajiny s dočasnou ochranou a 11 599 z nich ho také už absolvovalo. V červenci 2024 kurz zahájilo 526 občanů z Ukrajiny s dočasnou ochranou (v červnu to bylo 618, v květnu 797, v dubnu 849, v březnu 926, v únoru 903, v lednu 544) a rekvalifikaci v tomto měsíci 525 z nich úspěšně ukončilo.
Zdroj: ÚP