Začátek školního roku: Rodiče se hroutí. Jak to zvládnou samoživitelé?
foto: Se svolením Oděvní banky/Oděvní banka
Velký útok na rodinný rozpočet znamená každoročně začátek školního roku. Deník Vektor už informoval o tom, za co rodiče školáků zaplatí více než loni. Větší balík peněz si musí připravit každá rodina. Zdražení však výrazně zasáhne především samoživitele.
Jak si rodiče, kteří sami vychovávají dítě, či dokonce více potomků, poradí? Neocitnou se na samé hranici chudoby? Kde mají hledat pomoc? S těmito otázkami se Deník Vektor obrátil na organizace, které se věnují pomoci lidem v nouzi.
Pro oblečení do Oděvní banky
Neradostnou skutečnost, že samoživitelé jsou letos opět vystaveni náročným finančním výzvám, spojeným se zahájením školního roku, Deníku Vektor potvrdila Andrea Kaňáková, výkonná ředitelka Klubu svobodných matek.
„Ačkoli ceny školních pomůcek a oblečení zůstaly relativně stabilní, vzrostly náklady na školní obědy pro děti. Dle našich zjištění se průměrné náklady na výbavu pro školáky pohybují kolem 5000 korun, u prvňáčků mohou dosáhnout až 10 tisíc korun. Nejhůře jsou na tom však středoškolské děti, kde jsou náklady nejvyšší. V rámci zmírnění tohoto tlaku mohou rodiče samoživitelé využít dotací na školní obědy v součinnosti se svojí školou. Co se týká oblečení, druhým rokem funguje naše Oděvní banka, která poskytuje materiální pomoc ve formě oblečení pro děti i dospělé, a to nejen pro samoživitele, ale všechny, kteří se potýkají s finanční nouzí,“ sdělila Deníku Vektor Kaňáková.
„Je důležité, aby samoživitelé věděli, kde a jak mohou žádat o pomoc, protože pro mnoho z nich je tato pomoc klíčová,“ uvedla pro Deník Vektor Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek, který poskytuje komplexní pomoc rodinám samoživitelů v nouzi již sedmým rokem.
Školní potřeby a poukázky na nákup učebnic
Za finančně náročné období především pro maminky samoživitelky označila začátek školního roku Žaneta Slámová, spoluzakladatelka organizace Fandi mámám. „Podle našeho dotazníkového šetření, které jsme provedli mezi více jak stovkou samoživitelek z našeho projektu Fandi mámám, vyplývá, že téměř 60 % z nich utratí za školní pomůcky více jak 2000 korun. Dalšími výdaji jsou pak kromě oblečení a kroužků i platby za obědy a školní družinu, které v letošním školním roce u většiny škol podražily,“ uvedla pro Deník Vektor Slámová.
Z dotazníkového šetření také vyšlo najevo, že třetina maminek neví, kde na mimořádné výdaje vezme peníze. Třetina z nich plánuje použít úspory a pouze každá pátá samoživitelka využije pomoci státu nebo neziskové organizace.
„Ve Fandi mámám si uvědomujeme, jak náročný začátek školního roku pro samoživitelky je, a proto pro ně v rámci projektu Fandi mámám sháníme školní potřeby a díky spolupráci s firmou Reknihy od nás získají také poukázky na nákup učebnic. Zároveň mohou samoživitelky a ostatní rodiny v nouzi využít aplikaci materiální pomoci FandiMat, kde mohou jednoduše pomocí příspěvků požádat o školní pomůcky nebo vyhledávat, zda někdo školní potřeby nabízí. Lidé, kteří by rádi pomohli, mají v aplikaci možnost nabídnout školní potřeby, ale i další materiální pomoc jako je oblečení, boty, potraviny,“ sdělila Slámová redakci Deníku Vektor.
S žádostí o pomoc se lidé mohou obracet na stát, obec i neziskovky
Pomoci potřebným se věnuje také projekt Neviditelní. Lidem, kteří situaci nezvládají, doporučuje neostýchat se a říci si o pomoc. Kde ji hledat?
„Začátek školního roku může být pro některé rodiče finančně velmi náročný. Největším problém může přitom spočívat v tom, že je nutné vynaložit poměrně vysoký finanční obnos v relativně krátkém časovém období. V takovém případě doporučujeme samoživitelům, mladým či nízkopříjmovým rodinám nebát se obrátit na relevantní pomoc. Tou může být nejen státní sociální podpora, ale například i příspěvek městské části či neziskové organizace, která může pomoci například s úhradou školního stravování. Jednou z nich je i partner našeho projektu, organizace Women for Women,“ uvádí pro Deník Vektor Jana Austová Pikardová, manažerka projektu Neviditelní.
Na svém portálu projekt Neviditelní samoživitelům radí, jak požádat o jednorázový státní příspěvek na školní pomůcky.
Návrat dětí do školy představuje tíživý výdaj pro rodiny
Plno práce mají v poslední době také v organizaci Znesnáze, která nabízí pomocnou ruku nejen samoživitelům, ale i lidem s různým sociálním a zdravotním znevýhodněním.
„Snažíme se ve společnosti vždycky najít akutní situaci a pomáhat tam, kde se i třeba s propadem ekonomické situace objevují nové problémy. Např. během pandemie COVID-19 jsme začali rozsáhlou pomocí samoživitelům s Norou Fridrichovou a z počítačů na distanční výuku pro děti se nakonec vyklubala obrovská pomoc ve formě nákupů pro samoživitele, na kterou navazujeme již čtvrtým rokem. Takto se snažíme reagovat na všechno. Třeba s rostoucími cenami energií jsme pomáhali samoživitelům uhradit i nedoplatky, aby se nedostali do dluhové pasti,“ sdělila Deníku Vektor Simona Rajdl Patelisová z neziskové organizace Znesnáze.
Připomněla, že v roce 2022 organizace spustila kampaň Léto pro všechny na pomoc dětem z Ukrajiny. V současné době se v neziskovce věnují především návratu dětí do školy. Začátek školy představuje tíživý výdaj pro rodiny, které už tak mají problém vyjít s penězi.
„Výše částky je hodně individuální v závislosti na věku dítěte, zaměření studia atp., ale z pravidla minimálně jeden až dva tisíce nový školní rok rodiče jejich dítě stojí. Pro rodiny, kde každý měsíc jedou nadoraz, je pak takový výdaj doslova likvidační pro jejich rozpočet,“ uvedla pro Deník Vektor Simona Rajdl Patelisová.
Znesnáze rodinám pomáhá s placením školních pomůcek, ale také s běžnými nákupy pro samoživitele. „Jakákoliv potravinová zásilka a drogerie jim kolikrát dokáže velice pomoci,“ sdělila Simona Rajdl Patelisová redakci Deníku Vektor.
„Hudba je pro všechny“ s Pokáčem
Podporu rodinám organizace Znesnáze rozšířila i na proplácení zájmových kroužků. „Je to věc, která děti rozvíjí, rodiče se díky kroužkům mohou věnovat více práci, a tak to vnímáme jako extrémně důležité jednak pro budoucnost dětí, ale i pro zlepšení finanční situace rodiny,“ řekla Simona Rajdl Patelisová pro Deník Vektor. „Letos na tuto naši iniciativu navazujeme velkou pomocí v podobě proplácení kroužků hudby, zušek, lektorů apod. Je to projekt „Hudba je pro všechny“, iniciátorem i strůjcem pomoci je písničkář a skladatel Pokáč,“ dodala pro Deník Vektor.
Populární písničkách Pokáč neboli Jan Pokorný věnuje celkem 5 milionů Kč – každý rok 1 milion Kč. Organizace přivítá i případné další dárce, kteří by rádi podpořili finančně znevýhodněné děti, které by se rády vzdělávaly v hudebním oboru.
„Pomoc již probíhá a čerpat ji může jakýkoliv potřebný – samoživitelé, děti ze znevýhodněných rodin, děti z neúplných rodin, děti bez rodin, děti se zdravotním znevýhodněním či takové, které mají nemocné rodiče. Situaci posuzujeme individuálně, ale pro rodiny je doložení zcela jednoduché. Pouze se nám prokážou doporučením od terénní sociální pracovnice,“ zdůraznila Simona Rajdl Patelisová pro Deník Vektor.
Organizace by tímto způsobem ráda podpořila především mladé hudební talenty. „I když talent není podmínkou, důležitá je pouze chuť učit se,“ dodala Simona Rajdl Patelisová pro Deník Vektor.
Samoživitelům také doporučuje požádat o příspěvek stát. Pozitivně hodnotí i projekt Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Obědy do škol. „Ráda bych zdůraznila, že my dávky a příspěvky státu nesuplujeme, ale pomáháme tam, kde nestačí, či pokud na ně lidé nedosáhnou. Máme tým sociálních pracovníků, který dokáže nejlépe vyhodnotit, kde je a není potřebnost. Jsou to experti ve svém oboru a nabízí našim klientům komplexní řešení jejich situace. Naše pomoc nekončí u sbírky nebo u jednoho příspěvku na školní pomůcky,“ zdůraznila Patelisová pro Deník Vektor.
Zdroje: Fandi mámám, Klub svobodných matek, Neviditelní, Znesnáze