ZE SVĚTA: 1,4 bilionu eur na investice a 40 tisíc praček za 20 minut
foto: Pixabay/Útroby pračky
Před pohledem do německé ekonomické apokalypsy si pro osvěžení ducha i těla zasportujeme ve Vietnamu. Pak se podíváme na jednu povedenou taškařici z Číny a na jednu výzvu, aby se lidé nebáli mluvit pravdu… také z Číny.
Ve Vietnamu s letošním rokem vystoupala na sportovní trůn hra pickleball. Kombinace tenisu, badmintonu a stolního tenisu, která vznikla v roce 1975 v USA. Tento sport se hraje na hřišti menším než tenisový kurt a využívá lehké míčky s malými otvory. Pickleball se ve Vietnamu objevuje od roku 2018, ale „horečkou“ se stal až na začátku roku 2024. V druhém čtvrtletí 2024 inkasovaly obchody 22,7 milionu dongů, což je 150% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. A raketový vzestup prazvláštního sportu pickleball ve Vietnamu stále narůstá.
V první polovině letošního roku se počet hráčů pickleballu v Hanoji a Ho Či Minově Městě stokrát zvýšil ve srovnání s koncem roku 2023. Za prvních 7 měsíců 2024 Hanoj otevřela více než 200 hřišť.
17 českých státních rozpočtů
Podle nedávné zprávy Asociace německého průmyslu bude potřeba do roku 2030 proinvestovat v německém průmyslu 1,4 bilionu eur. Jen na to, aby průmysl našich sousedů nepadl, bude muset Německo proinvestovat v průmyslu v přepočtu 17 celoročních státních rozpočtů České republiky. Generální ředitel asociace Siegfried Russwurm popsal zprávu jako kritické upozornění na nutnost provést naléhavé reformy. Varoval, že riziko deindustrializace v Německu roste, přičemž až 20 procent tamního průmyslu je již ohroženo.
Nedostatek investic za posledních 30 let také způsobil výrazný pokles v klíčových ekonomických sektorech, jako je digitální infrastruktura, vzdělávání a doprava. Například v Německu stále chybí dobře rozvinutá síť optických vláken nezbytná pro budoucí technologický pokrok, stojí ve zprávě asociace.
Taškařice v Číně
Jeden překlep, 20 minut a 4,2 milionu dolarů v červených číslech. Majstrštyk provedla malá čínská firma Little Swan Dongshan Franchise Shop, která vyrábí pračky na prádlo. Přičemž se jedná o malou firmu, která zaměstnává jen šest lidí. Jeden z nich zadával nabídku do obřího prodejního portálu Alibaba. Překlepl se o číslici u nabídky a než se na chybu přišlo, dorazilo 40 tisíc závazných objednávek. Za pouhých 20 minut, kdy nabídka k prodeji na portálu visela.
Nyní firma Little Swan Dongshan Franchise Shop prosí zákazníky, aby své objednávky stáhli, protože pokud by je firma musela splnit, dostane se do červených čísel ve výši 30 milionů juanů, tedy asi 4,2 milionu dolarů. A to by ji položilo.
Podle zástupců firmy si většina zákazníků zakoupila hned několik praček. Zároveň předpokládají, že velkou část objednávek udělali konkurenti, jejichž cílem je vydělat na rozdílu. A také položit konkurenta.
Odvahu mluvit pravdu
A zůstaneme v Číně. Hlavní ekonom realitní společnosti Northeast Securities Fu Pcheng vykřičel do celé Číny, že veřejnost musí být připravená slyšet, ale i mluvit o pravdě. Podle něho je čínská ekonomika přefouklá a hrozí jí pád. Upozorňuje, že nynější krize, kterou se Čína snaží před světem ututlat, může přerůst v krizi chronickou, podobnou té v Japonsku mezi lety 1990 a 2002.
Řekl, že klesá koupěschopnost domácností. Lidé chudnou a tedy i více šetří na výdajích. A když investují, obrací se spíše na zahraniční fondy, než na domácí. Protože přestávají věřit čínskému trhu. To může vést, tvrdí Fu Pcheng, k výraznému poklesu ekonomiky. Jeho vyjádření se stalo virální po celé Číně.
Zdroje: Asociace německého průmyslu, My News, VnExpress