ZE SVĚTA Bitva o španělského výrobce lokomotiv. Česká Škoda získává výhodu v nevýhodě
foto: Se svolením Škoda Auto/Škoda Auto
Česká společnost Škoda Auto bojuje ve Španělsku svůj boj o nákup klíčového výrobce lokomotiv. A zatím se zdá, že by mohla na mamutí kontrakt dosáhnout. V USA se zase zlepšují čísla ekonomiky a Donald Trump volá prakticky po revoluci v ekonomice. Na druhou stranu v Německu se očekává zdražení másla.
Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump chce ze Spojených států udělat hlavní město kryptoměn. „Dnes odpoledne vytyčuji svůj plán, jak zajistit, že Spojené státy budou krypto hlavním městem planety. Chtějí aby tě udusili. Nedopustíme, aby se to stalo,” informoval Trump a odkazoval při tom na službu World Liberty Financial, kde se kryptoměny obchodují. Kryptoměny nejsou regulované podle bankovních pravidel. Donald Trump se tak nejspíš vydal cestou neprostě liberalizace ekonomiky.
Škoda Auto ve středu pozornosti
Ze Španělska se vysypala třaskavá informace o tom, jak pokračuje souboj o výrobce lokomotiv Talgo. Zájem mají dvě společnosti. Maďarská společnost Magyar Vagon a česká Škoda Auto. Pro českou Škodu sice hraje v neprospěch, že nemá zkušenosti s výrobou rychlovlaků, ale na maďarskou společnost se zase valí stín geopolitiky Viktora Orbána.
Nejvyšší nabídku, kterou učinila společnost Magyar Vagon, vetovala španělská vláda. A to s odůvodněním, že Orbánova politika je příliš blízko politice ruského prezidenta Vladimira Putina. Magyar Vagon totiž po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022 převzal železničního výrobce DJJ, který byl do té doby v rukách ruských investorů. Španělská vláda považuje společnost Talgo za klíčovou a své veto prodeje Maďarům vysvětlila tím, že „Talgo je strategická společnost v rámci klíčového sektoru pro ekonomickou bezpečnost, územní soudržnost a průmyslový rozvoj Španělska“.
Magyar Vagon plánuje odvolání, což prodej společnosti může prodloužit o několik let. Ale na druhou stranu to nahrává české společnosti Škoda Auto, která je nyní španělskou vládou preferovaná. Ovšem ukáže až čas a moudrost španělské justice, jaký vše bude mít vývoj.
Máslo jako luxusní komodita
V Německu se děsí podzimu. Cena másla má podle ekonomů překonat rekordní ceny ze závěru roku 2022, kdy cena vyšplhala na 2,29 euro za obyčejné máslo, 3,49 pak za máslo prémiové kvality. Co je na vině? Snižuje se počet dojnic a mizí farmy s chovem krav. Jen za rok 2023 klesl počet dojnic z 3,8 milionu na přibližně 3,7 milionu krav. Přičemž stejně tak za rok 2023 klesl počet farem z 52 895 na 50 581. A právě i to se stane příčinou toho, že máslo na podzim podraží.
USA se ekonomicky probouzí
Z USA zazněla pro Donaldu Trumpa znepokojivá zpráva. Spojené státy se zvedají po letech belhající ekonomiky. Za druhé čtvrtletí vzrostlo HDP na 3 % a překonalo tak veškeré predikce. Trumpův předvolební rytmus rétorického ostřelování protikandidátky mu narušuje i to, že mírně klesla nezaměstnanost. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl v týdnu končícím 24. srpnem o 2 000 na 231 000, vyplývá z průzkumu, který zveřejnilo tamní ministerstvo práce.
Zdroje: El Economista, CNBC, ZDF, Info Money
JehoJeho
Detected language : Czech