ZE SVĚTA: BRICS vystrkuje růžky
foto: Pixabay/Vlajky zakládajících členů BRICS
Ve světě zemí BRICS se schyluje i pod vahou protiruských sankcí k hromobití. Ve Velké Británii zase překročili magickou hranici, ale Harry Potter za ní nečekal. Čína zvedá argumenty proti clům z EU. A ve Francii si užili legraci s lodičkami.
Další země, která se přehoupla u státního dluhu přes 100 % HDP, tedy přes hranici praktické nesplatitelnosti. Tou zemí se stala Velká Británie. Podle údajů oznámených britským úřadem pro národní statistiku se veřejný dluh země minulý měsíc zvýšil o 13,7 miliardy liber.
S tímto nárůstem dosáhl britský veřejný dluh v srpnu 100 % HDP. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se tato míra zvýšila o 4,3 procenta. Čistý veřejný dluh, bez veřejných bank, tak v srpnu 2024 činil 2,768 bilionu liber.
Čína proti clům
Čínský server Global News ukazuje cestu, kudy se Čína vydá v boji proti zvýšeným clům uvalených Evropskou unií na čínské zboží. Poukazuje na zavedená pravidla WHO. „Antisubvenční šetření EK a následné rozhodnutí o celních sazbách na čínská elektrická vozidla jsou v rozporu se zavedenými mezinárodními obchodními pravidly a postupy, což naruší celkovou hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a EU,“ zkonstatoval deník.
Blokace přístavu
Už ne jen silnice a letiště, už vadí i přístavy. I tam došlo k zablokování dopravy. Protentokrát námořní. Aktivisté se sice k mořské hladině nemohli přilepit lepidly, ale jejich představivost nezná mezí. Připluli do cesty velký lodím na kajacích a nafukovacích člunech.
Přístav Marseille, druhé největší město Francie, v sobotu na dvě hodiny zablokovali ekologové protestující proti výletním lodím. Věří, že obří plavidla způsobují znečištění moře a ovzduší. Blokáda začala brzy ráno. Skupina asi 20 aktivistů na nafukovacích kajacích zablokovala vjezd do přístavu. Nejméně tři výletní lodě a trajekt na Korsiku byly nuceny čekat na moři. Jedna z těchto výletních lodí pojme dva tisíce cestujících, další - téměř šest tisíc. Výlety očividně nejsou ekologické.
Nový platební systém bude „bomba“
Ač to zní ze strany Ruska trochu cynicky, přesto označilo svůj nový platební systém za možnou bombu v globálním měřítku. Podle zprávy TASS během tiskové konference Valentina Matvijenková, předsedkyně ruské Rady federace, poskytla podrobnosti o novém platebním systému BRICS Bridge, nezávislé finanční platební platformě vyvíjené v členských zemích. Tento samostatný systém je navržen pro vzájemné platby napříč zeměmi BRICS a nabízí alternativu ke stávajícím globálním finančním sítím. Protiruské sankce tak urychlili zavedení de-dolarizačních mechanismů.
Matvijenková zdůraznila pokročilou fázi projektu a zdůraznila, že diskuse přesáhly teoretickou fázi. Poznamenala, že Rusko jako současný předseda BRICS koordinuje úsilí s centrálními bankami a ministerstvy financí všech členských států, včetně novějších členů. Podle Matvijenkové vývoj platformy postupuje hladce, se značnými vstupy od klíčových finančních úřadů. Projekt označila za „bombu v nejlepším slova smyslu“ a naznačila možnost, že digitální platební systém BRICS bude klíčovým tématem na nadcházejícím summitu BRICS v Kazani letos v říjnu. Doufá, že summit platformu buď schválí, nebo dokončí podrobnosti týkající se její implementace.
Zdroje: Reuters, Global Times, Bloomberg, TASS