ZE SVĚTA Italové se brání digitálním penězům. Denně z bankomatů vyberou jednu miliardu eur
foto: Pixabay/Eura
Apple, ikonická americká společnost, vyvíjí přelomovou robotickou ruku. Bohatí zase utíkají před krizemi do Dubaje. A z Číny zní varování, že zvýšení cel ze strany Evropské unie může vést k omezení čínských investic v Evropě. A nakonec revolucionářští Italové, kteří věří hotovosti.
Americká společnost Apple vyvíjí revoluční robotickou ruku. Nad jejím vývojem se spojily desítky inženýrů. Robotická ruka na robotickém rameni může provádět mnoho funkcí, jako je ovládání chytré domácnosti, účast na videokonferencích a sledování bezpečnostních kamer. Robot prý dokáže snadno reagovat na příkazy Siri. Společnost plánuje produkt jako zařízení, které může těžit z nástrojů Apple Intelligence. Například budete moci otočit obrazovku stolního zařízení směrem k sobě vyslovením hlasového příkazu. Řečeno s klasikem – kde se ten vývoj zastaví?
Do Dubaje za pec
Probíhá další vlna migrace. Nyní ale migrace bohatých lidí za bezpečím. Ne, Evropskou unii si jako cílovou zemi nezvolili. Utíkají do Dubaje. Dubaj má dlouhou historii ekonomického rozvoje během vnějších krizí. Když se bohatí obávají nepokojů, toto město nabízí stabilitu, nízké daně a přátelský vízový systém.
Nedávno, po vlně imigrace bohatých lidí kvůli pandemii a ukrajinskému konfliktu, je toto místo opět cílem útočiště během nestability na Blízkém východě, zejména po atentátu na vůdce Hamásu Ismaila Haniyeha v Íránu.
„Dubaj je ve velmi jedinečné pozici. Neúmyslně těžíme z krizí v regionu, v dobrém i ve zlém," řekl Zhann Jochinke, generální ředitel realitní poradenské společnosti Property Monitor. Až to tu bouchne, tak už víme, kde hledat i české miliardáře. V Dubaji.
Cla a dotace
Čínské průmyslové skupiny a experti v pátek uvedli, že uvalení dodatečných cel EU na čínská elektrická vozidla a její neúnavné zkoumání čínských podniků v rámci bloku podle takzvaného nařízení o zahraničních subvencích – nařízení známého svým odrazováním zahraničních společností, zejména čínských investorů – vedly k bezprecedentnímu narušení běžných obchodních aktivit, narušily spravedlivé tržní prostředí a vyvolaly značné obavy mezi čínskými společnostmi.
Opatření může vést k tomu, že Čína nebude investovat v zemích EU, varuje Čínská obchodní komora pro dovoz a vývoz. A není i to cíl Evropské unie?
Itálie se brání digitálním penězům
Itálie zůstává na chvostu celé eurozóny, co se týká používání digitálních plateb, s průměrem 200 transakcí na hlavu, což je výrazně pod evropským průměrem, který dosáhl čísla 370. Ukazuje to nová zpráva vypracovaná výzkumným centrem Unimpresa. V roce 2023 občané poloostrova vybírali z bankomatů miliardu eur denně. Celkový objem výběrů z bankomatů během roku činí 360 miliard eur, o 10 miliard více než v roce 2022 a o 18 miliard více než v roce 2021.
Zdroje: Global Times, VN Express, Bloomberg, Unimpresa