ZE SVĚTA: Je snadné postarat se o chudé. Potíž je s bohatými
foto: Pixabay/Prázdná peněženka
Svět se pomalu probouzí z inflační noční můry a s nejistotou hledí do budoucnosti. Ve Velké Británii začali řešit rekordně nízkou porodnost, v Japonsku zase problémy se „zombie podniky“. A brazilský prezident v jedné větě vyhmátl problém politiky i ekonomiky státu.
V Německu se očekává, že míra inflace v červnu oslabí na 2,2 procenta. V prvotním odhadu červnové inflace oznámil Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu, že ceny energií meziročně klesly o 2,1 procenta, ceny potravin vzrostly o 1,1 procenta a služby vzrostly o 3,9 procenta. Inflace podle úřadu sice klesá, ale v peněžence rozdíl nejde poznat. „Zvýšení platu je opět vyšší, ale peníze navíc v peněžence stále nejsou. Protože životní náklady stále rostou rychleji než příjmy,“ zkonstatoval Spolkový statistický úřad Německa.
Chybějící miminka
Ve Velké Británii řeší citelný pokles porodnosti. Celková porodnost v Anglii podle Úřadu pro národní statistiku klesla na 1,49 dítěte na ženu v roce 2022 z 1,55 v roce 2021, informuje Guardian. A dovozuje, že to povede k nižšímu výběru daní do budoucna. Nižší výběr daní povede k menší podpoře rodin. Deník se zabývá i tím, že prorodinná politika je nekorektní. „Pronatalistické politiky – ty, které se pokoušejí zvýšit porodnost – jsou často problematické z hlediska zakořenění genderové nerovnosti a omezení reprodukční svobody,“ popsal Guardian důvod, proč je v Anglii těžké zavést prorodinnou politiku. Ekonomicky povede politika k potřebě seškrtat peníze na školství, které podle predikce Guardianu přijde o jednu miliardu liber. Důsledkem bude zavření mnoha škol, které se finančně nevyplatí udržovat.
Zombie ekonomika
Japonská ekonomika slábne. Ministr financí Masato Kandou přišel s receptem, jak vrátit zemi její ekonomickou sílu. Japonsko, stejně jako Evropu, trápí odliv společností do USA, které nabízí velmi výhodné pobídky, úlevy a také levné energie. Japonský ministr chce na vládní úrovni podněcovat obnovu podniků. Zároveň volá po tom, aby se v Japonsku obnovila tradice jaderných elektráren. Masato Kandou prohlásil, že chybou předchozích třiceti let byla snaha udržovat zaměstnanecká místa jejich ochranou a dotováním. To podle něho vedlo k existenci tzv. zombie společností, které měly nízkou produktivitu a stahovaly tak japonskou ekonomiku ke dnu. To chce ministr zastavit, informuje ekonomický deník Asahi.
Ukrajina na hraně zítřka
Ukrajina se pokusila jednat s věřiteli o restrukturalizaci dluhu, ale nepodařilo se jí dosáhnout dohody. Na Ukrajině může dojít k prodlení již příští měsíc, protože dohoda s jejími věřiteli o moratoriu na platby jim vyprší 1. srpna, píše The Economist. Moratorium platí od roku 2022.
V červnu Kyjev navrhl soukromým společnostem – držitelům 20 % eurobondů – restrukturalizaci dluhu (jeho celková velikost je 20 miliard USD) snížením nákladů o 60 %. Věřitelé nabídku odmítli a přišli s protinávrhem – snížit hodnotu dluhopisů o 22 %. Strany vyjádřily připravenost pokračovat v jednání.
Péče o bohaté
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva řekl, že chudí lidé „požadují málo a jsou velmi vděční za všechno, co děláme. Je snadné vládnout a postarat se o chudé - co je velmi obtížné, je postarat se o bohaté," řekl Lula v projevu u příležitosti otevření nové bytové jednotky pro potřebné v brazilském městě Recife. A to pod programem Minha Casa, který je založený na prosazování práva na bydlení a zvyšování kvality života obyvatelstva pro rodiny s nízkými příjmy.
Zdroje: ZDF, Guardian, Asahi, Economist, CNN Brasil