ZE SVĚTA Kolik dluží Češi, a kolik Američané? A Japonci? Skučí kvůli inflaci
foto: Pixabay/Americké dolary
Veřejný dluh USA překročil magickou hranici 35 bilionů dolarů. Jak jsme na tom my jako podolek Německa? Německa, jehož ekonomika začala v posledním čtvrtletí k překvapení opět mírně klesat. Podíváme si i do Kuvajtu a Japonska, kde na inflaci šli nečekaným způsobem. A dočkali se očekávatelného výsledku. Jen z jejich strany asi nechtěného.
Veřejný dluh USA překonal hranici 35 bilionů dolarů. Údaje amerického ministerstva financí zveřejněné v pondělí odpoledne ukázaly, že hrubý státní dluh dosáhl 35 001 278 179 208,67 dolarů. To odpovídá 104 497 dolarů na osobu v USA. Přepočteno na české koruny dluží každý občan USA 2 459 859,- korun. Dluh USA překonal 127 % DPH. Jak slastné sledovat pak český veřejný dluh, kde na každého jednoho připadá „jen“ necelých 300 tisíc korun (43 % k HDP). Ale jak by bylo příjemné, kdybychom konečně nešli do minusu, ale do plusu. Jenže český veřejný dluh ohrožuje jen Českou republiku, veřejný dluh USA ohrož uje celý svět.
Čeká Německo recese?
Z Německa se ozvala špatná zpráva. Tamní ekonomika klesá. „Hospodářská krize v Německu bude trvat déle, než mnozí odborníci předpokládali. Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím propadla minimálně o 0,1 procenta. V prvním odhadu to v úterý oznámil Spolkový statistický úřad,“ informuje deník Handelsblatt.
Na druhou stranu ekonomika Evropské unie jako celku rostla v posledním čtvrtletí oproti tomu předchozímu o 0,3 %. Ale to spíše navzdory německé ekonomice, která při pedchozím čtvrtletí sice rostla o 0,2 %. Ale poslední čtvrtletí 2023 klesala o 0,4 %. To před Evropany nestaví příliš pozitivní obraz budoucnosti. A to obzvláště s tím, že pokles byl způsoben snížením výrobních a stavebních investic. Přesto ekonomové předpokládají, že příští čtvrtletí německá ekonomika povyskočí o 0,1 % oproti dnešním výsledkům. Utěšit nás může, že Francie hlásí růst a optimismus.
Nevyčerpatelný zdroj?
Kuwait Oil Company oznámila objev nového vysoce kvalitního pole lehké ropy a plynu v pobřežním nalezišti Noukhada. Důvěryhodný zdroj z kuvajtského ministerstva pro ropu uvedl, že zásoby ropy v zemi by se díky tomuto objevu zvýšily o více než 3 miliardy barelů. Tímto způsobem by se celkové zásoby ropy v Kuvajtu zvýšily ze 101,5 miliardy barelů na 104,7 miliardy po potvrzení objevu námořního pole Noukhatha východně od ostrova Failaka. Odhaduje se, že nové pole obsahuje přibližně 3 miliardy barelů ropy. Ropa zdá se ještě nějakou dobu nedojde.
Oportunističtí Japonci
Všechny země, když slyší slovo inflace, se zděšením se chytají za hlavu a centrální banky začnou zvyšovat úrokové sazby v naději, že to inflaci zkrotí. Ne tak Japonsko. To šlo úplně opačnou cestou. Jakmile byla na obzoru inflace, tamní centrální banka snižovala a udržovala nízké úrokové sazby s tím, že nárůst cen zvedne i růst mezd, čímž japonská centrální banka chtěla dosáhnout toho, aby občané víc utráceli, protože japonská ekonomika dlouhé roky nezdravě stagnovala. Jenže efekt se nedostavil. V Japonsku spotřebitelské nákupy drasticky klesly. Lidé šetří a s obavami hledí na rostoucí inflaci. Navíc se vinou inflace dostaly do problémů malé a střední podniky, které jsou, jako ve všech zemích, páteří hospodářství. Možná to v tom Japonsku neodhadli a teď se z krize budou hrabat o pár let déle, než zbytek světa.
Zdroje: Financial Times, Novinky, Handelsblatt, The Guardian, El Economista, InfoMoney