ZE SVĚTA: Nájemníci šetří, majitelé si užívají
foto: Pixabay/Panelový dům plný nájemníků
Krize, která razantně snížila příjmy obyvatel a zvýšila jejich výdaje, se ukazuje i na bydlení. Ti v nájmech se topí v problémech, protože nájemné celosvětově zdražuje. Majitelé domů a bytů naproti tomu zvedají spotřebu ve světě, protože jim prostě zbývá víc peněz. Nemusí platit nájem. Podíváme se do Velké Británie, do Austrálie, ale koukneme i na to, co upekli Rusové a Severokorejci.
Nová vláda Velké Británie stojí před velkým rozhodnutím. Její konzervativní předchůdkyně ve Sněmovně lordů v roce 2017 odhlasovala snížení podpory rodin jen na dvě děti. Další děti už rodiny nesmí hlásit ke slevě na daních nebo další rodinné úlevy. Thinktank Resolution Foundation říká, že počet rodin zasažených touto politikou se za posledních šest let zvýšil ze 70 000 na 450 000 a že třetina jejího dopadu teprve přijde. To může nová labouristická vláda nyní změnit. Jenže váhá a tvrdí u toho, že neví, zda na to v rozpočtu bude mít dost financí.
„Odkládání tohoto rozhodnutí odsuzuje více dětí k životu v utrpení a nouzi. Existuje ekonomický důvod pro velkorysejší přístup k sociální péči – chudé rodiny mají tendenci utrácet více ze svých příjmů než bohaté rodiny –, ale je zde také morální rozměr. Zbytečně tlačit další děti do nouze je zjevně špatné,“ napsal k tomu ekonomický redaktor levicového listu The Guardian.
Nájemní a vlastnické bydlení
Rozdíly mezi nájemníky a majiteli svých domů a bytů se ukázal nejviditelněji v krizi životních nákladů. Údaje britského Národního statistického úřadu ukázaly, že průměrné soukromé nájemné vzrostlo za rok o 9 %. To bylo nejrychlejší tempo od začátku srovnatelných záznamů v roce 2015. Typická nájemní domácnost musí oproti majitelům svých nemovitostí utratit o 2 000 liber ročně víc, aby pokryla své náklady na bydlení. A to zásadně snižuje jejich koupěschopnost. Uskromňují se, aby mohli bydlet.
Tento „fenomén“ zaujal i australský deník The Australian. Vypočítal, že růst ekonomiky nyní táhnou majitelé domů a bytů, kteří nejsou zatížení nájemným.
V této souvislosti není od věci připomenout text českého ekonoma Lukáše Kovandy, který pro server Kurzy.cz napsal: „Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska,“ myslí si Kovanda. Myslí si to i ve stínu výše řečeného?
Jabka a hrušky
Užší spolupráce Ruska a Severní Koreje s sebou nese první ovoce. A to doslova. Rusko se s severokorejským režimem dohodlo, že si nechá od svého nového spojence dovážet jablka. Korea nabídla i dovoz ženšenu. Na oplátku po Rusku chce dovoz mléčných výrobků a hospodářských zvířat. „V rámci jednání, která proběhla při podpisu memoranda o rostlinné karanténě, byly všechny otázky z korejské strany vyřešeny, strany se dohodly na možnosti zahájení dodávek,“ uvedla ruská zemědělská inspekce v prohlášení. Ekonomika se očividně hýbe. Tak ať chutná!
Zdroje: TASS, The Australian, Kurzy.cz, Centre for Economics and Business Research, The Guardian