ZE SVĚTA: Pleny, pudr a angličtina. Kanada láká cizince, Indie obchodně kolonizuje Británii
foto: Pixabay/Pleny. Člověk je potká na začátku a často i na konci života
Stárnutí obyvatelstva, pro velkou část planety problém, kterého se v Kanadě chytili jako příležitosti. Indie si zase vyjednává volný obchod s Velkou Británií… ten nemáme ani my, když VB utekla z Evropské unie. V Rusku zase řeší podporu velkých rodin. A v Americe proběhl rekordní nákup továrny na sny.
Kanada na to jde s filipem. Všechny státy se stárnoucí populací se snaží vykouzlit v legislativě zázraky v oddalování odchodu do důchodu nebo snižování důchodů, Kanaďané na to jdou od lesa. Lákají nové pečovatele ze zahraničí, aby se o jejich staroušky postarali. Chtějí jednorázově a co nejrychleji získat 15 tisíc pečovatelů. Stačí splnit čtyři podmínky.
- Dosáhněte minimální úrovně 4 podle Canadian Language Benchmarks (CLB), stupnice jazykových znalostí;
- Mít ekvivalent kanadského středoškolského diplomu;
- Mít nedávné a relevantní pracovní zkušenosti;
- Získáte nabídku na práci v domácnosti na plný úvazek.
Už vás to nebaví doma? Vyražte do Kanady.
Podpora velkých rodin v Rusku
I v Rusku kalkulují, co budou dělat se stárnutím populace. Část mladých si nechává Rusko postřílet ve válce na Ukrajině. Tu druhou část musí popostrčit k tomu, aby plodili a množili se. A tam prezident Putin nakázal, aby rodiny se dvěma a více dětmi neplatily více než 6 % z příjmů na daních. Řešit se to bude vratkou na daních. Opatření přichází na řadu hned poté, co v květnu vešla v Rusku v platnost podpora rodin na pořízení bydlení. Od státu rodina může získat až 450 tisíc rublů k pořízení nemovitosti (přibližně 117 tisíc korun, přičemž v Moskvě se kupříkladu ceny bytu 3+1 v přepočtu pod 6 milionů nedostanou, takže taková podpora nepodpora).
Volný obchod
Britský premiér Kier Starmer v sobotu hovořil s premiérem Narendrou Modim. Oba lídři se dohodli, že budou pracovat na uzavření oboustranně výhodné dohody o volném obchodu. Indický průmysl požaduje lepší přístup na britské trhy pro své kvalifikované odborníky v odvětvích jako je IT a zdravotnictví, a přístup na trh pro velké množství zboží s nulovým clem. Kde jsou ty časy, kdy jsme takovou dohodu měli s Anglií také. Než utekla z EU.
Osm miliard dolarů za továrnu na sny
Filmový producent David Ellison spolu s dalšími investory koupil za více než osm miliard amerických dolarů filmovou společnost Paramount. Tímto obchodem Paramount spojil obchodně se společností Skydance. Více než tři čtvrtiny akcií s hlasovacími právy patřily předchozímu vlastníkovi Shari Redstoneovi. Teoreticky by stačilo jen odkoupit jeho podíl. Jenže tam by mohlo dojít k žalobám od akcionářů bez hlasovacího práva. A tak Ellison s investory koupil celý Paramount.
Redstone dostal za svůj podíl 2,4 miliardy dolarů. 4,5 miliardy vyplatil Ellison akcionářům bez hlasovacích práv. A k tomu musel zaplatit i 1,5 miliardy dolarů jako část dluhů studia Paramount. 41letý Ellison se po uzavření smlouvy stane novým šéfem Paramountu. Jeho otcem je Larry Ellison, miliardář a zakladatel softwarové společnosti Oracle.
Zdroje: ZDF, CNN, RIA Novosti, Jagran