ZE SVĚTA Španělé chtějí šťastné zaměstnance, Němci musí mít nešťastné
foto: Pixabay/Dělníci, blahodárné krvinky naší společnosti
Od bohatství k bohatství. Ve Velké Británii přišlo na tvrdá čísla. Zjišťovalo se, jaký je rozdíl mezi panem generálním a jeho zaměstnancem. Pan generální bere v průměru 120krát víc, než jeho zaměstnanec. To ve Španělsku se na zaměstnance podívali jinak a hledají, jak z upracovaného zaměstnance udělat šťastného. Jde jim to? Možná. V Německu se pokouší o něco podobného, ale výsledkem je nešťastný, ne-li rovnou naštvaný zaměstnanec.
12. srpna zveřejnila společnost High Pay Center zabývající se výzkumem ekonomické nerovnosti zprávu o příjmech generálních ředitelů společností v seznamu sta nejbohatších v zemi. A vyšla jim pěkná čísla. Generální ředitelé ve Spojeném království vydělávají téměř 120krát více než zaměstnanci. „Průměrný příjem vedoucích firem ve Spojeném království v roce 2023 byl 4,19 milionu liber (5,34 milionu USD). To je rekordní částka, nárůst o 2,2 % ve srovnání s předchozím rokem. Mezitím je průměrný plat pracovníků asi 34 963 liber ročně. Příjem generálních ředitelů ve Spojeném království je tedy téměř 120krát vyšší než příjem zaměstnanců,“ informuje deník The Guardian.
Ve Španělsku chtějí být víc šťastní, než upracovaní
Parlamentní debatu ve Španělsku o zkrácení pracovního týdne ze 40 na 32 hodin zahájilo politické uskupení Más País, které podmínilo svou podporu státního rozpočtu na rok 2021 zahájením pilotního programu zkrácení pracovní doby, ke kterému se vláda zavázala. Španělská vláda slíbila financování projektu ve výši 50 milionů eur. Podle plánů Más País se zaměstnanci stanou šťastnějšími, když budou moci méně pracovat.
A pilotní programy už probíhají. „Cílem programu, který má měsíce zpoždění oproti plánu, je podpořit zlepšenou produktivitu v malých a středních soukromých společnostech, které provádějí průmyslovou činnost, prostřednictvím podpory až do výše 200 000 eur výměnou za snížení pracovní doby o 10 % a to bez snížení mzdy,“ informuje španělský ekonomický deník El Economista. V projektu už je 41 soukromých společností.
Podobné projekty zkrácené pracovní doby bez zkrácení mzdy už probíhají ve Velké Británii nebo v Belgii. Společnosti, které se do projektu přihlásily ve Španělsku, hlásí, že se jim díky opatření zvýšila produktivita a zaměstnanci se stali „šťastnějšími“. Je to cesta i pro Českou republiku? No, podívejme se do Německa. Tam s myšlenkou zkráceného pracovního týdne také pracují. Jen trochu jinak.
V Německu budou méně upracovaní, ale i méně šťastní
Německá společnost Bosch Engineering v několika posledních měsících zrušila 7 tisíc pracovních míst. A to převážně v Německu. I na Bosch dopadla tísnivá situace v automobilovém průmyslu. Nyní přišla s jedinečným plánem. Části zbylých zaměstnanců zkrátí pracovní dobu. Ze 40 hodin týdně na 37 hodin. A to 2700 svým zaměstnancům. V lednu pak ubere ještě jednu hodinu. Tedy na 36 hodin týdně. Jde Německo španělskou cestou? No, jak se to vezme. Ve Španělsku právě rokují o tom, že zkrátí pracovní týden, ale lidem se nesáhne na výplaty. V Německu sice zkrátí pracovní dobu, ale s ní i výplatu za ni. Španělsko jedná z jistého levicového rozmaru, Němci očividně z nouze.
Zdroje: The Guardian, El Economista, Der Spiegel