ZE SVĚTA V Německu je hluboká krize, v Číně a Argentině slaví
foto: Pixabay/Brouček od Volkswagenu
Německo se potácí v problémech. Výkladní skříň německého průmyslového zázraku Volkswagen bude zavírat továrny a rozdávat výpovědi. Krize se propsala i ke švédskému výrobci baterií pro elektroauta. Zavírá část výroby a jedná s odbory o výpovědích pro část zaměstnanců. V Číně zase oslavují obrovské přebytky z exportu. V Argentině začínají lidé věřit, že ekonomika se skutečně rozjíždí.
Volkswagen se chystá na zdlouhavou a bolestivou bitvu s odbory, které už nyní stojí v pohotovosti, protože německá automobilka oznámila, že uzavření dvou továren a propouštění zaměstnanců je nezvratné.
Největší odborová organizace IG Metall hrozí na konec října uspořádáním stávky, kterou si Volkswagen rozhodně nedá za výkladní skříň. Automobilka přitom přikročila k bezprecedentnímu porušení závazku z roku 1994. V roce 1994 totiž Volkswagen podepsal závazek, že do roku 2029 nebude propouštět své zaměstnance. Toto úterý automobilka několik dohod spojených se závazkem zrušila. Vypověděla i kolektivní smlouvy s odborovou organizací IG Metall, která pod sebou sdružuje 2,2 zaměstnanců. Volkswagen trvá na tom, že k uzavření dvou továren dojde. Chystají se tvrdá vyjednávání mezi automobilkou a odbory. Za problémy Volkswagenu může přechod na elekromobilitu, jejíž poptávka celoevropsky klesá, zároveň do čísel prodejů promuvily čínské automobilky, které vyrábí své vozy stejně kvalitně, ne-li kvalitněji, ale za podstatně menší peníze.
Ve Švédsku se také krachuje
Švédská společnost Northvolt oznamila snižování počtu zaměstnanců a uzavírá části továrny ve Skellefteå. Northvolt píše, že probíhají „konstruktivní rozhovory s odbory“ a že „udělají maximum“, aby minimalizovaly potřebu propouštění. Kolik služeb bude ovlivněno, není v současné době jasné. Společnost také oznámila, že své optimistické plány na expanzi dává k ledu. Northvolt se věnoval vývoji a výrobě baterií, se specializací na lithium-iontovou technologii pro elektrická vozidla.
Čína utěšeně roste
Čínský vývoz vzrostl v srpnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 8,7 % na 308,65 miliardy USD, což překonalo odhady ekonomů o 6,5 % nárůstu. Čínský export rostl v srpnu pátý měsíc v řadě a byl zodpovědný za expanzi obchodního přebytku země z 84,65 miliardy USD v červnu na 91,02 miliardy USD minulý měsíc, oznámila toto úterý generální celní správa země.
V Argentině se tančí podle not optimismu
Argentinci, kteří obvykle drží dolary v hotovosti, začali ukládat své úspory do bank. A to v hlasování nohama o důvěře prezidentu Javieru Mileiovi a jeho programu daňové amnestie. Dolarové vklady od nástupu Mileiho do úřadu stouply o 40 % na 19,8 miliardy dolarů, což je podle údajů centrální banky nejvyšší úroveň od konce roku 2019.
Od nástupu Mileiho do úřadu vzrostly vklady o 5,7 miliardy dolarů – z toho asi 1,4 miliardy dolarů přišlo do oběhu poté, co 17. července vstoupil v platnost vládní program daňové amnestie. Přebytečné úspory budou zdaněny sazbou 5 %, i když vyšší částky mohou být rovněž osvobozeny od daně, pokud se použijí k investování do dluhopisů, nemovitostí nebo jiných výjimek. Jakmile daňová amnestie skončí, budou se vklady danit zase obvyklou sazbou. Amnestie bude trvat do března 2025.
Zdroje: El Economista, Dagens Samhälle, Info Money