ZE SVĚTA Ve Španělsku řeší gender ve stavebnictví… a nedostatek bydlení
foto: Pixabay/Přemýšlí o kariéře u míchačky betonu? Měla by
Ve Španělsku hledají ženy ke kolečku a lopatě. I stavebnictví je potřeba feminizovat a zatraktivnit pro něžné pohlaví, ač taková opatření většinou přicházela jen v obdobích války, kdy muži museli na frontu a nebylo tedy jiného zbytí. Podíváme se i na Ukrajinu, která dostala další balík peněz od Mezinárodního měnového fondu. Pak si odběhneme do Maďarska pro poučení od šéfa ropného giganta Mol.
Ukrajina získala příslib od Mezinárodního měnového fondu na získání finančních zdrojů v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů na vyplácení běžné agendy státu jako jsou důchody a platy. MMF je považován za hlavní zdroj financování Ukrajiny. Čtyřletý program finanční podpory ve výši 15,6 miliardy dolarů je klíčovou součástí většího mezinárodního ekonomického záchranného balíčku pro Ukrajinu. Ukrajina se připravuje na svou třetí zimu uprostřed ruské invaze.
Domy ve Španělsku a ženské kvóty
Realitní trh se ve Španělsku utrhl ze řetězu. Vzniká málo domů a bytů, poptávka neustále roste a ceny se tedy šplhají do závratných výšin. Přičemž realitní krize šlape do pedálů bez oddychu už deset let. Aby se trh s nemovitostmi zkrotil, je potřeba postavit milion nových domů, zaznívá ze španělské vlády. 200 tisíc nových ročně.
Do ržání apokalyptického šemíka ve stavebnictví Španělska pak promlouvají i jakési genderové kvóty. Ve stavebnictví je málo žen. V technických oborech, které vyžadují tituly jako architekti, pracovníci technických kanceláří nebo stavbyvedoucí, tam problém s kvótami není. Ale u lopaty aby ženu pohledal, stěžuje si Španělsko. Na dobře placené kancelářské práce se hlásí uchazeči genderově vyváženě, zaznělo. Ale když firmy vyhlásí pátrání po člověku, který se chopí samotné práce s cihlou a maltou, pošlou své životopisy v naprosté většině muži kolem padesátky věku.
Stavební firmy ujišťují veřejnost, že s tím nemají problém, netrpí ageismem, tedy znevýhodňováním na základě vysokého (nebo nízkého) věku. Takoví muži dají firmě své životní zkušenosti. Stavebníci ovšem hudrají, že problém s takovým zaměstnaneckým portfoliem začne za pár let, kdy tito muži půjdou do důchodu.
„Podle Observatoře průmyslového stavebnictví, která připravila zprávu Women in the Construction Sector 2023, v současnosti tvoří 11,2 % pracovníků ve stavebnictví ženy. Tento sektor hledá ženské talenty, které by obsadily 700 000 přímých i nepřímých pracovních míst, která zůstanou neobsazená v příštích letech v důsledku generační výměny, uvádí poradenská firma Catenon,“ píše k tomu El Economista.
Bez Ruska jsme na kolenou
Zsolt Hernádi, prezident a generální ředitel maďarské skupiny Mol, pro ekonomický deník Index popsal závislost Maďarska na ruské ropě, která nemá pro Orbánovo panství alternativu. A to kvůli ropovodům, kdy je Maďarsko na konci trubky, takže nemá možnost věci výrazně ovlivnit.
„Vidíme, že politický zájem v oblasti energetiky je nyní silnější než ekonomický, ale musíme stát na zemi zdravého rozumu. Nezačali jsme válku, nepřinesli jsme válečné sankce. Je naší odpovědností zajistit nepřetržitý provoz dodávky energie v souladu se všemi zákony. Aby naše rafinerie fungovaly nepřetržitě při maximálním využití kapacity. Protože tak můžeme zajistit palivové zásobení celého regionu a to, aby byl u benzinek vždy dostatek dostupného paliva. Pokud by se nyní přeprava ruské ropy zastavila, současný systém by se zhroutil a celý region by byl sražen na kolena. A odtud už není cesty zpět,“ zkonstatoval Hernádi.
Zdroje: El Economista, Info Quest, Index