ZE SVĚTA: Zadlužíme, uvidíme
foto: Pixabay/Stíhačka
Svět se hýbá a točí a ekonomika s ním. Google investuje do další sci-fi technologie, kdy si i z výlohy v krámě můžete udělat monitor s rozšířenou realitou. To bude setsakra změna. Zaměstnanci v kancelářích Amazonu se zase vzpouzí požadavku, aby zase chodili do práce. Nechtějí. Pak nakoukneme na žebříček zemí nejlepších k životu. I Česká republika se v něm objevila. I když ne moc vysoko. A pak se podíváme do Rumunska. I tam se dějí věci.
Sci-fi svět už je na dosah. Společnost Alphabet, která vlastní Google, investovala 10 milionů eur do start-upu Distance Technologies, která vyvíjí sci-fi prvek, jenž se objevil v mnoha futurologických filmech. Start-up vyvíjí technologii, která dokáže z každého průhledného povrchu vyrobit dispej s rozšířenou realitou. Takové to přesouvání grafů, které nám neděli co neděli ukazuje Václav Moravec při úvodní znělce jeho Otázek v České televizi, se tak stane realitou. Rozšířenou realitou. Svět jde technologicky kupředu skutečně mílovými skoky.
Jsme na 30. místě
US News and World Report nedávno zveřejnily svůj žebříček nejlepších zemí světa podle kvality života. Nejlepší země pro kvalitu života byly hodnoceny podle cenově dostupného bydlení, trhu práce, ekonomické stability, podmínek pro rodiny, příjmové rovnosti, politické stability, bezpečnosti, kvality vzdělání a dostupnost zdravotnictví.
Na prvním místě se ocitlo Dánsko, které na vítězné pozici vystřídalo Švédsko, to se ocitlo na druhém místě. Následovalo Švýcarsko, Norsko, Kanada, Finsko, Německo, Austrálie, Nizozemí a desítku nejlepších zemí uzavíral Nový Zéland.
Česká republika se v seznamu ocitla na 30. místě. Ač ji předběhlo se svým 24. místem Polsko nebo předlužené Řecko. Smutné je, že před námi se ocitla prakticky celá Evropa, krom Slováků a Bulharů. A tak my si tady žijeme.
Do práce jen jednou nohou
Nadnárodní kolos Amazon zavelel, aby jeho zaměstnanci nastoupili na plný úvazek zpět do kanceláří. Doposud se v Amazonu na kancelářských pozicích ujala forma práce – tři dny v kanceláři, dva dny práce z domova. A zaměstnanci si to vychvalovali. Jenže vedení Amazonu očividně zkonstatovalo, že produktivita kancelářských zaměstnanců doma klesá, tedy je v plánu od ledna 2025 najet opět na princip pět dní v kanclu.
A zaměstnanci se bouří. Na anonymním a anonymizovaném webu Blind byli zaměstnanci Amazonu s novotou konfrontováni. A vzkaz pro vedení je jasný. 73 % z 2 585 zaměstnanců oznámilo, že si začne hledat novou práci. Do práce? Lidé do ní nechtějí. Pracovat, prosím, ale tak, aby to dávalo smysl i zaměstnancům, ne pouze zaměstnavateli. Nová doba – host vyhazuje číšníka, dal by se použít citát z filmu Věry Chytilové Dědictví.
Zavíráme, jděte domů
Francouzská skupina Lactalis, která má provozy také v Rumunsku a má kolem 2000 zaměstnanců, zavírá jednu z pěti jí vlastněných továren v zemi. Společnost se věnuje výrobě mléčných výrobků. Uzavřením jedné z výroben přijde o práci 95 zaměstnanců.
Pušky a praky
A zůstaneme v Rumunsku. Rumunsko si totiž půjčuje od USA 1 miliardu dolarů na zbrojení. Rozhodnutí bylo schváleno na jednání vlády a peníze budou použity výhradně na nákup vojenské techniky. Jedním z aspektů projektu je, že by měl mírně nižší úrokové sazby, než jaké má rumunský stát, když poskytuje půjčky. Tyto peníze budou striktně použity na nákup vojenského materiálu a techniky. Rumunsko již vyjádřilo svůj záměr koupit letouny F-35 z USA a v současné době má další dotační projekty a projekty, které budou brzy zahájeny. Ekonomický model USA je velmi promyšlený. Zapůjčit rozvojové zemi velké množství peněz, které se prakticky výhradně utratí v USA a rozhýbají tamní průmysl, poté se těšit na mnoho desetiletí splátek, tedy další podpory americké ekonomiky. S takovým přístupem nelze prohrát.
Zdroje: CNBC, US News and World Report, Alphabet, Observator News