Zoo buduje mokřad, ušetří tak polovinu spotřebované vody
foto: Se svolením Zoo Liberec/Rokle, v níž vznikne mokřad
V liberecké zoologické zahradě vzniká umělý mokřad, který se stane součástí nového vodohospodářského systému. Zahrada díky němu ušetří až polovinu spotřebované vody.
Kořenový filtr, dvě akumulační jímky, desítky metrů trubního vedení, písková filtrace, ultrafiltrace i sanitace UV zářením jsou hlavní součásti nového kruhového vodohospodářského systému, jehož stavba započala v Zoo Liberec. Zahrada díky němu bude moci upotřebit použitou, tzv. šedou vodu opakovaně. Ušetří tím až polovinu původní spotřeby. Na návrhu technologie se podíleli odborníci z Technické univerzity v Liberci a technologové ze společnosti Photon Water. Realizaci projektu s názvem LIFE4ZOO finančně podpořila Evropská unie v rámci programu LIFE.
Mokřisko vyroste v sousedství levhartů
Stavební práce odstartovaly v malé rokli vedle pavilonu levhartů. Vznikne tu mokřad s vertikálním kořenovým filtrem o rozloze 130 m² a akumulačním objemem 108 metrů krychlových. Nový vodohospodářský systém umožní používat užitkovou vodu z výběhů zvířat opakovaně a zoo již nebude muset pro účely koupání zvířat a oplachu ubikací čerpat pitnou vodu z řádu. Většina takto použité vody dosud končí bez dalšího užitku v kanalizaci. Nový vodohospodářský systém zahradě přinese výrazné snížení provozních nákladů.
„Systém poběží devět měsíců v roce a denně vyčistí až sto metrů krychlových vody. Podle našich propočtů pomůže nové řešení zahradě uspořit jen během dvou a půl roku až sedmdesát tisíc metrů krychlových vody. Zahrada tím také stabilizuje kapacitu místních vodních zdrojů a sníží závislost na vnějších zdrojích,“ vysvětluje Tomáš Lederer z oddělení technologie životního prostředí Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci, která je hlavním koordinátorem projektu.
Zachytí znečištěnou vodu od žiraf i zeber
Do mokřadu bude svedena znečištěná voda z bazénů zvířat v horní části zahrady, kterou obývají žirafy, tapíři, zebry nebo samice slona. Mokřad s předčištěním na separačním pískovém filtru zkombinuje procesy koagulační filtrace a biologického čištění v přirozeném biofilmu.
„Voda bude navíc dočištěna koagulací a ultrafiltrací. O zbytkové mikrobiální čištění se postará ultrafialové záření,“ upřesnil Lederer.
V závěru sezony čeká zvířata stěhování
S koncem letních prázdnin budou v areálu zoo zahájeny výkopové práce pro pokládku trubního vedení, kabeláže a čerpadel, včetně výroby a usazení šachet. Nový potrubní systém z velké části povede přes výběhy zvířat a stavba se tedy neobejde bez nutnosti manipulace se zvířaty, která budou po nejnutnější dobu umístěna ve svých pavilonech a vnitřních expozicích.
„Stavbaři nám přislíbili realizovat práce ve výbězích tak rychle, jak to jen půjde, aby stavba ovlivnila pohodu a život našich zvířat v co nejmenší možné míře. Zároveň ani nechceme nijak výrazně omezit komfort našich návštěvníků při prohlídce, a tak všechny hlučné stavební úkony budou probíhat až po zavírací době zahrady,“ ujišťuje David Nejedlo, ředitel zoo.
Zkušební provoz zahájí už v listopadu
Hotovo by mělo být do konce října letošního roku. V průběhu listopadu by liberecká zahrada již ráda zahájila zkušební provoz. „Oceňuji snahu kolegů v zahradě využívat všech možností úspor, jak energií, tak i vody,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Zhotovitelem stavby je jablonecká firma IPR Aqua.
Zdroj: Zoo Liberec