Zvracení, průjem, halucinace. Řádí na jihu Čech záhadná nemoc?
foto: Se svolením Nové Spolí/Kemp Nové Spolí
Mezi vodáky z Prahy, kteří letos o prázdninách sjížděli Vltavu a pobývali v kempech na jihu Čech, se mluví o záhadné nemoci, jež je postihla. Projevovat se měla úporným zvracením a těžkými průjmy, v několika případech se dokonce dostavily halucinace. Redakci Deníku Vektor se podařilo získat svědectví jednoho z postižených.
Pan Jiří P. sjížděl se skupinou přátel Vltavu od pátku 12. do neděle 14. července. Dohromady jich bylo sedmnáct. Přespávali v Kempu Rožmberk nad Vltavou a v Kempu Nové Spolí v Českém Krumlově.
Ošklivé zakončení výletu
První příznaky zdravotních obtíží se objevily již v sobotu – zvracení, průjem. Tři vodáci se kvůli nim vraceli v sobotu nad ránem vlakem zpátky do Prahy. V neděli průjem mělo už víc lidí, jeden vodák zvracel ve vlaku a ostatní to pak dohnalo až doma. Dva měli i halucinace. Ze skupiny 17 lidí problémy nepostihly asi jen šest z nich.
„Celou dobu nám pršelo, takže ze sluníčka to určitě nebylo. Nikdy jsme nejedli to samé jídlo v tu samou dobu. Akorát v Rožmberku jsme všichni večeřeli, to je asi jediné, co mě napadá. Stravovali jsme se normálně v bufetech u řeky,“ svěřil se Deníku Vektor Jiří P.
Co na to kempaři?
Redaktorka Deníku Vektor hovořila s Jiřím Augustinem, provozovatelem Kempu Nové Spolí v Českém Krumlově. Ten jednoznačně popřel možnost, že by za problémy vodáků mohl jeho kemp.
„V několika případech se nám stalo, že k nám dorazili vodáci, kteří se už při příchodu necítili dobře. V našem kempu nabízíme rychlé občerstvení a jedna zákaznice si stěžovala, že se jí udělalo zle, když snědla pizzu. Stravuje se tu jak personál, tak dlouhodobě ubytovaní hosté a kromě té jedné výjimky nikomu nic nebylo. Otázkám hygieny věnujeme mimořádnou pozornost. Můj společník je vystudovaný zdravotník, i proto na hygienu mimořádně dbáme, mysleli jsme si, že za dvacet let provozu už máme vše dokonale propracované. Brigádníky řádně školíme, kontrolujeme, zda všechny instrukce dodržují, na jídlo sahají pouze v rukavicích, správně si umývají ruce a podobně. Dbáme na řádný úklid i používání dezinfekčních prostředků. Veškeré standardy řádně dodržujeme, o to více nás mrzí, když se o jihočeských kempech píše na sociálních sítích, že návštěvníci mají zdravotní obtíže,“ řekl Deníku Vektor Jiří Augustin, provozovatel Kempu Nové Spolí v Českém Krumlově. Současná situace podle jeho slov provozovatele kempů poškozuje. „Je polovina sezony a oproti jiným rokům jsme zaznamenali pokles počtu návštěvníků,“ svěřil se Deníku Vektor.
Podle informací od Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje byl Kemp Nové Spolí zkontrolován dvakrát. Hygienici nezjistili závady.
Redakce Deníku Vektor požádala o vyjádření také v Kempu Rožmberk nad Vltavou. Tuto možnost však rekreační zařízení nevyužilo. Ani v tomto kempu hygienici nezjistili závady.
Co dělají hygienici?
S žádostí o informace se Deník Vektor obrátil i na Kvetoslavu Kotrbovou, ředitelku Krajské hygienické stanice (KHS) v Českých Budějovicích. „Pokud obdržíme podnět, okamžitě ho řešíme, takže jednotlivé případy monitorujeme a šetříme. V tuto chvíli ale zatím nemáme hlášen žádný hromadný výskyt. Kontaktovali jsme Nemocnici Český Krumlov, která hromadný výskyt nepotvrdila, jde tedy o jednotky případů. Šetříme možná ohniska a zdroje infekce, ale je třeba vodákům a rekreantům doporučit, aby v těchto horkých dnech skutečně věnovali zvýšenou pozornost tomu, co a kde jedí a pijí,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS Jihočeského kraje.
14 vodáků odvezla záchranka
Deník Vektor se obrátil na Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) Jihočeského kraje. „Můžeme potvrdit, že během posledního červencového týdne jsme ošetřili a do nemocničních zařízení (13x Český Krumlov, 1x České Budějovice) přepravili celkem 14 vodáků z Českokrumlovska se zažívacími obtížemi (zvracení/průjem). Obecně můžeme říci, že výjezdy k pacientům se zažívacími obtížemi patří mezi standardní skladbu letních výjezdů ZZS. Každý rok v letních měsících evidujeme nárůst těchto výjezdů napříč věkovými a zájmovými skupinami – nejen vodáci a letní tábory, ale i domácnosti,“ vyjádřila se pro Deník Vektor Zuzana Fajtlová, tisková mluvčí ZSS Jihočeského kraje.
Záchranka zasahovala na dětských táborech
ZZS vyrážela i do dětských rekreačních zařízení. „Během července jsme vyjížděli dvakrát na letní dětské tábory, kam jsme byli voláni pro zažívací obtíže účastníků (zvracení/průjem). Oba byly na Jindřichohradecku. Z prvního tábora jsme po ošetření k návazné péči do nemocnice v Jindřichově Hradci transportovali tři nezletilé osoby a dvě osoby dospělé. Při druhém zásahu na Jindřichohradecku jsme vyhlásili mimořádnou událost, kde jsme z celkových 34 námi ošetřených osob do nemocničních zařízení (Jindřichův Hradec, České Budějovice, Tábor, Jihlava) přepravili 21 pacientů,“ upřesnila Fajtlová pro Deník Vektor.
Laboratoř prokázala pozitivitu na noroviry
Informace o problémech na letních táborech potvrdila i KHS. Zažívací problémy se v průběhu července vyskytly ve třech dětských rekreačních zařízeních – ve dvou na Jindřichohradecku a v jednom na Táborsku. „Napomenutí dostal provozovatel skautského tábora na Jindřichohradecku za chybné uvedení zdroje pitné vody. Právě tento tábor byl jedním ze tří, kde se v průběhu první poloviny července objevil výskyt gastrointestinálních potíží u 37 z celkového počtu 81 osob, a tábor byl předčasně ukončen. U jednoho z 19 hospitalizovaných dětí byla laboratorně prokázána pozitivita na noroviry. Ve druhém případě se jednalo o výskyt gastrointestinálních potíží na táboře na Jindřichohradecku, kde se rekreovalo 60 osob, z toho 42 dětí, potíže mělo postupně 20 dětí a 3 vedoucí. V Nemocnici Jindřichův Hradec bylo hospitalizováno 5 osob – 3 děti a 2 vedoucí, u tří hospitalizovaných byla laboratorně potvrzena pozitivita na noroviry. Na místě byla nařízena protiepidemická opatření, byl proveden zkrácený rozbor vody a dezinfekce místního zdroje pitné vody. Ve třetím případě se jednalo o hromadný výskyt gastrointestinálních potíží (zvracení, zvýšená teplota) na jednom táboře na Táborsku, kde se rekreovalo 116 osob, z toho 100 dětí. Hygienici provedli epidemiologické šetření a nařídili protiepidemické opatření včetně vyšetření vody, personál kuchyně byl bez potíží. Krátkodobé potíže mělo 47 osob, z toho 44 dětí. Provozovatel tábor ukončil dříve a provedena byla ohnisková dezinfekce a úklid prostor,“ uvádí zpráva KHS. Jihočeští hygienici zkontrolovali 106 dětských táborů a udělili pokuty za celkem 13 tisíc korun.
Nakazit se lze i na záchodě
Co jsou to noroviry vysvětluje web KHS Moravskoslezského kraje. „Jsou neviditelné, existují s námi od nepaměti a střet s nimi nás dokáže pořádně potrápit,“ objasňuje KHS. Noroviry způsobují nepříjemné průjmy a zvracení. „Jsou jedny z nejčastějších vyvolavatelů virových gastroenteritid,“ uvádí lékařka Hana Zelená na portálu Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Podle Wikiskript se v Česku ročně vyskytne šest až deset tisíc případů virových gastroenteritid a předpokládá se, že jsou statistické údaje významně podhodnoceny, protože většina nemocných s průjmovým onemocněním nevyhledá lékařskou péči.
„Inkubační doba onemocnění je 18–72 hodin, jako první příznak se objevují bolestivé křeče v břiše. Následuje zvracení, které dominuje zejména v prvních dnech nemoci, průjem, zvýšená teplota (není pravidlem), bolesti břicha, celková slabost, schvácenost. Stolice je řídká až vodnatá, avšak bez přítomnosti krve či hlenu. Příznaky odeznívají při nekomplikovaném průběhu spontánně během 3–7 dní,“ objasňuje lékařka Hana Zelená.
Nakazit se lze i na sociálních zařízeních určených pro více lidí. Přenos nákazy probíhá fekálně-orální cestou. „Vzhledem k velmi nízké infekční dávce je možné se nakazit i prostřednictvím infekčního aerosolu vzniklého např. při zvracení nebo defekaci s následným spláchnutím WC. Vehikulem nákazy se mohou stát potraviny i pitná nebo užitková voda kontaminovaná střevním obsahem,“ vysvětluje lékařka.
Špatná práce hygieniků?
Redakci Deníku Vektor kontaktovala čtenářka, která uvedla, že je obeznámená se situací na KHS. Tvrdí, že za zdravotní problémy vodáků může špatná práce hygieniků. KHS podle ní tutlá nevyhovující hygienickou situaci v kraji, kterou zapříčinila svou liknavostí a tím, že neprovádí řádně kontroly, nedává pokuty, nezjišťuje problémy, neřeší je. „I ti, kteří o tom vědí, mlčí, protože kraj potřebuje, aby turisté jezdili. KHS jen mlží. Vydali teď tiskovou zprávu, ve které uvedli, že v červenci zkontrolovali 106 letních dětských táborů, ale je to jen kouřová clona. Informace od nich jsou značně vágní, takže nevíme, jestli v těch táborech opravdu byli a zda je opravdu zkontrolovali. Neuvedli ani přesná místa, kde se tábory, na nichž udělili pokuty, nacházejí. Nedozvíme se, jestli kontrolují kempy a stánky s občerstvením ani zda pokuty udělují pořádně nebo jen v zanedbatelné výši. A lidé bezstarostně přijíždějí a nevědí, že dovolenou v jižních Čechách stráví tak maximálně na záchodě nebo že si domů přivezou nepříjemné následky. Nakonec se tu může i rozjíždět nějaká závažná epidemie podobná té covidové a nikdo nic neví,“ řekla čtenářka.
„Naprosto otevřeně informujeme o zásadních událostech, jež by se mohly dotýkat veřejného zdraví obyvatel regionu, a to formou tiskových zpráv, které jsou pravidelně zasílány médiím a jsou snadno dohledatelné na webu KHS,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS Jihočeského kraje, a dodala, že pokud má někdo konkrétní poznatky, které je nutno prošetřit, nechť se obrátí na vedení KHS Jihočeského kraje.
S otázkami na hygienickou situaci v Jihočeském kraji a na srovnání s jinými kraji se Deník Vektor obrátil na tiskové centrum Ministerstva zdravotnictví ČR. Ptali jsme se na počty zkontrolovaných kempů a stánků s občerstvením, udělené pokuty a na to, jestli KHS řádně koná a nepochybila při plnění svých povinností nebo netají závažné problémy. Tiskové centrum doporučilo obrátit se na KHS.
Dagmar Smitková, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví – odborný rada KHS, odpověděla Deníku Vektor položené dotazy. Rozhovor najdete na našich stránkách.
Zdroje: KHS, ZZS, Zdravotní ústav, Wikiskripta, Kemp Nové Spolí