Aktuální vláda dělá jen to, co vyčítala té předchozí, říká komentátor Kubičko
foto: Pixabay/Ilustrativní
Svět je zmítán mnohými otřesy a nedostatek energií je jedním z nich. Tento problém ale může vést ke změně trhu, a to je hrozbou pro demokratické státy. Novinář Radko Kubičko v tomto ohledu upozornil, že obraty jako úsporný tarif, zastropování cen či daň z nadměrných zisků stávají moderními.
„Jak to v demokraciích bohužel někdy chodí, nejprve alibisticky vyčkávali, jestli se situace náhodou nějak nevyřeší sama,“ řekl na začátku svého příspěvku komentátor iRozhlas.cz Radko Kubičko. Dodává, že to není až tak ironické, jak to zní, jelikož jsou výkyvy na svobodném trhu běžné a často se samy vrátí do lepšího stavu. Při selhávání je tomu ale ke zlepšení potřeba dopomoci, dodává.
Nyní taková situace nastala. Nově se obraty jako úsporný tarif, zastropování cen či daň z nadměrných zisků stávají moderními, upozornil Kubičko. Tato opatření začaly využívat vlády po celé Evropě a nyní je tomu tak po dlouhém váhání i na českém území. „Kabinet Petra Fialy (ODS) přes svou různorodost se přece jen deklaruje jako pravicový a liberální a zmíněná pojmenování věru liberálně moc nezní,“ zmiňuje.
Jedná se prý o důvod, proč vláda klade důraz na dočasnost opatření, přičemž zastropování cen elektřiny má platit příští rok, nejdéle však dva roky poté. Delší platnost by podle komentátora umožnila dialog o tržním prostředí, které kdysi zajistilo prosperitu. „Proto ostatně bylo nedávno slaveno 33. výročí 17. listopadu, který obnovil nejen demokracii, ale také svobodný trh a zrušil komunistické regulované hospodaření, charakterizované mnohým nedostatkovým základním zbožím,“ řekl. S takovýmito nedostatky se totiž více či méně setkáváme i nyní.
Dle jeho slov je možné poučit se z toho i v dnešní době. Lidé tehdy chtěli, stejně jako nyní, dostupnost základního zboží a luxusnější spotřeby. „Poválečná západní Evropa ostatně vsadila na model sociálního tržního hospodářství, a i když měl své problémy a taky se občas zasekával, přinesl nebývale dlouhé období stability a míru,“ vysvětlil.
Aktuální problém cen energií, úzce související s válečným konfliktem na Ukrajině, by mohl napovídat možnosti, že toto období by mohlo skončit. Podle slov komentátora je premiér Fiala sice váhavý politik, ale dříve býval dobrým politologem a tak si uvědomuje riziko a varoval proto nedávno před novou, tentokrát sociální, krizí. „Všechny totalitní režimy začínaly právě s ní, když v krizi nějaká radikální síla dala lidem nějakou iluzorní naději, že existují jednoduchá řešení,“ vyjádřil se k možné sociální krizi a dodal, že případná řešení jsou pak spojována s odstraněním jakýchsi nepřátel pracujícího lidu.
Vláda je tak momentálně postavena před povinnost zajistit dostupnost základních potřeb a důstojný život občanům. Podle slov Kubička by česká pravicová vláda měla zabránit radikalizaci a to cestou tržních prostředků. „Jako dnes každý díky svobodnému fungujícímu trhu si může koupit třeba mobilní telefon, aby nebyl odtržen od světa, měl by mít nárok i na nikoli úplně levnou, ale zkrátka dostupnou elektřinu, ale také dostupný plyn, teplo, benzín, hypotéky,“ objasnil svůj komentář.
Fiala zase opakovaně upozorňuje na hledání řešení na evropské úrovni, s čímž Kubičko sice souhlasí, ale dodává, že je tak potřeba činit, co nejrychleji. Důvodem je prý dočasnost případných regulací, které nelze opakovat stále dokola. „Zatím se to jeví tak, že aktuální vláda dělá jen to, co vyčítala té předchozí, že na každý složitý problém má jen další zářez do už tak zadlužené státní pokladny,“ zakončil Kubičko.